R. Hakan Kırkoğlu – Ay Döngüsü Raporu Ekim 2020

Çeviren Buse Karakoç- R. Hakan Kırkoğlu

Yanlış Riskler, Riskli Yanlışlar: Koç Burcunda Dolunay, 2 Ekim 2020

Ekim ayının atmosferini öncü burçlar belirliyor!  Bu burçlar bizi ileriye doğru iter ve riskli durumlarla karşı karşıya getirir. Mars’ın Koç burcunda retro olması da ay boyunca bizlere karmaşık bir görünümü sunuyor.

Basit bir şekilde Koç hayatta kalma içgüdümüzü temsil eder  ve ölüm ile büyük düşmanlık karşısında bile daha ileriye adımlar atabilmemiz için bizi hazırlar.

Bu dolunay derecesi, Koç burcundaki Yengeç dwadına (Zodyak’ın 12. Harmonik bölümlenmesi) düşmekte ve  bu nedenle kararsız duygularla birlikte yüksek derecede güvenlik ihtiyacı duyduğumuzu gösteriyor. Buna ek olarak, Koç burcunun yönetici gezegeni Mars’ın, Oğlak Burcundaki Satürn-Pluto kavuşumu ile kare açıda olduğu görülmekte. Üstelik Dolunay’ın 12. Harmoniğinde (dwads)  Mars/Satürn kombinasyonu ile de açısı görülmekte. Kendini savunma içgüdüsü ve güvensizlikten ortaya çıkan tüm bu göstergeler sinirli ve şiddetli davranışlarla sonuçlanabilir.

Ankara üzerinden Türkiye’nin haritasına bakıldığı zaman, bu dolunay haritasında iki ışığın köşelerde olmasının yanısıra MC (Tepenoktası) Koç Burcunun 0 derecesinde.

Açık düşmanlıklar evi de dediğimiz 7. Evde Satürn/Pluton ve Jüpiter’in de olması dıştan gelen büyük bir baskı olduğunu gösteriyor. Dahası Türkiye’nin natal Mars’ının neredeyse karşısında gerçekleşen bu dolunay, bu dönemin oldukça riskli bir dönem olduğunu, Akdeniz ve Ege denizlerinde süregelen gerginliklerin çatışma ile sonuçlanabileceği  izlenimini uyandırıyor.

Bunun yanısıra aynı haritaya Atina, Yunanistan için baktığımız zaman Neptün’ün MC noktasında olduğunu görüyoruz bu durum karmaşık ve yönsüz tutumların olabilileceğini gösteriyor.

(Ankara ve Atina için olan dolunay haritalarını aşağıda görebilirsiniz.)

Dolunay sırasında Pluton’un durağan hareketine de tanık olacağız.  Böyle zamanlar büyük güç ile doğrudan ilgisi olan Plutonik dinamikler, tüm potansiyeli  büyütebilir. Bu güç insan yapımı olabilir, doğal yolarla ya da siyasi-askeri yollarla ortaya çıkabilir.  9 Ekimde gerçekleşecek olan Mars-Pluto karesi şimdiye kadar birikmiş olan bu gücü harekete geçirebilir.

Tam da bu gergin açı oluştuğu zaman Mars, ay düğümleri ile partil açı yapacak. 

Bu dolunay San Francisco, CA için Mars’ı IC noktasına getirmekte ve her iki malefik de kendi asaletlerinde ve köşelerde iken, Satürn’ün Mars’a yukarıdan kare yaptığını görüyoruz. Bu durum halkta huzursuzluğu, deprem ve yangın gibi doğa olayları nedeni ile stresli bir dönemi işaret edebilir. 

Diğer yandan  Washington DC  ve Havana, Küba için Venüs Aslan burcunda ve neredeyse DSC üzerindedir.

Bu  dolunay 3/7 aksları üzerinde olduğu ve de MC noktası da burada Yay burcunda olduğu için iki haritaya da bakıldığında çevresel olarak bir takım gerginlikler yaşanabilir. Bunun yanı sıra medya ve gazetecilikle ilgili olayları gösterebilir. Tüm bunlara ek olarak 11 derece Yay burcundaki MC noktası Merkür/Jüpiter, Merkür/Pluto ve Jüpiter/Uranüs orta noktaları ile yakından ilişkilidir. 

Bu kombinasyon özellikle cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce yoğunlaşan medya aktivitesi, propaganda tartışmaları ve öngörülmeyen şeylerin gün yüzüne çıkabileceğini gösterebilir.

(Washington DC, ABD için  Dolunay haritasını aşağıda görebilirsiniz.)

Son olarak Koç burcundaki Ay ve Chiron kavuşumu insani ızdırabı içeren güvenlik meseleleri nedeni ile çok fazla risk almayı işaret edebilir.

Moskova üzerinden Rusya’nın haritasına baktığımız zaman kavuşum çok belirgin olduğu için oldukça çarpıcıdır.  Bu durum bir çok farklı konuyu temsil edebilir. Bunların toplumsal konularda bir hassasiyet ya da yaralanma göstergesi ile ilgili bir olay olabileceğini, ya da Rus halkı içinde kadın figürlerin dahil olduğu bir olay olduğunu söyleyebiliriz.

(Moskova, Rusya Dolunay haritasını aşağıda görebilirsiniz.)

Zoraki değişimve taktik savaşları zamanı, Terazi’de Yeni Ay 16 Ekim 2020

Şimdi, Terazi’de yeniay zamanında Mars retrosunun zirve yaptığı dönemi deneyimleyeceğiz. Bu yeniayın ilk çarpıcı yönü ise Mars’ın öncü bir T-kare sonuçlanacak olan Satürn ve Pluton kavuşumunu harekete geçirmesi olacak.

T Kareler oldukça dinamik ve aktif kalıplardır. İçinde Marsın olması da bu konfigürasyonu daha da kavgacı hale getirir. Bu durum sanki bir anlaşma ya da diplomasi ya da olası anlaşma zemini eksikliği yüzünden aslında belirli bir hırs ve siyasi gündem ile beslenen baskıcı ve istismarcı güçlerle yüzleşeceğimiz bir atmosfer yaratıyor olabilir. 

Öncü nitelikte ve hava elementinde yer Terazi burcu’nun diplomasi ve işbirliği gücünü temsil ettiği söylenir fakat bu durum Mars’ın Koç Burcundaki geri hareketi ile biriken sorunları, memnuniyetsizlik ve hoşnutsuzlukların dışa vurulacağını gösteriyor.

Aşağıdaki ACG haritasında da görüldüğü gibi Ortadoğu’da tüm bölgeyi etkileyen, içine Türkiye, İsrail ve Yunanistan’ı da alacak şekilde, T-karenin Satürn-Jüpiter-Pluton apeksi 7. eve düşüyor.  Bununla beraber, bu üçlü kombinasyon özellikle Azerbaycan, Ermenistan, Irak, İran ve Birleşik Arap Emirlikleri sınırları çevresinde etkili olduğu görülüyor. Özetle, Terazi burcunda oluşan yeniayın, Dünya’nın bu bölgesinde diplomaside  bir takım sorunları ve itiş kakışlara neden olması bekleniyor. Özellikle Tahran, İran bu şiddetli ve çalkantılı zamanların merkezindeki konum olabilir. (Tahran ve İran’ın haritasını aşağıda bulabilirsiniz.)

Aşağıda Washington DC için yeniay haritasına baktığımız zaman, 3 Kasım 2020’de yapılacak başkanlık seçimlerin öncesinde devam eden koşulları yansıttığını görüyoruz.

Saka burcunun yükseldiği haritada 9.evde oluşan yeniay’ın karşısında yer alan 3.evde burcundaki Retro Mars, belirgin şekilde medyadaki tüm sosyal ve politik temaları, sıcak tartışmaları ve suçlamaları gösteriyor. Satürnün 12.evde olması sorunların açık bir şekilde ele alınamayacağını ve oldukça yıkıcı olabilecek çeşitli kirli oyunların ortaya çıkacağını gösteriyor olabilir. 31 Ekim’de Boğa Burcunda olacak  ve Uranüs ile birleşecek dolunay da, seçim sonuçları ile bağlantılı olacak.

Bir diğer yandan  Donald Trump’ın 2020 için Güneş Dönüşü haritasına baktığımızda Ayın balık burcunda konumlandığını ve transit Pluton-Satürn-Jüpiter kombinasyonundan sekstil açı aldığını görüyoruz.

Bununla birlikte, 27 Ekim’de gerçekleşecek olan anlunar dönüş haritası İkizler burcun yükseldiğini gösterirken, (2020 Güneş dönüşü haritasında yükselen Yengeç’in 12. evinde) Merkür 6. evde geri giden, yanmış ve retro durumda. Bu Trump için pek çok engeli, hatayı ya da tartışmalı sonuçları göstermekte.

Categories

Recent Posts