R. Hakan Kırkoğlu – Aralık 2019 İçin Ay Döngüsü Raporu

Çeviren: Işıl Onay

Satürn-Plüton kavuşumunun ayak izleri: Yay burcunda yeniay

Yay burcunda gerçekleşecek yeniay ufkumuzu genişletme, yeni keşif ve fikirlerin ortaya çıkması, inançların ve ideolojilerin yayılması gibi temaları ön plana çıkarmaktadır. Yılın bu döneminde, özellikle Jüpiter asaleten düştüğü öncü burçlardan Oğlak’a geçerken, sosyal olayları ele alışımızda birbirini takip eden birçok değişiklik oluyor. Aynı zamanda Mars, Akrep burcundaki varlığını daha yoğun hissettiriyor. Bu nedenle sosyal konularda aşırı tutumlar, iddialı ideolojiler ve dünya genelinde çatışan inançlar su yüzüne çıkabilir. Nitekim 26 Kasım’da gerçekleşen yeniayın, Jüpiter’in aynı zamanda terim yöneticiliğine sahip olduğu bir pozisyonda gerçekleşmesi mevcut ideolojik farklılıkları daha da şiddetlendiriyor. Jüpiter’in Oğlak burcuna geçişi, yaşamımızda söz konusu temaları daha da arttırıyor.

Ayrıca, Yeniayın yaklaşmakta olan Satürn-Plüton döngüsü ile yarım kare (45 derece) bir açısı var. Zorunlu değişiklikler, yapısal sonlar ve yeni başlangıçları temsil eden bu meşhur kombinasyon yeni yıldan önce siluetini göstermeye başladı bile. Satürn-Plüton temaları genellikle ağırdır; göz korkutucu ve zorlu görevlerle yüklü olsalar da aynı zamanda değişim ve yeniden doğuş yolculuğumuzda elzem rolleri vardır. Dolayısıyla hayatımızın birçok alanında, özellikle de politika, sosyal konular ve belirli güçlerin çatışma halinde olduğu ekonomik konjonktürde ufukta değişim sinyalleri var. Londra, İngiltere haritasını incelediğimizde Satürn-Plüton tepe noktasına ilerlerlerken Boğa burcunun yükseldiğini ve yükselen yöneticisi Venüs’ün 9. evdeki Oğlak burcuna yeni giriş yaptığını görüyoruz. Jüpiter’in Oğlak burcuna geçişi, bu yeni dönemde İngiltere için sıfır noktası olarak alınabilir. Bazı krizler ve değişiklikler çok belirgin olsa da, yeni bir politik duruşun kendini göstermesi mümkün.

(Aşağıda Londra için yeniay haritasını inceleyiniz)

Öte yandan, Washington DC, ABD’nin haritasına göz attığımızda Satürn’ün yükselen derecesine çok yakın olduğunu, Mars’ın ise haritanın orta noktasına yaklaştığını görüyoruz. Bu iki kötücül gezegenin konumu şu anki gergin ve öngörülemez Amerikan politikaları açısından pek de hayra alamet değil. ABD’nin kuruluş an haritasında 13 derece Yengeç burcunda bulunan Güneş, yeniay haritasının 7. evine düşüyor. Bu bize, yoğun baskı altında olan Başkan Trump’ın politik kırılganlığını hatırlatıyor. Öte yandan, Jüpiter’in Oğlak burcuna geçişini, ekonomi ve finansal piyasaların gelecekteki durumları için bir acil durum çağrısı niteliğinde yorumlamak mümkün. Dünya astrolojisinde, Oğlak burcundaki Jüpiter keyifsiz durumların ve yüksek tonajlı şikayetlerin bir göstergesidir.

(Aşağıda Washington DC, ABD’nin kuruluş an haritasıyla yeniay haritasının karşılaştırmalı çizelgesini görebilirsiniz.)

İkizler’de müphem dolunay

12 Aralık 2019’da Mars’ın terim yöneticiliğine sahip olduğu İkizler burcunda bir dolunay gerçekleşecek. Bu dolunay, ruhani meselelere olan yaklaşımımızı ve arzularımızı vurgulayan Neptünyen enerjiler ile yüklü. Ancak Neptün’ün, enerjimizi dağıtarak kendimizi aldatmamıza neden olabilecek tarifi güç bir karakter olduğunu unutmayalım. Dolunaylar, kendimizle baş başa kalıp hayatımızı sorguladığımız, an itibariyle yaptığımız şeylerle ilgili karar verdiğimiz dönemlerdir. Bu süreçte çözülmeye ve ayrışmaya eğilimliyizdir; belki de gerçekle yüzleşmenin zamanı gelmiştir. Bununla birlikte, Jüpiter ile Uranüs arasındaki toprak elementinde gerçekleşen üçgen (120 derece) açı, uygulamaya koyabileceğimiz bazı yenilikçi fikirler sunabilir. Öte yandan, 26 Aralık’ta Jüpiter ile kavuşumda gerçekleşecek güneş tutulması öncesinde, Oğlak burcunda dikkat çekici bir stelyum gözlenmektedir. Doyum ve değerlerin gezegeni Venüs, Satürn ile Plüton arasında “kuşatılmış” durumda. Bu dinamik dahilinde istek ve arzularımızda oldukça ısrarcı ve zorlayıcı olabiliriz. Söz konusu birleşim aynı zamanda ekonomik bunalımlar ve daha stresli finansal görünümlere işaret etmektedir. Jüpiter’in Oğlak burcundaki güney ay düğümüne yaklaşması ekonomik büyüme ve finansal beklentiler açısından göz korkutuyor. İkizler burcunda gerçekleşecek dolunay Ankara’nın üzerinde kaotik diplomatik politikaların yanı sıra uluslararası ilişkiler açısından da baskı oluşturuyor. Bir kez daha Transit Neptün geçişinin Türkiye’nin MC’sini aktive ettiğini görüyoruz; bu durum ülke gidişatıyla ilgili belirsizlikler ve öngörülemeyen eğilimleri arttırıyor. Bu süreçte Türkiye gündemine özellikle uluslararası sorunlardan kaynaklanan ulusal güvenlik kaygıları hakimdir.

(Aşağıda Ankara, Türkiye için dolunay haritasını görebilirsiniz.)

Öte yandan, Japonya’nın güney bölgelerinde, özellikle Osaka civarında iki dışsal gezegen olan Uranüs ve Plüton’un açı yaptığı gözlemleniyor. Dikkat çeken bir diğer nokta ise yükselen yöneticisi Venüs’ün Plüton ve MC ile kavuşum halinde oluşu. Bu nedenle, bu ay döngüsünde, teknolojik olarak tehlikeli ve çevresel açıdan riskli konular güçlü bir şekilde varlığını gösterebilir ve kamusal yaşamda rahatsızlık verici veya şok edici etkiler yaratabilir.

(Aşağıda Osaka, Japonya için dolunay haritasını görebilirsiniz.)

 

 

Categories

Recent Posts