R. Hakan Kırkoğlu – Ay Döngüsü Raporu, Şubat 2020

Çeviren: Arzu Akgün

Kökten Değişim Çağrısı: Saka’da Yeniay, 25 Ocak 2020

Son birkaç haftadır yoğun ve oldukça Satürnyen bir dönemin ardından, şimdi Boğa’daki Uranüs’le sert bir kare yapan Saka Yeniayı ile karşı karşıyayız. İlginç haberler var! Aslında  Saka yeniayları statüko için yıkıcı ve zorlayıcı olabilir ve bu zaman diliminde işler beklenmedik şekilde daha da stresli hale gelebilir. Olumlu yandan bakacak olursak ise 25 Ocak ile 9 Şubat arasındaki dönem, kısıtlayıcı ve can sıkıcı uzun günlerin ardından heyecan verici değişiklikleri daha da kararlı uygulamak için kullanılabilir. Saka sabit bir burç olduğu ve Satürn Güneş’e oryantal olduğu için oldukça tutarlı ve kararlı ilerleyebiliriz. 

Dahası, bu Yeniay Merkür’ün yönettiği kısmi asalet derecesinde olacak ve Merkür’ün kendisi Yeniay’la birleşeceği için birçok yeni fikrin hayata geçirilmesini ve birçok sosyal sorunun küresel anlamda ortaya çıkmasını bekleyebiliriz. Buna ek olarak Merkür’ün Mars ile sekstil yapması inançlarımızla ilgili tartışmalar , sosyal politikalar ve ideolojilerle ilgili oldukça yoğun iletişim trafiği getiriyor. Ancak bu yeniay aynı zamanda Merkür/ Satürn orta noktasında gerçekleşiyor. Bu birleşim, kararlılık ve yeni fikirler geliştirme ihtiyacı getirebileceği gibi olumsuz açıdan siyasette ve toplumsal konularda kısıtlamalar ve korkular da doğurabilir. 

Saka Yeniayı Doğu ufkunda, Batı Avusturalya (Perth) civarında, Timor Adası ve Japonya’nın Tokyo kentine kadar görülüyor. Bu bölgeler sosyal hareketliliklerin yanı sıra belli sismik aktivitelere de de tanıklık edebilir. Bununla birlikte Satürn/ Pluto kavuşumu bu coğrafyanın Yükselenine çok yakın gerçekleştiği için toplumsal koşullar Endonezya ve Filipinler’deki halk için çok daha vahim ve kısıtlayıcı olabilir. (Bak. aşağıdaki Manila, Filipinler için yeniay haritası.)

Aynı ikili (Satürn/Pluto) Türkiye’nin batısı (özellikle de İzmir) ve Ege Denizi’nin yanı sıra Bulgaristan, Romanya, Ukrayna’nın batı kısımları, Belarus ve Finlandiya’ya kadar da IC civarında görülüyor. Duruma bağlı olarak bu bölgeler yorucu iç meseleler, güvenlik kaygıları ve ayrıca toprak ve doğa kaynaklı sorunlarla uğraşıyor olabilirler. 

Diğer yandan açısal Satürn-Pluto birleşimi Venezuela’nın Karakar kenti için DSC’da görülüyor. İnsanların ihtiyaçları açıkça arttığı için, büyüyen bir krizin ortasındaki ulusal sorunlar nedeniyle gergin bir zaman dilimi olacak. Yeniay’ın Brezilya’nın başkenti Brasilia için Aslan yükselen ve 10. Evdeki açısal Uranüs’ü göstermesi ise oldukça dikkate değer. Böyle bir dizilim artan muhalefet ve mevcut Başkanı Bolsonaro’nun yeni ekonomi politikalarını hedef alan kaçınılmaz kargaşalarla ilgili olabilir. (Bak. aşağıdaki Brasilia, Brezilya için yeniay haritası.)

Aslan’da olağanüstü bir dolunay, 9 Şubat 2020

Bu, muazzam bir enerji taşıyan ve etkili bir şekilde ortaya çıkabilecek oldukça güçlü bir dolunay. Dolunay’ın kendisi insanların güçlü ihtiyaçlarını, görüşlerini, duygularını ve düşüncelerini göstermesini yansıtan bir singleton’a dönüşüyor. Dolunaylar hâkim koşulların doruk noktası olan dönemler oldukları için insanların kendi görüş ve ihtiyaçlarını ele almaları için artan bir motivasyon söz konusu olabilir. Bu aynı zamanda belli liderlik ve siyasi faaliyetler etrafında dönecektir. Bu Dolunay’ın çarpıcı orta noktaları var: Mars/ Jüpiter (5 15 Oğlak, Oğlak’taki son Güneş tutulmasına yakın) ve Neptün/ Pluto (20 Saka) ve aynı zamanda Merkür/ Uranüs (5 33 Koç). Bu orta noktaların her biri aşırı coşkulu ve dinamik uçlar gösterebileceği için bu Dolunay civarındaki genel hava muhteşem parlak ve etkileyici olabilir. Mars/ Jüpiter başarılı olmak için daha fazla siyasi hırs ve kararlılık getirirken, Kova’daki Neptün/ Pluto sıradışı toplumsal hareketler ya da küresel boyutta olaylar ve Merkür/ Uranüs yeni bir şeyler, yaratıcı düşünceler ya da iddialı bir karar da olabilir. Mars’taki Yay her iki ışıkla da temas halinde olduğu için ideolojik ve dini hareketlilikler de ayrıca ortaya çıkabilir. 

İlginç bir şekilde bu Aslan Dolunayı tam da Londra’da şafak vakti ufukta gerçekleşiyor. Hiç kuşkusuz Londra’da ya da genel olarak Birleşik Krallık’ta halkın kolektif ihtiyaçları göze çarpacak. Bu muhtemelen Brexit konuşmalarının ikinci aşaması için bir başlangıç sinyali olacak. (Bak. aşağıda Londra, Birleşik Krallık için Dolunay haritası.)

Oysa aynı Dolunay Washington DC.’de uluslararası alanda yoğun bir katılıma işaret ediyor. Yay yükseldiği için bu Dolunay 9. Eve düşüyor. Birinci evdeki Mars MC derecesi ile sert bir kare yapıyor. Dahası yukarıda belirtilen bütün orta noktaların, Amerika’nın Sibley kentinin 5 derece Yengeç olan natal Jüpiter’i ile açı yaptığı görülüyor. Başkan Trump için ise Satürn onun MC’sinin yöneticisi Venüs’üne karşıt yapacağı ve Satürn/ Pluto birleşimi de MC’ye üçgen açı yapacağı için bu oldukça olaylı bir zaman dilimi olabilir. Şubat sonları 23’ü civarı, onun için meşakkatli bir dönem olabilir. (Bak. aşağıdaki Washington, DC, ABD için Dolunay haritası.)

Ve son olarak Almanya, Berlin için de bu Dolunay civarı oldukça tuhaf koşullar var. Balık Neptün’le yükselirken, Mars Yay’da doruğa ulaşıyor. Açısal ve sekt dışı bir malefik sosyal politikalarda hararetli tartışmalar getirebilir ve bunlar dini konular da içerebilir. Yükselen yöneticisi Jüpiter 11. Evde konumlandığı için bu başlıklar göçmenlerin ya da mültecilerin koşullarıyla ilgili tartışmalar içerebilir. (Bak. aşağıdaki Berlin, Almanya için Dolunay haritası.)

Categories

Recent Posts