R.Hakan Kırkoğlu – Haziran 2019 Ay Döngüsü Raporu

İkizler Yeniayı: Meraklılar için yeniay

Çeviren: Işıl Onay

 Hareketliliği, muzipliği ve meraklı kişiliğiyle İkizler o kadar aksiyon ve sorgulama halindedir ki bu durum çevresinde her zaman şaşkınlık uyandırmıştır. İkizler gençlik ruhunu, hızı ve esneklik enerjilerini temsil eder ve bu özellikler yeniay döneminde daha yoğun olarak kendini gösteriyor. 3 Haziran’da gerçekleşecek İkizler burcundaki yeniay Neptün ile geniş bir kare ve Jüpiter ile karşıt açı yaparak değişken aksına vurgu yapıyor. Bu ay Jüpiter ve Neptün ikinci kez kare açı yapmakta. Bu iki gezegen arasındaki benzer açı kalıbını en son Ocak ayında görmüştük, üçüncüsü ise Eylül ayının sonunda gerçekleşecek. Jüpiter Neptün kareleri ilham verici olduğu kadar yanılgılara da işaret eder. Bu açı yaratıcı hayal kurmanın geniş olanaklarıyla tanınır; bu dönemlerde kendimizi derin bilgi ve inanç arayışı içerisinde buluruz. Bu sebeple, Haziran ayında kendimizi yoğun bilgi arayışı ve hayatı algılama çabası içerisinde bulabiliriz ancak bir o kadar da uçlara çekilme riski söz konusu. Bu yeniay yazarlar, şairler, hayalperestler ve yaratıcı iş alanlarında çalışan kişiler için çok olumlu olabilir. Medya, yayıncılık, ulaştırma, ruhsal ve maddi açıdan algı kapasitemizin üzerinde olan birçok konuda hareketlilik gözlemleyeceğiz. Jüpiter bu dönemde gündemimizi daha çok uluslararası temalar, yeni keşifler ve ideolojik sıcak çatışmalar kanalıyla meşgul edecek. 

Washington DC’nin yeniay haritasında bu tarz yoğun enerjiyi gözlemlemekteyiz. Keza İkizler yeniayı gazetecilik, medya ve akıl savaşlarına vurgu yapıyor. (Aşağıda Washington DC’nin yeniay haritasını görebilirsiniz)

Jüpiter’in, her iki tarafla da teması uluslararası endişe ve iştirakleri daha yoğun kılacak. Bu durum çok yoğun ve uluslararası çalkantılı bir döneme işaret ediyor. Donald Trump’ın dışa dönük ve öngörülemeyen davranışları, Uranüs’ün ufuktaki konumuyla çok daha ön plana çıkacak. Yine Müller raporu ve yankıları gündemi hayli işgal edecek gibi duruyor. Yeniayın T-karesi ve Jüpiter/Neptün orta noktası güçlü temellere dayanmayan yüksek beklentileri de beraberinde getirecek. Ayrıca, Kova burcundaki MC’ nin yöneticisi olan Satürn’ün pozisyonu bu anlaşılması güç ve töhmet altında bırakan yargıları ortadan kaldıracak kadar güçlü değil. Satürn, ayrıca ABD’nin Çin ve Rusya ile uluslararası platformda yaşadığı finansal veya yönetsel kaygılarını gösteriyor olabilir.

Öte yandan, bu dönem ABD ile diğer ülkeler arasında devam etmekte olan ticaret savaşlarına ilişkin tartışma ve ihtilafları daha da şiddetlendirebilir. Örneğin, aşağıda göreceğiniz Pekin Çin’e ait yeniay haritasında yükselen Akrep burcunda, Mars 9. evde ve Yengeç burcunda bulunmaktadır. Bu ABD’nin uluslararası konularda muhafazakâr ama bir o kadar da tartışmaya açık duruşunu yansıtıyor.

Jüpiter vurgusunu bu yeniay haritasında daha baskın görüyoruz. Jüpiter’in ışıklara yapmış olduğu açı ve Ay Güneş/Merkür orta noktasıyla teması düşünme modellerimiz, zihnimiz ve bilgimize vurgu yapıyor. Bu nedenle önümüzdeki günlerde dünya bilim, yeni buluşlar ve öğrenmeye yönelik yoğun bir tutku içerisinde olacak. 

Şam Suriye yeniay haritasında, Jüpiter’in IC’nin üzerinde bulunması toprak ve güvenlik problemlerine dikkat çekiyor. Bu yeniay döneminde Ortadoğu’da özellikle Suriye ve Türkiye arasındaki sınır uluslararası mecrada en yoğun tartışma konularından biri olabilir.  

Merkür Mars ve Satürn tarafından zarar görüyor

17 Haziran’da gerçekleşecek olan Yay burcundaki dolunay, Merkür’ün Mars Satürn/Plüton orta noktalarından zarar görmesi açısından ayrı bir özelliğe sahip. Peki Merkür’ün kötücüller tarafından almış olduğu yoğun baskının anlamı nedir? Aslına bakılırsa Ay, Yay burcunda keyifli bir konumda bulunuyor ve yine Jüpiter ile yapmış olduğu bir kavuşum açısı var. Bu dolunay bize bazı fikirlerin, ideolojilerin ve inançların çoktan ifade gördüklerini ve masaya tamamen yatırıldıklarını söylüyor. Yay burcunun olduğu yerde yüksek farkındalık vardır. Yay hayata bakış açımızı, onu nasıl anlamlandırdığımızı, inançlarımızı, yaşam, yabancılar ve uzak yerler hakkında derin bilgileri temsil eder. Merkür’ün her iki kötücül tarafından kuşatılmasıyla Merkür ile alakalı temalar zarara uğrayacak veya beklenilen sonuçları vermeyecek gibi görünüyor. Ebertin, bu ilişkiyi (Merkür – Satürn/Mars orta noktası) konsantrasyon gücü olarak açıklar fakat aynı zamanda başkalarına zarar verme arzusu ve tartışmalardan kaynaklı kopuş enerjisi taşıdığına da inanmaktadır. Dünya astrolojisinde bu kombinasyon ulaştırma, yangın, binaların çökmesi, iletişim sorunları, gençler, öğrenciler, yazarlar, gazeteciler, öğretmenler ve astrologlarla ilgili meselelere işaret eder. 

Söz konusu temalar Yengeç Oğlak eksenindeki kutuplaşmayla da ayrıca güçlenmekte ve ön plana çıkmaktadır. Bu kutuplaşma güvenlik algımız, milli konular, geçmişe ve geleneklerimize ilişkin konularda net bir farkındalık kazanmamızı da sağlayabilir. (Aşağıda Hindistan Yarımadası’nın Astrokartografi haritasını görmektesiniz) 

Hindistan Yarımadası, özellikle orta bölgeleri, bu karşıtlıktan direkt etkilenmiştir. Bu durum belki de yakın zamanda gerçekleşen seçimlerin taze sonuçlarının bir yansıması. Aynı zamanda, bu yoğun karşıtlık, Mars’ın IC’nin üzerine gelişi ve Saturn’ün MC’ye temasıyla tüm Kuzey Amerika kıtasında etkisini gösteriyor. Orta Amerika eyaletleri, özellikle Nebraska, Kansas, Oklahoma ve Teksas yükselen üzerinde Uranüs’ü ağırlıyor. Bu bölgeler, güvenlik, toprak bütünlüğü ve yönetsel problemlere ilişkin yoğun stres altında kalabilir yahut zarar görebilirler. Uranüs, tüm bölgeye öngörülemeyen koşullar ve gergin atmosfer getiriyor. (Aşağıda Kuzey Amerika’nın Astrokartografi haritasıyla Oklahoma’nın Dolunay haritasını görebilirsiniz.)

Yay Dolunay’ı aynı zamanda Yengeç Oğlak aksını ufuk çizgisine getiriyor. Melbourne ve çevresi için, Oğlak burcunda yükselen ile birleşen Satürn, 7.evdeki Mars ile de karşıt açı yapmaktadır. Bu durum, Avustralya halkı için şüphesiz huzursuzluk ve kısıtlanmanın yanı sıra öfke ve endişe anlamına gelebilir. 6. ve 12. ev ekseninde gerçekleşecek olan Dolunay, sağlık, hizmet ve organizasyon ile ilgili sorunların gündemi meşgul edeceğine işaret ediyor. Kadın figürlerine ilişkin konu ve olaylar, dişil gezegenler olan Ay ve Venüs’ün düşük konumda olmasından kaynaklı olumsuz etkilenebilir. (Aşağıda Melbourne için Dolunay haritasını görebilirsiniz.)

 

Categories

Recent Posts