R. Hakan Kırkoğlu  – Ay Döngüsü Raporu Mayıs 2020

Çeviren: Arzu Akgün

Boğa’da Olağanüstü Gergin bir Yeniay, 23 Nisan 2020 

Yakın zamanda Boğa’da gerçekleşen Yeniay, son derece endişeli ve kırılgan olduğumuz bugünlerde bizim için hem gergin hem de umut verici bir manzara çiziyor. Bu, her ikisi de birbirine zıt doğaları olan Satürn ve Uranüs’ün gelecek yıl 2021’de tam olarak gerçekleşecek, yaklaşan kare açıya hazırlandığı oldukça olumsuz bir görünüm. Her iki gezegen de Sabit Burçlarda (Saka & Boğa) inatçı nitelikler gösterdiği için böyle bir kombinasyon sert ve vahim koşullarla sonuçlanacak artan stres ve uyumsuzluk anlamına gelebilir. Bu artan gerilimler küresel anlamda devam eden ekonomik durgunlukla birlikte toplumsal huzursuzluğun artmasına yol açabilir. Dahası, böyle gergin bir kombinasyon potansiyel olarak daha büyük boyutlardaki depremler anlamına da gelebilir. 

Yine de olumlu yanından bakacak olursak, Yeniay Neptün ile yarı-kare oluşturduğu için ufukta yeni keşifler ve bilimsel yenilikler görülebilir. Gerçekten de Covid-19’a tıbbi bir çare bulmak için şu an sürdürülen çabalar, Uranüs ile Neptün’ün her ikisi de temasa geçince mümkün olacaktır. Sonuç olarak evrensel kaygıların daha somut sonuçlar ve keşifler olarak sonuçlandığı zamanlardayız. 

Bununla birlikte olayların gidişatı 13 Mayıs 2020’den itibaren geri harekete geçecek Venüs’ün yavaşlamasından büyük ölçüde etkilenecek. Genellikle Venüs’ün geri hareketi, Satürn’ün yakın zamanda Saka’ya girişiyle zaten tesis edilmiş olan sosyal mesafe ve kısıtlamalarla, sosyal hoşnutsuzluk, memnuniyetsizlik ve azalan sosyal etkileşim olarak yorumlanabilir.

Londra, Birleşik Krallık için Yeniay haritası, Yükselen malefiklerle, yani Saka’daki Mars ve Satürn ile kuşatıldığı için maalesef halk için oldukça kısıtlayıcı koşullar gösteriyor. Yengeç/ Oğlak aksını tutan altıncı ve on ikinci evler, Satürn Ay’a sert bir kareyle zarar verdiği için (6. Evin yöneticisi) ulusal sağlık hizmetleri ve genel olarak doktorlar için kritik bir durumun göstergesi olabilir. (Bkz. aşağıda Londra, Birleşik Krallık için Yeniay haritası.)

Bu esnada Mars/ Yükselen yükselen hattının İspanya’dan Fransa’ya, Belçika’ya ve Hollanda’ya kadar Batı Avrupa boyunca görülmesi Avrupa’nın Saka’daki Mars’ın stresli etkisi altında olduğunu gösteriyor.  

Tahran, İran için Boğa’daki Yeniay, bölgenin Yükseleni de Boğa olduğu için dikkatimizi çekiyor. Burada Jüpiter ve Pluton Tahran’ın tepe noktasına erişiyor ve Mars Yükselen derecesine kare açı yapıyor. İlginç bir şekilde Yükselen/ MC orta noktası da Neptün üzerine düşüyor, böylece bütün dış gezegenlerin çarpıcı bir karşılıklı etkileşimini getiriyor. Şu anda İran, Covid-19 vakaları başlangıçta aşırı yükselmesine rağmen durumu iyi idare ediyor. Bununla birlikte gezegenlerin bu görüntüsü aynı zamanda yeni bir siyasi atmosfere de işaret ediyor olabilir. Gerçekten de İran’ın 2020 Güneş Dönüşü haritası da Jüpiter ve Pluton’un tam da yedinci evine düştüğünü gösteriyor. Bu nedenle İran hükümeti üzerinde daha fazla siyasi baskı olacağını düşünebiliriz. 2020 yılı için o yılın profekte edilen burcu Oğlak da yine Güneş Dönüşü haritasının Yedinci evinde. (Bkz. aşağıdaki Tahran için Boğa Yeniayı haritası ve İran’ın 2020 Güneş Dönüşü haritası.)

Yoğun ve uç noktada bir Dolunay, Dolunay Akrep’te, 7 Mayıs 2020 

New York’taki gecikmeli karantina nedeniyle, bu bölgede Coronavirüs’e bağlı artan sayıda ölüm meydana geldi. Boğa’daki Yeniay New York’un Altıncı Evinde gerçekleşirken (Üçüncü evdeki Satürn’ün karesiyle birlikte), Akrep Dolunayı ise hastalıkların ve izolasyonun altını çizen 6./12. Ev aksını vurgular. İnsanların güvenliği, Ay’ın tam da Altıncı Evdeki düşüşüyle oldukça tehlikede. Ay’ın aynı zamanda, Yükselen yöneticisi olan Merkür’e de zarar veren Mars ile tam bir kare açısı var. (Bkz. aşağıda New York için Dolunay haritası.)

7 Mayıstaki Akrep Dolunayı, 13 Mayısta geri harekete geçecek, İkizler’deki durağan haldeki Venüs ile de çakışıyor. Oldukça anlamlı bir şekilde her iki gezegen de huzur ve insanların korunmasıyla ilişkili ve bu dişi figürler zayıfladığı zaman, güvensizlik ve huzursuzluk, annelik ya da kadınlıkla ilgili konularda acılar olabilir ve daha sorunlu hale gelebilir. Dolayısıyla bu Dolunay dönemi, 22 Mayısa (İkizler’deki Yeniay’a) kadar olan zaman diliminin, hüküm süren koşulların oldukça yoğun bir dönemi olacağını varsayabiliriz. 

Dolunay 17 derece Akrep’te gerçekleşiyor ve bu derece aynı zamanda Türkiye’nin Güneş Dönüşü haritasındaki Ay’ın konumunu da tetikliyor. Türkiye ayrıca daha düşük ölüm oranları anlamında tıbbi tedavi açısından iyi durumda olmasına rağmen en yüksek enfeksiyon oranlarından birine sahip. Son Güneş Dönüşü haritasında Başak yükseliyor ve yakın komşular ve sınırlarla ilgili konuları gösteren Üçüncü Evde, Akrep’te Yeniay var. (Yılın ilk aylarındaki mültecilerle ilgili konuları aklımıza getirelim.) Başak burcu Altıncı evdeki iki malefikle beraber yükseldiği için bu Dolunay’ın Türkiye için yüksek alarm dönemine işaret ettiğini de söyleyebiliriz. (Bkz. aşağıdaki İstanbul, Türkiye için Dolunay haritası.)

Kırılgan Zamanlar, İkizler’de Yeniay, 22 Mayıs 2020 

22 Mayıs’taki İkizler Yeniayı istikrarsız ve belirsiz koşulları gösteriyor. 5 Haziran itibariyle etkili olacak Yay’daki bir sonraki Dolunay da, hem Mars hem de Neptün iki ışığın da tepesinde olduğu için bizi uyarıyor. İkizler Yeniayı da Mars’la kare yapıyor ve Satürn ile üçgen açıyla temas ediyor. Sıfır derece Yengeç’te, öncü bir derecede gerçekleşecek yaklaşan Güneş Tutulması’ndan önce şu an hüküm süren koşulların bir ölçüde olsa azalacağını söylemek için çok mu erken? Görünen o ki yine de en azından insanın bir tür olarak güvenliğini ve kullanılmamış potansiyelini gösteren Yengeç gibi çok önemli bir yerde gerçekleşecek Kuzey Aydüğümü eklipsini beklememiz gerekiyor. 

Her iki malefiğin de ışıklarla (Güneş & Ay) teması, umarım ki böyle bir pandeminin üstesinden gelmek için ihtiyacımız olan güç ve disiplini temsil ediyor olur ve bunu bize sağlayabilir. İlginç bir şekilde İkizler’deki Yeniay aynı zamanda Pluton/ Kiron Sekizinci Harmonik orta noktasında, evrensel acıların yanı sıra iyileştirici güçler anlamına da gelebilecek 1 derece Balık’ta gerçekleşiyor.

Categories

Recent Posts