R. Hakan Kırkoğlu – Haziran 2020 için Ay Döngüsü Raporu

Çeviren: Nilhan Sayhan

Müphem zamanlar, İkizler’de Yeni Ay, 22 Mayıs 2020

Son raporumuzda İkizler Yeni ayının belirsiz ve güvencesiz koşullar getirmek üzere olduğunu belirtmiştik. Aslında bu ay, Mars’ın Neptün’le Ay döngüsü haritalarındaki ilişkisi nedeniyle  eylemlerimizde belirsiz ve çoğu zaman irrasyonel eğilimleri temsil ediyor. Transit Mars, bu dönemde her iki ışıkla da kare açı yaptığından oldukça aktif olur. Reinhold Ebertin, Mars-Neptün orta noktasının sinirlilik, yön eksikliği ve güçsüzlük ile sonuçlandığını yazar. Dahası, bu kavuşum Balık’ta olduğu için etkisi çok daha belirsiz olacak ve kollektife yayılacaktır. Daha spesifik olarak, Ebertin ayrıca Mars-Neptün kombinasyonunun enfeksiyon tehlikesi ile ilgili olabileceğini ve dolayısıyla sağlığa zarar verebileceğini belirtiyor.

Her iki zararlı gezegene de açı yapan İkizler’deki Yeni ay bizi dengesiz koşullara karşı disiplinli ve sağlam olmaya çağırıyor. Uzak Doğu bölgelerinde, örneğin Batı Avustralya dahil olmak üzere Çin’in doğu kıyıları, Tayvan, Filipinler, Endonezya, Malezya’da Mars ve Neptün ufukta, Yükselen derecesinde görülmekte. Bu bölgeler oldukça değişken ve kararsız koşullardan kaynaklanan olaylarla uğraşıyor olabilir. Transit eden Ay düğümleri artık İkizler-Yay ekseninde olduğundan, günümüzde küresel politika, ticaret ve ticari anlaşmazlıklar konusunda daha stresli ve çelişkili hale geliyor. Çin’de Korona virüs’ün yayılmasından kaynaklanan gergin polemikler ve suçlamalar arasında, bu bölgeler devam eden anlaşmazlıklara karşı daha savunmasız görünüyor. Aşağıda yer alan Pekin, Çin’in haritasında 11. evde yer alan Jüpiter ve Pluto kavuşumu küresel anlamda  güç politikalarında ve karşılıklı suçlamalarda artan dalgalanmalar üretebilir. (Bkz. aşağıda Pekin, Çin için Yeni ay haritası)

Bu Yeni ay, eğilimlerin büyük bir değişimini, ancak oynaklığı ve öngörülemezliği de yansıtan ağır bir değişkenlik dozu taşır. Yeni aya kare açı yapan Mars’ın varlığı tehditkar ve bozucu görünebilir, ancak Satürn’ün üçgen açısı bunu dengeliyor olabilir. Bununla birlikte, kare açının doğal olarak savaş olduğu varsayılır ve üçgenden daha fazla fiziksel olarak tezahür edebilir. Bu nedenle Mars ve ışıkların köşede olduğu yerler, dikkatimizi odaklamamız gereken coğrafyalar olabilir.

Örneğin Roma, İtalya için Mars IC’de görülür. (Bkz. aşağıda İtalya, Roma için Yeni ay haritası)İtalya’daki büyük karantinanın hafifletilmesi ile ilgili güncel haberler bu dizilimle ilgili olabilir, Akrep yükselirken (koşullar hala kaygı ve uyarıyı yansıtıyor) Mars , Tüm Burç ev sistemine göre 5.evde yer alıyor. 5. ev zevkler, mutluluk ve eğlence zamanları ile ilgili olduğundan, bu 5. evdeki Mars’ın 8. evdeki Yeni ay ile ilginç bir birleşimidir, böylece 5. ev aktiviteleri ile birlikte stres ve korku tetikleyici koşulları beraberinde getirmekte.

Denizlerdeki anlaşmazlıklar

Ancak Atina, Yunanistan ve hatta Ankara, Türkiye için Mars, Atina’nın Yükselen derecesine yakın bir noktaya kare açı ile 4. evde olacak. Bu tür açısal Mars ve IC’de Neptün’ün varlığı, denizden veya deniz altındaki kara kütlelerinden kaynaklanan ve zararlı olabilecek doğal olayları gösterebilir. Başka bir yorum ise, Türkiye, Kıbrıs ve Yunanistan arasında Akdeniz’de doğal gaz arama konusunda bir süredir süregelen bir çatışma ile ilgili olabilir. İlginç bir şekilde, bu potansiyeller Mars tarafından şiddetle vurgulanan Dolunay civarında çok daha yükselecektir. (Bkz. aşağıda Atina, Yunanistan için Yeni ay haritası)

Dengesiz ve tehlikeli bir Dolunay, 5 Haziran 2020

2020 yılının başlangıcından bu yana, Balık’ın ortasında Mars ve Neptün ile değişken bir T-kare oluşturan bu çarpıcı Dolunay’ın potansiyel tezahürlerini merak ediyorum. Genel olarak, Mars ve Neptün birleşimi, astrolojik metinlerde oldukça kötü şöhretli ve sıkıntılı olarak tanımlanmıştır. Dahası, Mars’ın ışıklara olan partil karesi oldukça düzensiz ve dengesiz bir dönemi yansıtabilir, ardından 21 Haziran’da Yaz başlangıcında Yengeç’te öncü derecede Güneş tutulması izlenir. Mevcut bakış açısına göre, özellikle Venüs’ün devam eden geri hareketi ile ülkeler arasındaki uluslararası ilişkiler, siyasi birlik ve gerekli işbirliği eksikliği nedeniyle daha karışık ve üzücü oluyor. Gerçekten de bu kadar stresli bir Dolunay, acil sorunlarımızla mücadelede daha da sorumsuz ve mantıksız anlaşmazlıkları tetikleyebilir.

Washington, ABD için Dolunay haritasında Terazi’ye yükselende iken, geri hareketteki Venüs 9. evde yanık durumda bulunuyor. Bu, potansiyel olarak Amerikan yönetiminin uluslararası ilişkilerinde özellikle Çin ile hüküm süren şartlarda görülen çelişkili çıkmaz durumlarını göstermektedir. Ayrıca, 6. evdeki Mars ve Neptün birleşimi, ABD’deki korona virüsün artan problemlerini gösteriyor olabilir. (Bkz. aşağıda Washington için Dolunay haritası)

Öte yandan Pekin, Çin için aynı haritada Venüs tarafından yönetilen diğer bir burç olan Boğa var. Bu grafik sayesinde, uluslararası ekonomik gelirlerle ilgili kaygı konularının yanı sıra diğer ülkelerle gerekli işbirliğinin Çin yönetiminin gündeminde olabileceğini varsayabiliriz. MC derecesine yakın 10. evde / Kova’da yer alan ve Jüpiter / Plüton’a da yakın duran Saturn, artan gerilimler nedeniyle Çin’in küresel rolü ve yükselen güç politikalarında artan bir yükü gösteriyor olabilir. (Bkz. aşağıda Pekin, Çin için Dolunay haritası)

Öncü derecede Güneş Tutulması, 21 Haziran 2020

Halka şeklinde bir güneş tutulması yolu, Orta Afrika’dan Suudi Arabistan, Hindistan’a ve son olarak 21 Haziran’da Güney Çin’e doğru ilerleyecek. (Aşağıdaki tutulma yoluna bakın) Bu gerçekten de tutulma yolunun görülebildiği yerlerde daha somut etkilere sahip olabilir, bu da dünyanın tüm Doğu yarısının bir şekilde etkisi altında olduğunu gösterir. Kuzey düğümlü tutulma olmasına rağmen, (Saros no: 4 North) Bernadette Brady, 1389’da başlayan Satürn = Yeni Ay / Uranüs orta nokta yapısı nedeniyle bunun zor bir Saros serisi olduğunu belirtiyor. Bu tutulmanın son zamanlarda yaşadıklarımızla gerçekten çok alakalı olan kısıtlamaları, engellemeleri ve yanılsamaları gösterdiğini yazıyor.

Tutulma derecesi öncü bir derecede gerçekleştiğinde etkileri genel olarak tüm insanlıkla ilgilidir. Yengeç insanın ve potansiyelinin işaretidir, Oğlak tanrılarla ilgili olarak görülür, bu nedenle insan uygarlığının en üst sınırlarına kadar görülür. Bu, insan uygarlığımız için ciddi bir uyarı işareti olabilir mi? Bizi yapıcı amaçlara ve yepyeni gelişmelere götüreceğini umalım.

Bu tutulmanın orta noktası, Venüs’ün Jüpiter ve Pluto kavuşumuyla ilişkisini içerir ve nihayetinde sosyal ve ekonomik etkileri olacaktır. Tutulma doğrudan Amerika’dan görülmese de, Boğa burcunda yükselen Uranüs’ü gösterirken, Jüpiter ve Pluto Oğlak burcunda tepeye ulaşır. Bu, yılın ikinci yarısında, korona virüsten kaynaklanan bazı ekonomik ve politik etkilerin Amerikan bakış açısından güçlü bir şekilde görülebileceğini akla getiriyor. (Bkz. aşağıda Washington, DC için tutulma haritası) Asc yöneticisi olan durağan direkt Venüs 2. evde görülmekte, aynı zamanda Yengeç’te geri harekette olan Merkür tarafından dispoze edilmektedir. Venüs’ün hem Jüpiter hem de Plüton ile sesquisquare (birbuçuk kare) açıları olduğu için, bu, büyük ekonomik değerler, uluslararası ticaret ve parasal önlemlerin yanı sıra güç politikasını tek bir ana başlık altında, uluslararası bir ticaret savaşı ve ekonomik yaptırımlar ile birleştirmektedir.

Çin için güneş tutulması haritası da benzer anlamlara sahip. Pekin,Çin için (Bkz. aşağıdaki harita) Terazi yükselir ve Venüs 9. evde görünürken, Satürn Venüs’e göre, IC’de görülmekte. Bir sonraki raporumuzda daha ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Categories

Recent Posts