R. Hakan Kırkoğlu – Ay Döngüsü Raporu, Temmuz 2020 

Çeviren Çağla Öztoygar

Yengeç Burcunda Öncü Derecede Tutulma, 21 Haziran 2020

Başka bir tutulma sezonun tam ortasındayız ve 21 Haziran 2020 tarihinde Saros N4 (137) serisine ait  halkalı bir güneş tutulması Yengeç’in öncü derecesinde gerçekleşti. Bu tutulmanın  dünyanın her yerinde ulusal meselelere, daha yüksek korumacılığa ve savunmaya artan bir  vurgu yapacağı bekleniyor. En son aynı derece gerçekleşen güneş tutulmasını (0 derece Yengeç Burcu 21 Haziran 2001)  11 Eylül olaylarının (ABD) takip ettiğini anımsayalım . Bu olaylar Afganistan’daki El Kaide terörist gruplarına karşı bir dizi askeri müdahaleye yol açan  ve Irak’ın Amerikan askeri kuvvetleri tarafından nihai işgali ile sonuçlanmıştı. Bu dönem eşi görülmemiş bir seferberlik ve vatansever tepki dönemiydi .

Bu süreçte, özellikle önümüzdeki 6 ay boyunca ulusal kaygıların ve savunmacılığın bir kez daha küresel gündemimizde olabileceğini bekleyebiliriz . Bunların sebebi , Korona virüsün yayılması ve  olası ikinci dalganın korkuları nedeniyle olabilir. Ayrıca, şimdi birçok ülke birbirlerine daha temkinli ve muhafazakar ulusal politikalar uygulama baskısı altında.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi tutulmanın gölgesi tüm  Orta Afrika’dan geçerek Hindistan ve Çin’de doruğa ulaşıyor ve Uzakdoğu’ya varıyor. Daha önce bu tutulmanın orta noktalarının Jüpiter ve Pluton birleşimi ile  Venüs ilişkisi içerdiğini yazmıştık,  bunun da sosyal ve ekonomik etkileri olacaktır. (Tutulmanın gölge yolu için aşağı bakınız ). 

Washington, DC için güneş tutulması haritasında (aşağıya bakınız), Jüpiter ve Plüton birleşimi tepe noktası (9. evde) etrafında tepede konumlanıyor. Bu konum uluslararası arenada, özellikle de Çin’e karşı muazzam bir güç ve güç mücadelesinin gerçekleşeceğini açıkça göstermektedir. Gerçekten de, bu tutulmanın yerel uzay (local  space) çizgileri, Jüpiter, Satürn ve Pluton’nun aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi Çin’e yöneldiğini göstermekte. Dahası, Uranüs’ün Washington için yükselende yer alması birçok yönden huzursuzluğun ve daha fazla öngörülemezliğin  sembolü olabilir. ABD’de ırk eşitsizliğine karşı son halk gösterileri ve kargaşa da kamu bilincinde oldukça keskin bir tepki getirdi

Bu dönemde, özellikle Amerika’daki seçimlere doğru transit Jüpiter ve Pluton Başkan Trump’ın natal Yengeç’teki Satürn’üne karşı olacak, bu da seçim kampanyası sırasında engellerle ilgili olabilir.

Öncü derece Yengeç tutulmasının Birleşik Krallığın (1801) ulusal haritası üzerinde de önemli bir etkisi olabilir. Tutulma haritası (aşağı bakınız) tüm burç ev sistemine göre 10. ev ve 4. Ev ile beraber Terazinin başlangıç derecelerindeki natal Uranüs’ü vurgulamakta. Dahası, tutulma haritasındaki Aslan yükselen,  Saka’daki Satürn’den  ile yakın derecede karşıt açı almakta. 1. ev genellikle halkın koşullarını ve tüm topluluğun belli şansını (iyi ya da kötü) tasvir ettiği için, ışıkların 12.evdeki pozisyonu ve Satürn’den ASC derecesine gelen zararlı açı önümüzdeki aylar için iyi gözükmüyor. Satürn, halk üzerindeki sosyal kısıtlamaların devam ettirilmesinin yanı sıra hoşnutsuzluk ve düşmanlığın artması anlamına gelebilir.

Oğlak Burcunda Ay Tutulması, 5 Temmuz 2020

Bu tutulma sezonunun son tutulması olan 5 Temmuz’daki ay tutulması, önümüzdeki aylardaki değişikliklerin bir özetini yansıtıyor. Şimdi Mars Koç‘a geçti, Satürn tekrar Oğlak burcuna geriledi, burada öncü burçlarda artan bir konsantrasyon görüyoruz. Mars’ın uzun süre Koç burcunda kalmasının bir süredir yaşadığımız hapseden koşullardan kurtulmak için mücadelemizi temsil edeceğini söyleyebiliriz. Şüphesiz ,Mars’ın Eylül ayından Kasım ayına kadar sürecek geri hareketini göz önünde bulundursak bu yumuşak bir geçiş olamaz.

Dolunaylar, özellikle ay tutulmaları, muazzam gerginliğin serbest bırakılmasına  ve bazı kesin açıklamalara neden olabilecek son derece duygusal ve gergin hasat zamanları olarak kabul edilir . Dolayısıyla, Oğlak burcundaki bu Dolunay /ay tutulması, hükümet uygulamaları, kurallar ve düzenlemeler açısından ciddi ve genellikle çok tatmin edici olmayan sonuçlar gösterebilir.

Bu dolunay esnasında Jüpiter ve Pluton bir kez daha ikisi de geri hareketteyken birleşecekler. Ek olarak , dolunay Jüpiter’in  kısmi asalet yöneticiliğinde olacak. Jüpiter’in Oğlak burcundaki bu derecesi Korona virüs ‘lockdown’  sebebiyle küresel ekonominin neredeyse her alanında açıkların ve ekonomik kayıpların rahatsız edici bir şekilde farkına varılacağını gösterir. Jüpiter- Pluton birleşimi ayrıca artan dozda bir güç politikası ve yükselen uluslararası çelişkiler getiriyor. Ancak, Uranüs’ün her iki ışıkla da kolaylaştırıcı açısı olduğu için mevcut sorunlarımızla başa çıkmada yeni çözümler ve önemli atılımlar olabilir.

Washington DC için Ay tutulması haritasında Koç burcu yükselirken tutulmanın 10.evdeki MC’ye çok yakın gerçekleşmesi  acil konulara büyük önem getirmektedir. İdari konular, kamu güvenliği ile ilgili konular vurgulanmaktadır. Oğlak burcundaki ay tutulmasının köşe evde gerçekleşmesi George Floyd’un acımasızca öldürülmesinin sonuçları veya yansımaları ile de ilgili olabilir. (Washington, DC ay tutulması haritası için aşağı bakınız)

Bu tutulma haritası  Batı Avrupa ülkeleri için Asc/Dsc ekseninde Yengeç/Oğlak burçlarını veriyor ve   Ay 7. Eve düşüyor. Bu özellikle Madrid, İspanya için kesinken , Neptün  de Balık burcuda tepe noktasına yakındır. Işıkların ve Neptün’ün köşelerde olması hükumetteki belirsizliğin yanı sıra halkın hoşnutsuzluğunu göstermesi  ve yükselen muhalefeti de  yansıtabilir. Bu da karantinadan sonra diğer Avrupa ülkeleriyle sınırların açılmasının yeni aşaması ile ilgili olabilir. (Madrid, İspanya ay tutulması haritası için aşağı bakınız)

Yengeç Burcunda Engelleyici Yeni ay, 20 Temmuz 2020

Bu, içeriğinde çift doz Satürn olan talihsiz bir yeni ay. Güneş yıllık Satürn karşıtlığında ve  Satürn de geri giderken, yeni ay Satürn’ün kısmi asaletinde gerçekleşiyor.

Bu dönemde engeller ve gecikmeler ile kurallara ve kısıtlamalara karşı bir hoşnutsuzluk bekleyebiliriz. Sembolik olarak, Yengeç ve Oğlak arasındaki karşıtlık erkekler, tanrılar ve yönetici iktidar arasındaki ilişki gibi bir şeydir.

Dahası, Oğlak burcundaki son ay tutulmasının merkezinde yer alan Jüpiter-Plüton birleşiminin bu dönemde hala bazı gölgeleri var. Jüpiter-Plüton ve Satürn’ün üçlü kombinasyonu, yılın ilk günlerinden hatırladığımız gibi, oldukça karanlık, zorlu, kısıtlama ve baskı doluydu.

Ne yazık ki, benefiklerden destekleyici açılar olmadığından, bu yeni ay, insan ilişkilerinde kesin bir kutupsallığın  yanı sıra kırılganlık ve acı getirme eğiliminde.

Örneğin, bu yeni ayda, Satürn ve Pluton yükselen derecesinde gezindiğinden Yunanistan zorlayıcı koşullar altında olabilir ve diplomatik ilişkiler açısından zorluk yaşayabilir. MC’nin yöneticisi Mars’ın (4.evde) 7. evdeki Merkür’e karşı tehditkâr bir kare açı yapmasından dolayı genel olarak halk veya güvenlik / toprak etrafında muhtemel uluslararası çatışmayı (askeri olarak) içeren depresif veya kısıtlayıcı koşullar olabilir.. (Yunanistan’a göre Yengeç burcu Yeni ay haritası için aşağı bakınız)

Moskova, Rusya için olan harita da  benzer koşulları yansıtıyor ve Pluton Asc’de daha da belirgin gözüküyor. Siyasi ve idari konular, insanların refahı ve mutluluğu üzerine gölge düşürebilir ve Temmuz 2020’nin ikinci yarısında bazı baskıcı koşullar gözlemlenebilir.

Categories

Recent Posts