R. Hakan Kırkoğlu – Mart 2022 Ay Döngüsü Raporu

Çeviren: Işıl Karabulut

Balık Burcunda Yeniay, 2 Mart 2022  GMT

İlk bakışta, Balık’taki bu yeniayın, Balık burcu ile gelen hassasiyet temalarını taşıdığı, yardımsever Jüpiter ile kavuşum halinde olup aynı zamanda canlandırıcı Uranüs ile sekstil açı yaptığı görülüyor.  Zodyak’ın son burcu olan Balık, evrensel kaygılar ve acılar, evren ile bir olma hissi ve cömertlik hakkında anlayış geliştirmemizi sağlar. Aslında Balık, kurbanların ve damgalanmış kişilerin olduğu kadar düşleyenlerin de burcudur. Ancak, yeni ayın 8. Harmonik orta nokta yapısı çok daha dinamik ve aynı zamanda yorucu koşulları da yansıtıyor. Bu dönem boyunca, savaş ve barış gezegenleri Plüton ile Oğlak burcunda bir araya geliyor.  Ancak, bu kavuşum Venüs için çok tatsız ve sert koşullara işaret ediyor, Mars yücelim asaletindeyken Venüs hiç teselli bulamıyor. Aslında Mars/Plüton kavuşumu aşırı savaşçı, zalim ve baskıcı bir atmosferi pekiştiriyor.

 

Umalım ki Jüpiter’in koruyucu ve cömert tarafı üstün gelsin ve çoğu yıpratıcı olan bu tutumlar için olumlu bir çıkış bulabilelim. Bu yazıyı yazdığım sırada, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rusya’nın krize yol açan güvenlik sorunları hakkında konuşmaya devam etmeye hazır olduğunu söyledi.

 

Avrupa’nın Varşova, Polonya dâhil daha geniş kesiminde, yeniayda Başak yükselirken, çatışmalar, diplomasi ve savaşan taraflar gibi 7. Ev dinamikleri vurgulanıyor. Berlin, Almanya ve Varşova, Polonya’da Neptün alçalan derecesine yakın olduğundan dolayı yeni ay daha belirsiz ve tanımsız görünürken Londra ve Paris’te ise yeniay alçalan derecesine çok yakın görünüyor, o yüzden karşıtlık temaları çok görünür ve kaçınılmaz olabilir.

 

Bükreş, Romanya’da yeniay haritası 0 derece Terazi’yi gösteriyor ve Kiev, Ukrayna’da Terazi’nin ilk dereceleri yükseliyor. Bu ilk dereceler aynı zamanda Terazi burcunda yücelen Satürn tarafından yönetiliyor (gece haritalarında oldukça zararlıdır). Yükselen yöneticisi Venüs’ün hem Mars hem de Plüton ile sert kavuşumu kesinleşirken Venüs, güvenlikten ve barıştan oldukça yoksun görünüyor. Moskova, Rusya için de harita oldukça benzer, yükselen derecesi Satürn ile kavuşum halinde olan Merkür’ün kısmi asaletinde duruyor.  Bu ay döngüsü haritalarının eksenlerine öncü burçlar yerleştiğinden aksiyon ve koşulların direnci çok çarpıcı olabilir. MC (tepe noktası)deki Yengeç ulusal endişeleri, güvenliği ve kırılganlığı yansıtıyor. Bu gönderiyi yazığım sırada,  Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışma ufukta görünmeye devam ediyor. İlginç bir şekilde, bu yeni ay Balık’ın koruma, güvenlik ve korkular gibi konuları vurgulayan Yengeç duad’ında gerçekleşiyor (dwadamsa: 2,5 derece, her Zodyak burcunun 1/12’lik bölümü). Aşağıda Paris, Berlin ve Kiev için yeni ay haritalarını inceleyebilirsiniz:

 

Washington, DC, Amerika için Balık yeniay haritasında Yengeç yükselirken 9. Ev konuları vurgulanıyor. Jüpiter özellikle MC derecesine çok yakın duruyor. Bu, öne çıkma, ilerleme ve başarılı girişimler açısından iyi bir işaret olabilir. Yine de yükselenin kısmi asalet yöneticisi Mars ve Mars’ın 7. Evde oluşu daha önce Avrupa için belirttiğimiz benzer koşulların habercisidir. Amerika Sibley haritası 2021-2022 döneminin yıl yöneticisinin Venüs olduğunu ve ilginç bir şekilde Venüs’ün Mart’ın ilk günleri boyunca oldukça dengesiz ve huzursuz bir durum olarak yorumlanabilecek Mars ve Plüton ile kavuşmak üzere olduğunu gösteriyor.  Aşağıda Washington, DC, Amerika için yeniay haritasını inceleyebilirsiniz.

 Başak’ta Dolunay, 18 Mart 2022 GMT

Dolunay bir yansıma noktası gibidir ve Başak burcundaki bu ay döngüsü çok daha fazlası. Ay, diğer gezegenlerden tamamen uzakta olduğundan bu dolunayda Ay’a daha fazla odaklanılıyor. Ancak, Ay Başak’ın son derecelerinde (Mars kısmi asaletinde) ve burada herhangi bir temel asaleti olmamasından dolayı kendini çok fazla güvende ve rahat hissetmiyor. Aksine, dış gezegenlerden gelen açılara maruz kaldığından oldukça yabancı ve endişeli hissedebilir. Dolunay, Uranüs ile 135 derecelik bir açı kuruyor,  Neptün ile karşıt duruyor ve Plüton ile üçgen açı ilişkisinde.  Ay’ın Plüton ile ilişkisi hiç de barışçıl olmadığından aralarındaki üçgen açıyı da iyi olarak değerlendiremiyoruz. Bu dönem boyunca, insanlar belli bir huzursuzluk, yabancılaşma ve kafa karışıklığı yaşayacaklardır. Dış gezegenlerden gelen açılarla baş etmek Ay için her zaman kolay değildir.

 

Washington, DC, Amerika için çıkarılan dolunay haritasında, Oğlak yükseldiğinden dolayı daha düşünceli ve ciddi tutumları yansıtıyor ve MC’deki Akrep, yönetimde çok daha keskin bir odaklanma gerektiriyor. 3. ve 9. evlerde gerçekleşen dolunayda, 2 hafta önce gerçekleşen Balık yeni ayı yankılanıyor ama bu defa daha çok endişe ve olayların kalıntıları yansıtılıyor. Diplomatik bağlar çok tuhaf, müphem ya da gerçek dışı olmasına rağmen,  3. Evde Balık burcundaki stelyum iletişime ve diyaloglara açıklığa işaret ediyor. Öte yandan, Jüpiter Balık burcunda ve yaklaşan Jüpiter Neptün kavuşumu insani girişimlere öncülük edebilir ve daha kaygılı ilişkilere yol açabilir. Oğlak burcundaki Güneş/MC orta noktası (@13 57 Oğlak) aynı zamanda daha ağır ve ayık bir görünümü vurguluyor.  Aşağıda Washington, DC, Amerika için ay döngüsü haritasını inceleyebilirsiniz.

Berlin ve Roma için çıkarılan dolunay haritalarında Plüton MC’nin yakınlarına gelerek ağır ve külfetli koşulları kışkırtıyor ve her iki malefik gezegenin (Satürn 9. Evi, Mars 7. Ve 12. Evi yönetiyor) yükselen yöneticisi Venüs’ü kuşatması hükümet ve hedefler açısından zor koşullar yaratıyor.

 

Başak dolunayı Pekin, Çin için oldukça ısrarlı bir şekilde istikrarsız ekonomik koşullar getiriyor. Satürn ve Uranüs sabit burçlardaki açılar üzerinde paran ilişkisi kuruyor.  7. Evdeki Satürn, Venüs ve Mars ile birlikte kalabalıkları ilgilendiren konular, protestolar ya da karşıt doğalardaki muhalefetler hakkında konuşuyor. Bu dönem boyunca, 10. Evin yöneticisi Venüs her iki malefikten etkilendiğinden finansal istikrar ve yönetim için ekonomik endişeler daha kırılgan koşullar sunacaktır.  Öte yandan, 2. Evin yöneticisi Merkür’ün konumu da benzer iniş çıkışlara işaret ediyor gibi görünüyor. Aşağıda Pekin, Çin için ay döngüsü haritasını inceleyebilirsiniz.

 

Bu yazı 14 Şubat 2022’de tamamlanmıştır.

Categories

Recent Posts