R. Hakan Kırkoğlu – Ay Döngüsü Raporu : Ocak 2020

Çeviren: Sema Filiz

Orta Doğu için kritik bir Güney Ay Düğümü Tutulması

Ay Düğümleri’nin hareketini zaman nehrinin akışına benzetirim. Bu yaratma ve yok etme aksı, bilincimize katılan olay ve durumları sembolize eder. Şimdi tekrar bu Oğlak burcundaki Güney Ay Düğümü tutulmasıyla, bir sonraki Yengeç burcunda gerçekleşecek olan Güneş tutulmasına kadar, Oğlak burcu temalarına ait  yıkım ve değişim gelgitlerinde sörf yapıyor olacağız. Oğlak burcundaki tutulmalar devlete ait meseleler, düzenleyici önlemler, kısıtlamalar ve iş dünyasının yanı sıra liderlerle de ilgili mevzuları ve faaliyetleri gündeme getirir.  Toprak elementi bir burçta bulunan Satürn bize ihtiyaçlarımızı, sınırlarımızı ve dünyevi kısıtlarımızı hatırlatır. Yılın bu dönemi boyunca siyasi, yönetimsel ve stratejik  konularla ilgili direkt olarak çok daha sıkı önlemler ve tasarruf programlarıyla karşı karşıya kalabiliriz. Jüpiter’in varlığı,  bu tutulma derecesi ile kavuşum yapması,  duruma tam olarak felsefi, ideolojik veya dini boyutlar da ekliyor.  Jüpiter,  zengin kişiler kadar yüksek öğrenim kurumlarının da göstergesidir. Bununla beraber, Oğlak burcunda Jüpiter kendini biraz değerinden düşmüş hisseder ve kendine pek de yararlı olmayan bir şekilde aşırı hırslı bir yapıya bürünür. Jüpiter’in Güney Ay Düğümü’ne yaklaşması da kendi kendini küçümsetir.  Tüm bu göstergeler, ekonomik kaynaklarda azalma ve kısıtlanmaları ve zengin kişiler için olumsuz durumları arttırabilir.

Olumlu taraftan, bu tutulma Uranüs ile üçgen açı yapıyor olması bazı konularda belirgin yetenek ve yenilikçilik  yanında ekonomik değeri ve uygulaması olan maddi meseleler ve keşifler için pratik çözümler de  getirir. 

Londra için tutulma haritasında (aşağıda görüldüğü üzere)  Doğu ufkuna kuvvetlice yerleşmiş bir Mars ile  Akrep burcu yükseliyor. 3.evdeki bu tutulma, komşu ülkelerle, Avrupa Birliği ile zorunlu değişiklikler ve bürokratik kuralları güçlü bir şekilde hatırlatıyor. Akrep burcu genellikle paylaşımlı konuları ve faizleri olduğu kadar nihai değişim veya dönüşümlere de işaret eder.  Bu bağlamda, Birleşik Krallık’taki geçen seçimler, Boris Johnson hükümetinin çoğunluğu almasıyla sonuçlandı, Avrupa Birliği ile olan görüşmelerin  ikinci turu net olarak gündemde olacak ve Mars’ın bu kuvvetli yerleşimi bir avantaj olarak görülebilir. MC (Başak) ve Satürn-Pluton kavuşumu (Oğlak) arasındaki üçgen açı gerekli değişiklikleri önceliklendirmek ve planlamak için destekleyici bir işaret olarak da görünüyor.  

Diğer taraftan, Washington , USA için yükselen Terazi burcu, Oğlak burcunu 4.eve yerleştiriyor. Bu köşe ev, ulusal güvenlikten ayrı olarak hükümete karşı güçlerle, iç işleriyle ve toprak, maddi kaynaklar ile ilgili mevzularla alakalıdır. Yılın ilk yarısı boyunca şu söylenebilir ki, ABD hükümeti,  Demokratların   Trump’ı görevden alma veya Kasım 2020’de yapılacak gelecek başkanlık seçimleri öncesinde zayıf, kırılgan bir duruma sokmak için çeşitli sahalardan baskı uygulamalarına,  çok daha fazla artan  gerginlik veya engellemelerine maruz kalabilir. Yengeç burcundaki MC ve 4.evde zarardaki Ay’ın gösterdiği diğer bir kritik konu da ulusal güvenlik ve yükselen milliyetçi ve korumacı tutumların civarında gerçekleşebilir. (Haritayı aşağıda görebilirsiniz)

Orta Doğuda,  bu tutulmada Oğlak burcunun yükselmesi sebebiyle, özellikle Ankara, Tel-Aviv, Kahire ve Tahran için hükümetler ve liderler hususlarında çok daha kritik durumları ortaya çıkartabilir. Bütün bu başkentler için, yükselen Oğlak burcu, ortaya çıkan sorunlarla mücadelede olayların ciddiye alması konusunu misliyle ikiye katlayan etkiye sahiptir.  Ankara için bu tutulma derecesinin neredeyse ufukta olması kısıtlayan koşullara rağmen hırslı bir durumu göstermektedir. Türkiye’nin ulusal haritasında Oğlak burcunun 7.eve düşmesi yanında natal Satürn, tutulma haritasının MC konumuna karşıt yerleşimde olması sebebiyle hükümet ve lideri, karşıt güçlere çok maruz kalabilir. Bunlara ilave olarak, transit eden  Ay Düğümleri Türkiye’nin natal Mars’ına kare açı yapmaktadır (7 23 Terazi). Bütün bu göstergeler sadece Türkiye için değil, bulunduğu bütün bölge için, tehlikeli ve istikrarsız durumları ortaya koymaktadır. ( Haritayı aşağıda görebilirsiniz)

Yengeç burcunda Ay tutulması : Güvenlik ve ailevi meseleler

10 Ocak’ta Yengeç burcunda, bir önceki Güneş tutulmasına eşlik eden bir Ay tutulması gerçekleşecek. Ay tutulmaları, yoğun enerjili ve bir süredir taşımaya devam ettiğimiz mevzuların sonuçlandığı zamanlardır. Bunlar, karar ve değerlendirme zamanları olduğu kadar keskin farkındalık  zamanlarıdır da. Yengeç burcundaki bu Ay tutulması bizim temel güvenlik, koruma ve aidiyet hissi gereksinmelerimize dönüp bakmamız konusunda bizi teşvik eder.  Bu Ocak ayı ortalarında, Oğlak burcunda gerçekleşecek olan yoğun gezegen toplaşması esnasında, bizim duygusal  destek ve insan hakları hususlarında içinde bulunduğumuz yoksunluğu iyice fark edeceğimizi aklımızda tutmalıyız. Bu Yengeç burcu Ay tutulması bize duygularımızın ve kırılganlıklarımızın temalarını getiriyor. Akrabalık, ailevi ve ulusal bağların yanı sıra korumacı konular, handedan ve monarşi temaları da gündemimizde olabilir.

ACG’de Dolunay, Hindistan’ın batı kıyıları, Ahmedabad civarı ve Pakistan, Tacikistan, Kazakistan (Astana) hattı üzerinde en olgun seviyesine ulaşıyor. Bu bölgeler ve en az onlar kadar Hint Okyanusu civarı da güvenlik ve milliyetçilik konularında veya insan hakları mevzularında olaylara şahit olabilir. Satürn/Pluto kavuşumuna Ay’ın karşıt açı yaptığı zaman buralarda yıkıcı doğa olayları kadar insanların güvenliğini tehlikeye sokan riskli koşullar olabilir. (Ahmedabad, Hindistan’a ait haritayı aşağıda görebilirsiniz)

Yay burcundaki Mars, Güney Asyadaki Endonezya ve Filipinler için köşe evlerde görülmektedir.  Tutulma anında bu bölge için 12.evin (Akrep) yöneticisi olarak Mars ve  Ay 8.eve düşüyor, denizler ve okyanusla ilgili tehlikeli doğa olayları görülebilir. (Manila, Filipinler için haritayı aşağıda görebilirsiniz)

İlginçtir, bu ay tutulması Kraliçe II. Elizabeth’in de haritasındaki bazı açıları göze çarptırıyor. Yengeç burcunda gerçekleşen tutulma Windsor hanedanlığı için olaylarla dolu bir döneme işaret ediyor olabilir veya belki de Birleşik Krallık’ın dünya çapında ilişkileri ile ilgili olabilir. Tutulma derecesi bir yandan Kraliçe Elizabeth’in Kuzey Ay Düğümü ile kavuşurken diğer taraftan da Asc derecesine temas ediyor. Buna ilave, Satürn/Pluton gezegenleri Kraliçe’nin Asc derecesine oldukça yakın görünmektedir.  Kraliçe’nin niyetleri, kararları ile ilgili şeyler kadar  bedeni ile ilgili konular da bu bağlamda önemli olabilir. (Aşağıda doğum haritası içte, Ay tutulma haritası dışta olarak görebilirsiniz)

Categories

Recent Posts