R. Hakan Kırkoglu – Eylül 2019 Yeniay / Dolunay Raporu

Çeviren Sema Filiz

Başak burcunda göz alıcı bir stelyum, çok keskin bir yeni ay

Başak burcundaki bu yeni ay, bize yılın ikinci yarısında ortaya çıkan yeni döngüler için güçlü bir odaklanma olduğuna işaret ediyor. Başak burcundaki Merkür, Venüs ve özellikle de Mars’ın dahil olduğu kümelenme bize yazın tembel günlerinin sona erdiğini ve yeni koşullara hızla uyum sağlamanın iyi bir fikir olacağını hatırlatıyor. Başkaları için çalışma ve hizmet etme burcu olan Başak, mükemmeliyetçi ve temkinli tavırlarıyla bilinir. Bu ay boyunca, kendimize olduğu kadar başkalarının da yetenek ve becerilerini geliştirmek için gönüllü olabiliriz. Mars’ın buradaki varlığı istekli, kararlı ve çok keskin olabileceğimizi gösteriyor. Başak’taki yeni aylar ayrıca çalışanlar, kamu görevlileri ve genel sağlık hususlarına dair mevzular ve değişikliklerle de ilgilidir.

Başak burcundaki bu büyük kümelenme, Doğu Avrupa ülkeleri boyunca,  Finlandiya’dan başlayarak, Polonya’nın batı bölgelerinden aşağıya doğru,  Kuzey Makedonya ve Yunanistan’da tepe noktasına ulaşıyor. Dünyanın bu kısmı, yönetim reformları, iş/emek sahası ilgili hareketler ve kamu hizmetlerinde bazı düzenlemelerle meşgul olabilir. Bunun yanında, Mars, kamusal alanda çok patlayıcı ve riskli dışa vurumlarla ilgili olabilir. Neyse ki, Satürn ve Uranüs’ü bu Başak stelyumuna bağlayan gevşek bir toprak büyük üçgeni var. Dolayısıyla, bu gerekli değişikliklerin, yeniliklerin yanı sıra büyük fikirlerin pratikte uygulaması için de söz konusu bir zaman dilimidir. (Varşova, Polonya için aşağıdaki yeni ay haritasına bakabilirsiniz)

Çok dikkat çekici bir şekilde, yeni ay haritasındaki Uranüs sadece Paris, Fransa için batı ufkunda bulunuyor. Bu, süregelen düzeni bozacak bir işaret mi yoksa Fransa’nın bazı diplomatik meselelerle uğraşması gerekiyor mu demek? Belki de her iki durumla da ilgili olabilir, son zamanlarda Fransa’yı kaplayan şiddet hareketini de anımsarsak, hükümete yönelik hoşnutsuzluğun artabileceğine dikkat edilmelidir. (Paris, Fransa için yeni ay haritasına bakabilirsiniz)

Başak burcu stelyumu, Washington DC için de çok çarpıcı görünüyor, çünkü ışıklar, Güneş ve Ay, tam olarak ufukta, Yükselen üzerinde bulunuyor. Köşelerdeki değişken enerjiler çok fazla değişimin yanında, olay yerine egemen olmak yerine, değişen koşulların adapte edilmesine yönelik hareketleri de beraberinde getirmektedir. Gerçekten de bu yeniay Pluto’nun ışıklara birbuçuk-kare açı yapması nedeniyle çok güçlü, bazen de patlayıcı enerjiler taşıyor.

Jüpiter / Neptün tadında Dolunay

Mars, bu yıl Eylül ayı boyunca yeni bir yörünge periyodu döngüsüne başladığı Güneş ile birlikte hareket ediyor. Şimdi 14 Eylül’deki Balık burcu dolunayı, Jüpiter-Neptün karesini bir süredir aktif olan Mars etkinliği ile kuvvetlice birleştiriyor. Dolunaylar, yüksek heyecan ve dışa vurum zamanları olduğu için, maneviyata dair eylemler, inançlarımızda harekete geçme ihtiyacının artması, dünya görüşü, yaşam felsefesi veya sadece yalın dini temalar Eylül ayının ikinci yarısında sahnede olabilir. Jüpiter apeks gezegeni olduğundan, tüm gerginlikler politik ideolojilerimiz, mutlak söylemlerimiz ve başkalarına karşı daha fazla anlayış, duygudaşlık ve vicdan gerektiren tutumumuz arasında ortaya çıkmaktadır. Bu gezegen yerleşimi, aynı zamanda korkunç ve insanlık dışı koşullardaki mültecilerin mühim vakalarına dair insan hakları konularıyla da bağlantılı olabilir. 

İlginç bir şekilde, Mars-Neptün-Jüpiter hatları, İtalya üzerinden geçerek Libya’yla bağlıyor görünüyor. (Dolunay için aşağıdaki ACG haritasına bakabilirsiniz)

Bir süredir devam eden insan haklarına dair krizlerle dikkatimizi çeken Karakas, Venezuela için de Balık burcu Dolunayı köşe evlere denk geliyor. Ancak 4. evdeki Mars, burada pek yardımcı görünmüyor, şiddet ve zulmü kışkırtıyor. (Karakas, Venezuela için aşağıdaki Dolunay haritasına bakabilirsiniz)

Doğu’da, özellikle Endonezya civarında, açık denizler, okyanuslarla ve keşfedilmemiş sularla ilgili olan gezegen, Neptün’ün IC’ye oturması, bu bölge için doğal olaylar, depremler ve tsunami için yüksek bir potansiyeli temsil ettiğine dikkatimizi çekiyor. Diğer taraftan, uluslararası alanda öne çıkacak sosyal politikalardaki herhangi bir iç sorunla ilgili de olabilir. (Jakarta, Endonezya için aşağıdaki Dolunay haritasına bakabilirsiniz)

Categories

Recent Posts