R. Hakan Kırkoğlu – Aralık 2021 Ay Döngüsü Raporu

4 Aralık 2021 Yay burcunda Güneş Tutulması

Çeviren: Merih Erkovan

2021 sonu 4 Aralık’ta Yay burcunda bir güney ay düğümü tam güneş tutulması ile damgalanıyor. Yay burcundaki tutulmalar, dini konularda olduğu kadar uluslararası ilişkilerde, siyasi akımlarda, ideolojilerde de artan hareketliliği beraberinde getirirler. Bu dönemde kitle hareketlerine, belirli öğretilere, ideolojik ve dini farklılıklara ve medyayla ilgili haberlere daha fazla dikkat ediyor olabiliriz. Tutulma güney ay düğümünde gerçekleştiğinden ve tam tutulma olduğundan, daha önce bahsedilen temalar kolayca abartılabilir ve aşırılık yanlısı insanlar tarafından açıkça kötüye kullanılabilir.

Bu tutulma derecesi, Venüs’ün kısmi asalet yöneticiliğinde olup, aynı zamanda Venüs 19 Aralık 2021’den itibaren gerilemeye hazırlanmaktadır. Venüs’ün 6 Mart 2022’a kadar Oğlak burcunda oldukça uzun bir süre kalacağını unutmamalıyız.  Gerçekten de Venüs, takip eden haftalarda, neredeyse Ocak ayının ilk yarısına kadar Plüton ile yakınlaşma içinde görülecek. Oğlak burcunda retro olan Venüs’e yapılan plütonik vurgu, hem maddi hem de manevi değerlerimizin büyük bir baskı ve izleme altında olacağını gösterebilir. Bu süre zarfında, bir yoğunluk ve hoşnutsuzluk, memnuniyetsizlik yaşayabiliriz. Buna bağlı olarak finansal konularda, yatırım piyasalarında ve ülkeler arasındaki zor ilişkilerde huzursuzluk ve yetersizlik hissi olabilir. Merkür’ün tutulma ile olan kavuşumu zararlıdır ve bu dönemde uluslararası ticaret, anlaşma konularının ve açık iletişimin engelleneceğini veya bazı rahatsızlıklar doğuracağını gösterebilir.

Washington, ABD için olan güneş tutulma haritası, uluslararası ilişkilere, diplomasiye ve sınırdaki ülkelerle veya genel olarak dünya ile devam eden müzakerelere vurgu yapıyor. 3. evdeki bir tutulma komşu ülkeler, medya ve iletişim ile ilgili konuları daha önemli hale getirebilir. Ayrıca IC’de gerçekleşen Venüs’ ün Plüton ile kavuşumu, yerel meseleler ve toprak güvenliği ile ilgili konuların çok önemli  olduğunu göstermektedir.  Genel olarak konuşursak, Venus/Pluton=Mars/Neptun ve Saturn=Venus/Jupiter ortanoktaları karmaşıklığı, yanıltıcı eylemleri ve engellenmiş ilişkileri gösterir. Gerçekten de IC’deki Plüton (ABD’nin doğum haritasindaki Plüton’a yakın) yeraltı faaliyetleri, iç güvenlik açısından derin şüphe ve endişe yaratabilecek olaylar olarak görülebilir. Washington, USA tutulma haritası aşağıdadır.

İlginç bir şekilde, Yay burcundaki bu tutulmanın gölgesi tüm Güney Amerika’da görülüyor, özellikle Arjantin’de fakat aynı zamanda Şili, Peru, Bolivya ve Brezilya’dan da görülebilecek. Bu bağlamda, önümüzdeki altı ay içinde bu ülkelerde ve çevresinde olağanüstü olaylar ve huzursuzluklar bekleyebiliriz.

Arjantin ve Brezilya’nın başkentleri Buenos Aires ve Brasilia, her ikisi de yükselen Akrep’in özelliklerini gösteriyor ve Mars, Buenos Aires’in yükselen noktasına çok daha yakındır. Ana akslarda sabit burçların olması ve Satürn’ün Buenos Aires’in IC aksında olması, her iki malefik de köşe evlerde olduğundan zorlu koşulların habercisidir. Her iki malefik de kendi asaletlerinde olduğu için tamamen zararlı değildir ancak Mars’ın yükselene yakınlığı insanların koşulları ve  koşulların genel görünümü için zararlı olabilir. Arjantin için gerçek zamanı bilinen bir doğum haritası yok, ancak biliyoruz ki ülke bu 2021’de 8. evde yıllık profeksiyonundadır. Genel olarak söylersek, bu ev şiddetli değişiklikler, korku ve endişe evidir. Bu nedenle, tutulmanın kendisi kısmen doğum haritasi Satürn’ünde meydana geleceği için baskın olan koşullar sınırlayıcı ve rahatsız edici olacak ve bazı huzursuz idari koşullar getirecektir. Mevcut başkan Alberto Fernandez’in doğum haritasında Güneş ve Uranüs 12 derecelik ateş burçlarında yer alıyor ve tutulmanın kendisi her iki gezegenle de üçgen açı oluşturacak. Buenos Aires, Arjantin tutulma haritası aşağıdadır.

Aşağıda tutulmanın gölge çizgilerini bulabilirsiniz.

Öte yandan, Brezilya, Rio de Janeiro’da ve çevresinde Yay  yükseliyor, bu nedenle bu bölge için Yay temaları güçlü bir şekilde vurgulanıyor. Bu haritada, tutulma burcunun yöneticisi Jüpiter IC noktasında görülüyor. Bu sebeple ideolojik ve politik kaygılar, uluslararası unsurlar Brezilya’nın doğu kıyı bölgeleri için dikkate değer olacaktır. Bu, korkunç koşullar altında olan cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro’yu çevreleyen etkin koşullarla ilgili olabilir.  Aşağıda Rio de Janeiro, Brezilya tutulma haritasını bulabilirsiniz.

Pekin, Çin için tutulma haritası, Mars’ın DC noktasına cok yakın olması vurgusu ile birlikte her iki malefik’i de akslara getiriyor. Güneş tutulmasının 8. evde ve yükselenin Boğa burcunda olması, uluslararası temalardan kaynaklı olarak insanlar için çok daha istikrarsız koşullara işaret ediyor. (Venüs ve Plüton 9. evde kavuşumda). Burada Mars, insanların sağlığı ve istikrarı için kesinlikle tehlikeli olacaktır. Çin, ayın da içinde olduğu 1. Ev profeksiyonunu yasadığı için, önümüzdeki altı ayın koşulları insanlar için yorucu ve bunaltıcı olabilir. 2021 için güneş dönüşü haritasında, Ay 12. evde ve Plüton’un karşısındadır.  Pekin, Çin tutulma haritasını aşağıda bulabilirsiniz.

19 Aralık 2021 İkizler Burcundaki Dolunay

Artan belirsizlik, hareketlilik ve sürekli değişen koşullar İkizler dolunay dönemlerine aslında hiç de yabancı değil. Yılı tamamlarken düzenbaz Merkür hem hızlı hareket ediyor hem de deklinasyon döngüsünün çok güneyindedir. İkizler burcundaki dolunaylar müzakereleri, tartışmaları ve dualiteyi artırır, ancak Jüpiter’in üçgen açısı kararları kolaylaştırabilir ve dokunduğu her şeye uluslararası bir tat katabilir. Telaşlı koşulların ortasında bu süre boyunca, güney ay düğümü ile birleşen Yay’daki Mars, ateşli tartışmalar ve daha fazla bölünme getirebilir, inançlarda ve ideolojilerde düşmanlıkları ve aşırılıkları artırabilir. Sabit Venüs, belirli bir acılık katar ve bir güvensizlik ve kuşku atmosferi getirir.

Dolunaylar, yeni farkındalıklar kazanmak için kullanılabilecek yüksek anlayış ve hasat zamanlarıdır ve Jüpiter’in burada Kova’dan ayrılmadan önceki rolü, yakın zamanda Balık’a varacağı için yeni tedaviler ve şifa bulmamıza yardımcı olmaktır. Bu arada, 24 Aralık’a yakın zamanlarda, Satürn ve Uranüs, 2021’in tamamı için çok gergin ve yıkıcı koşullar yaratan 3. düellolarını tamamlamış olacaklar. Nihayet  özgürlüğümüzü ve umutlarımızı oldukça kısıtlayan koşullardan kurtulma aşamasının başlangıcında olabiliriz. Aynı zamanda Uranüs’ ün dolunay sırasında 8.evle açı yapması yeni olasılıkları temsil eder ve katı kalıplardan sıyrılmayı sağlar.

Belirtmemiz gerekir ki, hızlı hareket eden Ay yeni yıl yaklaşırken kendimiz için yeni bir baz inşa ederek yeni bir güvenlik duygusu sağlama çabalarımızı ifade ederken, Yengeç’ten Yay’a kadar olan süre zarfında boşlukta olacaktır.

Ankara ve Moskova için Mars bu ay döneminde açısal olacaktır. Yay, Türkiye doğum haritasında 6. evdedir. Bu dolunay, Türkiye haritasındaki natal Ay pozisyonuna karşıt olduğu için çok fazla stres ve halk endişesi getirebilir. Ayrıca, Türkiye haritasındaki natal Mars, dolunay’ın MC’si ile örtüşmekte ve böylece baskın koşulların savaşçı doğasını vurgulamaktadır. Türkiye’nin güneyinde ve çevresinde Rus güçlerine yönelik askeri girişimler riskli ve istikrarsız koşullar yaratacaktır. Ankara, Türkiye için dolunay haritasını aşağıda bulabilirsiniz.

Bu arada, dolunay ufuk çizgisiyle yakından bağlantılı olduğu için tüm Ortadoğu ve özellikle İsrail’in askeri eylemleri bu dönemde vurgulanacaktır. Açısal Mars’ın güney ay düğümüne yakınlığı, bölgeye çok ateşli ve yıkıcı bir atmosfer getirebilir. Sınır dışında Merkür’ün, acımasız davranışları ve şiddetiyle bilinen bir yıldız olan sabit yıldız Facies ile kavuşum halinde görülmesi ilgi çekicidir. Tel Aviv, İsrail için dolunay haritasını aşağıda bulabilirsiniz.

Koç yükselirken dolunay, Pekin, Çin için büyük miktarda savaş yoğunluğu gösteriyor ve Mars, uluslararası ilişkiler ve belirli ideolojileri anlatan 9. evde yer alıyor. Koç, Çin doğum haritasının 3. evinde bulunduğundan, bu dolunay komşu ülkelerle artan çekişmeyi getirecektir. Dahası, Çin Aralık’ta 3. evde koç aylık profeksiyonuna sahip olacak ve natal Mars’ı da 7. evde olacak. Bu nedenle, komşularla artan bir sürtüşme ve diğer ülkelerle artan düşmanlık riski vardır. Pekin, Çin dolunay haritasını aşağıda bulabilirsiniz.

 

Bu metin 16 Kasım 2021’de tamamlanmıştır.

Categories

Recent Posts