R. Hakan Kırkoğlu – Nisan 2020 Ay Döngüsü Raporu

Çeviren: Işıl Onay Bektaş

Kiron Temalı Koç Yeniayı, 24 Mart 2020

Koç burcunda gerçekleşen yeniaylar her zaman özel anlam yüklüdür. 2020 Koç Burcu yeniayı da güvenliğimizle ilgili kişisel farkındalığımızı arttırarak, hayatta kalma mücadelemizi irdelemesi açısından oldukça önemli.  Koç Burcu uzak bir adada gözlerden ırak, yalnız kalmış lakin kendi sınırlarında özgür bir Robinson Crusoe karakteri gibidir. Bu burç bize her zaman kendi kendimizin efendisi olmamızı söyler ve Kiron ile anıldığında, halihazırda Korona virüsü tarafından kuşatılmış hayatlarımız hakkında bize pek çok şey anlatır. Kiron, namı-diğer yaralı şifacı el değmemiş olasılıkları içinde barındıran süprizlerle dolu bir varlıktır. Yepyeni bir döngünün başlangıcını yaşadığımız şu günlerde hayatımızdaki en temel kavramlara odaklanmamız gerekeceği aşikar. Virüs hızla yayıldıkça, sadece korkularımız değil, aynı zamanda cesaretle mücadele etme arzumuz da harekete geçiyor. Astrolojide Kiron genellikle sağlık sorunları ve buna ilişkin alternatif tıp çözümleri ile alakalıdır. Belki de insanoğlu olarak hayatlarımızı tehdit altına alan bu virüsle mücadelede alternatif tıpın nimetlerinden önümüzdeki günlerde daha fazla yararlanıyor olacağız.

Yeniay aynı zamanda Kova burcuna yeni giriş yapmış olan Satürn ile de sekstil açı yapıyor. Bu durum hepimizin an itibari ile yaşadığı sosyal mesafe kavramını yeni bir norm haline getiriyor. Bu dinamiğe bir de 31 Mart’ta Kova burcunun 0 derecesinde gerçekleşecek olan meşhur Mars-Satürn kavuşumunu da eklediğimizde, gerek medeniyetler düzeyinde gerek sosyal düzen ve insan ilişkilerinde önümüzdeki iki yıl boyunca ciddi mücadeleler vereceğimizi söyleyebiliriz. Bir diğer dikkat çekici faktör de Koç yeniayının Oğlak burcunda gerçekleşen son Güneş tutulması ile bir kare açı yapıyor olması. Hatırlayacağınız üzere tutulma anında hem Satürn-Plüton hem de Jüpiter-Güney Ay Düğümü yakın temas halindeydi. Bu durum bu günlerde yaşamakta olduğumuz kaygılı ve ümitsiz ruh halimizle birebir örtüşmekte. 

Covid-19’un ilk çıkış yeri olan Çin, Wuhan’ın yeniay haritasını incelediğimizde Başak burcunun yükseldiğini ve alçalanda Neptün’ün olduğunu görüyoruz. Gerek yeniayın 8.evde oluşu gerek Satürn’ün 6.evdeki konumu belirsiz durumların ve kaygı verici koşulların bir süre daha devam edeceğini gösteriyor. 3 48 dereceyle Koç burcunda bulunan Merkür Noktası’nın yeniay ile çok yakın ilişkisi ülkenin bu viral krize önümüzdeki dönemde pür dikkat kesileceğini söylüyor.

(Aşağıda Wuhan, Çin için yeniay haritasını bulabilirsiniz)

Korona virüsü nedeniyle tamamen kilit hale gelen İtalya’nın yeniay haritasına baktığımızda İkizler burcunun yükseldiğini, yöneticisi Merkür’ün ise Balık burcundaki MC ile kavuşum halinde olduğunu görüyoruz. Devlet yetkilileri tarafından ele alınan hali hazırdaki koşullar kafa karıştırıcı olduğu kadar tehdit edici de olabilir keza yeniayın yöneticisi ve Oikodespotes olan Mars, Merkür’ün dispozitörü Jüpiter ve Plüton ile 8.evde konumlanmış durumda. 

(Aşağıda Roma, İtalya için yeniay haritasını bulabilirsiniz)

Öte yandan Brezilya’nın yeni ay haritası da dikkat çekici unsurlar içeriyor. Bu grafikte, Kiron temalı Koç yeniayı tam olarak yükselende gerçekleşiyor. Yine 10. evdeki Oğlak burcunda gezegen toplaşması ve meridyen aksındaki ay düğümleri Brezilya hükümeti ve Başkan Bolsonaro için oldukça hareketli bir dönemin başladığını söylüyor. 

(Brezilya için yeniay haritasını aşağıda bulabilirsiniz)

Terazi Dolunayı, 8 Nisan 2020

Terazi burcunda gerçekleşecek dolunayın Venüs ile bağlantı halinde olduğunu görüyoruz keza Güneş / Ay orta noktasının Venüs ile 135 derecelik bir açısı var. Bu dolunay, ilişkiler açıkça desteklemese de diplomasi ve anlaşmaların mutlak gerekliliğini vurgulamakta. Aynı zamanda dolunay huzursuzluk ve güven eksikliklerine eşlik eden bazı kırılganlıkların ifade bulduğu Via Combusta bölgesinde gerçekleşiyor. Buna ek olarak dolunaydan önce, 31 Mart’ta Mars’ın Satürn ile önemli bir kavuşumunun olduğunu hatırlatalım.

(Washington DC için Mars ve Satürn kavuşum haritasını aşağıda bulabilirsiniz)

Mars ve Satürn gezegenlerinin hem MC hem de Uranüs’e açı yapması sebebiyle harita muhteviyatında çekişme ve düşmanlık potansiyelleri barındırıyor, oldukça stresli. Mars ve Satürn kavuşumunun Donald Trump’ın 7. evinde olduğunu hatırlarsak, gerek başkalarıyla gerek kendi ittifaklarıyla artan anlaşmazlık ve bunlara eşlik eden sorunlar yaşanabilir.

Önemli bir diğer nokta da dolunay haritasındaki bu iki malefik gezegenin Batı Avrupa ülkelerinin haritalarına açı yapıyor olması. Bu denklemden en fazla etkilenen yerin Madrid olduğunu söylemek mümkün.

(Madrid, İspanya için dolunay haritasını aşağıda bulabilirsiniz)

Bu iki malefik gezegenin yükselen derecesine yapmış olduğu temas sebebiyle Terazi dolunayının gerek İspanya halkı gerek ise İspanya’nın çevresindeki ülkeleri çok ciddi etkilemekte olduğunu söyleyebiliriz.  Nitekim an itibariyle Korona virüsü İspanya halkı üzerinde etkisini yoğun olarak hissettirmekte ve kısıtlamalar yaratmaktadır.

Bir diğer dikkat çekici unsur da İngiltere Londra haritasında gözlemlediğimiz yükselen üzerindeki Jüpiter-Plüton kavuşumu. Bu durum gerek Londra halkı gerek İngiliz hükümeti açısından baskıcı koşullar oluşturabilir. Bu iki gezegen yıl içerisinde 3 kez kavuşum yapacak.  Jüpiter-Plüton kavuşumları genellikle güç oyunları, hırs barındıran planları temsil eder. Bu dinamik siyaset ve diplomasi alanında artan memnuniyetsizliklerden kaynaklı İngiltere ve AB arasındaki artacak diplomatik gerilimleri sembolize ediyor olabilir. 

(Londra, İngiltere için dolunay haritasını aşağıda bulabilirsiniz)

Categories

Recent Posts