R. Hakan Kırkoğlu – Nisan 2019 Yeniay/Dolunay Raporu

Zor Bir Başlangıç

Koç burcundaki bir yeniay bir şeylerin değiştiğinin ve ortaya çıkan yeni ateş enerjisiyle hızlı bir uyanışın yaşandığının esasen açık bir göstergesidir. Dolayısıyla bu yeniay, öncesinde çok düşünülmeksizin atılan yeni adımları ve yeni başlangıçları teşvik eder nitelikte. Yeniay haritasında Satürn’ün haritanın Işıklarına yukarıdan yaptığı zorlayıcı kare açı bize bu dönem boyunca dış dünyanın gerçeklerinin yükünü taşıyacağımızı ve oldukça kısıtlanacağımızı sert bir biçimde hatırlatıyor. Liderlik, hiyerarşik yapılar veya kurumsal yaşamla ilgili endişe yaratabilecek durumlar bir takım kısıtlamalar yaratabilir veya sadece hayatın basit gerçekleri bile bizim için zorlayıcı olabilir. Dünya astrolojisi gözüyle değerlendirecek olursak özellikle gelecek dolunaya kadarki dönemin (19 Nisan) çok hareketli ve liderlerle idari pozisyondaki kişiler için çok uğraştırıcı olabileceğini söyleyebiliriz. Öte yandan, Koç yeniayı Mars da henüz İkizler burcuna geçtiği için öfkesini gürültülü bir şekilde ortaya koyarak asi ve toy yönlerini gösterebilir. Mars ayrıca Güneş-Ay/Satürn ortanoktasına çok yakın bir yerleşimde bulunuyor. Bu ortanoktalar Ebertin’e göre(COSI) genellikle kısıtlamalar, inzivaya çekilme, uyuşmazlık ve yas tutulan dönemleri anlatır.

Gittige artan belirsizlik ve kaos ortamı Venezüella’da hala hüküm sürmekte. Karakas’ın yeniay haritasında Balık burcu yükselirken Merkür/Neptün de tam ufuk çizgisine denk geliyor. Tepenoktasındaki Jüpiter’in ise daha iyi koşullar sunmakta yeterli olup olmayacağı ise tartışılır; ancak Jüpiter’in köşe evde olması insanlar için koşulların ciddiyetini sürdürmesi anlamına gelebilir (bkz. aşağıdaki harita).

Mars, Çin’in orta batısı ve Burma’da MC üzerinde olurken ABD’de Indiana, Ohio, Tennessee, Kentucky ve Georgia’da Nadir noktasında olacak. Koç burcundaki Yeniay/MC aksı Azerbaycan, İran ve Suudi Arabistan’da özellikle Riyad üzerinde belirgin olacak. Bu durumda, özellikle Nisan’ın ilk haftasında yönetimsel ve liderlerle kralları ilgilendiren ani gelişmelerin gündemde önemli yer tutmasını bekleyebiliriz (bkz. aşağıdaki harita). 

Bu arada, Plüto Ukrayna Kiev’in haritasında tam da Alçalan noktası üzerinde olacak. Oğlak burcunda Plüto, Satürn ve Güney Ay Düğümü’nün üçlü kavuşumu, mevcut rejime muhalif olan insanlar için çeşitli baskı ve cezaların gündeme gelmesi şeklinde yorumlanabilir. Bu bağlamda, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimin yeniden tırmanması söz konusu olabilir (bkz. aşağıdaki harita).

Merkür’ün Balık burcundaki geri/Retro hareketi sona ermiş olsa da Merkür’ün Neptün’le olan kavuşumu uzun süredir devam etmekte. Bu da yeniayın taşıdığı yükü arttıran bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle Balık burcundaki Merkür/Neptün kombinasyonunun belirsizliği besleyen yönü dışında iletişim şekilleri ve insanlar arasındaki ilişkileri de zayıflatıcı ve yanıltıcı etkileri bulunmaktadır. Bu kavuşum Letonya, Litvanya, Ukrayna, Bulgaristan(Sofya) ve Yunanistan(Atina) gibi Baltık ve Doğu Avrupa ülkeleri üzerinde de etkili olacağa benziyor. Bu bölgelerde kötü yönetim veya skandal içeren olaylar ve ihmal kaynaklı durumlar bariz bir şekilde görülebilir ve yönetimsel hatalara neden olabilir (bkz aşağıdaki harita).

Terazi Burcunda Olaylarla Dolu Dolunay!

19 Nisan’da Terazi burcunun son derecesinde gerçekleşecek olan dolunay, Nisan ayının ikinci yarısı için oldukça hareketli ve istikrarsız bir döneme işaret ediyor. Bu dönem boyunca Güney Ay Düğümü Satürn/Plüto kombinasyonuyla çok yakın bir orbla kavuşum yapacak ve Satürn yaza kadar uzun bir süre bu kavuşumun bir parçası olmaya devam edecek. Satürn’ün ilk kontağı 30 Nisan’da ve ikincisi de 4 Temmuz’da gerçekleşecek (ABD’nin doğum gününde). Söz konusu kombinasyon idari konular, liderlerle ilgili meseleler, büyük kurumsal şirketlerde zorlanmalar ve önde gelen ekonomilerde kemer sıkma politikaları gibi Oğlak temalarında ciddi baskı yaratır. Güney Ay Düğümü, şartların kötüleşmesi, yolsuzluk ve bir şeylerin bırakılması gibi temaları anlattığı için dünyanın pek çok yerinde siyasetin iyi işlemeyişine ve yapıcı olmaktan çok kısıtlayıcı ve acımasız davranan siyasi liderlere/kurumsal yöneticilere rastlayabiliriz. Böyle bir resimde şartların kısa sürede iyileşmesini beklememek gerekiyor.

Aşağıdaki Astrokartografi haritasında Plüto Washington DC taraflarında MC/Tepenoktasına çok yakın bir yerleşimde ve Satürn/Plüto/Güney Ay Düğümü kavuşumu Detroit, Michigan ve  ABD’nin tüm doğu eyaletlerinde kesinleşmiş gözüküyor. Özellikle Küba ve Ekvador bu sert etkilerden doğrudan etkilenecek. Avrupa’da ise Plüto/Satürn/Alçalan Nokta aksı Portekiz Lizbon’u etkisi altına alıyor. Bunu halkı ilgilendiren tehlikeler, halkın zarar görmesi, toprakla ve kısıtlayıcı politikalarla ilgili ülke içi meselelerin gündemde yer tutması olarak yorumlayabiliriz.

Bunlara ek olarak Satürn/Plüto/Güney Ay Düğümü, Burma, Tayland, Malezya ve Endonezya gibi Güney Doğu Asya bölgelerinde Nadir noktasına denk gelecek.

Bu dolunay boyunca dikkat çeken bir başka şey de Merkür’ün Koç burcunun ilk derecelerinde Mars/Plüto ortanoktasıyla birleşiyor olması. Kiron da burada devrede. Balık burcunda uzun süre kalan Merkür 17 Nisan’da Koç burcuna geçecek. Merkür=Mars/Plüto ortanoktası pek çok anlam içeriyor; ancak esas olarak iletişim biçimlerinin fazla heyecan ve güç içermesi, sözcüklerin fazla keskin ve hatta agresif olması, kazalar, acımasız ve şiddete meyilli davranışlar anlamına geliyor. Belki de yeni ve cesurca alınmış bir karar veya cesurca yapılan bir konuşma dikkatimizi çekebilir. İlginç bir şekilde Nisan’ın ikinci yarısı bu tarihlerde Hindistan ve Pakistan arasındaki son zamanlardaki gerilim Merkür/Yükselen(ASC) aksı bu ülkelerin sınırlarından geçtiği için yeniden yaşanabilir (bkz aşağıdaki tablo).

Çeviren Kamer Gebeceli

 

Categories

Recent Posts