R. Hakan Kırkoğlu – Ocak 2019 Yeniay/Dolunay Raporu

Gezegenlerin mevcut yerleşimi içinde bulunduğumuz döneme dair neler söylüyor?

Çeviren Kamer Gebeceli

Belirli bir yer için çıkarılan ister yeniay ister dolunay haritası, o an için devam etmekte olan gezegen döngülerinin birer fotoğrafı gibidir ve esasında yaklaşık olarak iki haftalık bir süreyi anlatan haritalardır. Bu haritalar, söz konusu dönemin şartlarını ve ana temalarını vurgulayan kapsayıcı haritalardır. Dolayısıyla, her güneş tutulması da bir süper yeniay gibidir; ancak uzun vadeli etkileri çok daha fazladır. Bu bağlamda, bir tutulmanın yarattığı aktivitenin bir sonrası tutulmaya kadar oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bir güneş tutulması haritası ait olduğu zamanın resmini daha geniş ve daha derin bir perspektiften görmemizi sağlayan genel göstergelerden oluşur.

2019 yılı, 6 Ocak günü Oğlak burcunun tam orta derecesinde gerçekleşecek bir güneş tutulmasıyla başlıyor. Doğal olarak bu güneş tutulması haritası 2019 yılının ilk yarısıyla ilgili en belirgin göstergelere sahip harita olarak karşımıza çıkıyor. Oğlak burcu siyasi konularda, devletle ilgili meseleleri ve yöneticileri ilgilendiren alanlarda değişiklikleri getirir ve tetikler. Oğlak temasının hüküm sürdüğü zamanlarda atalar, otorite figürleri, düzen ve hiyerarşi gibi konular ön plana çıkmaktadır.

Bu tutulma güney ay düğümü yönünde olacağı için ana temalar dağılma, bozulma, olası karmaşalar ve kaotik koşullar merkezinde olacaktır. Bu sebeple 2019’un ilk yarısı için dünyanın siyasi düzeni ve siyasi yapılarla alakalı ciddi endişelerin oluşabileceğini öngörebiliriz; zira siyasi yapılarla ilgili söz konusu endişelerin yansımaları işini kötü icra eden liderler ve yeniden yapılanma & dönüşüme olan güçlü gereksinimde kendini göstermiştir.

Tutulma haritasında tutulma derecesi esasında Oğlak burcunda Satürn/Pluto orta noktası üzerine düşüyor. Ebertin, Satürn/Pluto orta noktası için çok çalışma, kararlılık ve sert tutumlar gibi açıklamalar getiriyor. Tutulma keçi burcunda olacağı için, bu dönemde dünyanın genel atmosferi, en azından bir sonraki dolunay ve bir sonraki tutulmaya kadar (2 Temmuz 2019), çok sert, gayretli ve öz disiplinli tavırlar, ciddiyet, zor idari görevler, organizasyonel değişiklikler ve genellikle aksamalar yönünde şekillenecektir. Genel olarak bu dönemde büyük kuruluşlar, kısıtlamalar, kıtlıklar, vergilendirme, kurallar & zorunluluklar ve de gelenekler, atalar gibi alanlarda değişimlerin olmasını veya stresli zamanların yaşanmasını bekleriz.

Bunun dışında Oğlak burcunun Venüs kısmi asaletinde gerçekleşen bu tutulma, sahip olduğumuz değerleri, ilişkilerimizde bizi mutlu eden veya sahip olduğumuz şeyleri vurgulamakla birlikte Oğlak burcundaki yerleşiminden ötürü çok iyi anlamlar içermiyor. (Vettius Valens, Anthology, 1. Kitap).

Haberci gezegen Merkür’ün ise gökyüzünde oryantal durumda Oğlak burcuna yeni geçiş yaptığını görüyoruz. Merkür burada güçlü bir şekilde kendini ortaya koymak istiyor ve özellikle iş hayatı ve organizasyon içeren konularla alakalı olarak kendini gösteriyor. Merkür’ün bulunduğu dereceye Jüpiter/Pluto orta noktasının da denk düşmesini propagandaların oluşması ve bazı kural ve politikaların yürürlüğe girmesinin göstergesi olarak görebiliriz. Bu bağlamda, ikna gücünü kullanma ve siyasi veya kurumsal dünyada ya da planlama ve yönetim gerektiren alanlarda başkalarını etkileme yönündeki isteğin ağır bastığı durumların ortaya çıkacağını belirtebiliriz.

Satürn’ün Merkür/Pluto orta noktası üzerinde olması ise tüm bu resme her şeyi kontrol etme, belirli konularda ısrarcı olma, şüphecilik ve huzursuzluk gibi durumlara yol açan negatif düşünce şekillerinin de eklenmesine neden olacaktır.

Jüpiter/Uranüs 135’liği ve Uranüs/Pluto karesi gibi mevcut gezegen döngüleri ise bilim ve teknoloji alanındaki ilerlemelerle birlikte uzayın keşfiyle ilgili son gelişmelere işaret etmekte ki son zamanlarda Mars’ın yüzeyindeki sondaj çalışmalarıyla bu gelişmelere tanık olduk.

Birleşik Krallık son zamanlarda Brexit meselesiyle çalkalanırken tüm bu Oğlak temalarını da gördükten sonra Londra’nın güneş tutulması haritasını inceleme gereği duydum. Tutulma derecesinin, Birleşik Krallık haritasındaki (1 Ocak 1801,00.00 GMT, Londra) 4. Evdeki Ay/IC noktasına oldukça yakın bir derecede olduğunu görüyoruz. Londra için çıkarttığımız güneş tutulması haritasında Terazi burcu yükseliyor( Birleşik Krallık haritasında da Terazi yükseliyor) ve Uranüs’ün köşe evde olması da karmaşa yaratacak koşulların ve radikal durumların gündemi meşgul edeceği anlamına geliyor. Paris’in güneş tutulması haritasında da Uranüs köşe evde bulunuyor; bu anlamda Emanuel Macron ile ilgili kamuoyu yoklamalarında halkın desteğinin ciddi anlamda düşmesi hiç de şaşırtıcı bir durum değil.

Avrupa için ACG haritasında (AstroKartografi), Uranüs/Asc aksı, İspanya’da Madrid dâhil olmak üzere bazı batı Avrupa ülkelerinin başkentlerine yakın bölgelerde etkisini göstermekte. Tutulma/ASC aksı tüm Hint yarımadasının üzerinden geçtiği için Hindistan da Satürn/Pluto kombinasyonundan etkileniyor.

21 Ocak 2019 tarihindeki dolunay ise Aslan burcunun 0 derecesinde gerçekleşecek olan bir tam ay tutulması( 00⁰ 51′ Aslan). Dolunaylar, mevcut koşulları gözden geçirme, sağlamlaştırma ve koşullarla ilgili ciddi bir farkındalığın oluştuğu zamanlardır. Dolayısıyla Aslan burcunda gerçekleşen bir ay tutulması, yöneticiler, yüksek pozisyondaki kişiler ve liderlerle ilgili olayları vurgular. Küçülmekte olan Jüpiter/Neptün karesi ise bu ay tutulmasıyla çok yakından ilişkili; nitekim Jüpiter/Neptün orta noktası tam olarak Kova burcundaki Güneş üzerine düşüyor. Bu döngüyü idealizm, büyük fikirlerin ortaya çıkışı, spekülasyonlar ve zevklere düşkünlük olarak yorumlayabiliriz. Siyasi olarak ise bu döngü, sosyalizm ve insani konuların vurgulanmasıyla çok yakından ilişkilidir. Kova burcu benzer arzuların peşinde olduğu için yaklaşık olarak 21 Ocak 2019 tarihi itibariyle ay tutulması, idealizm ruhunun yükselmesi ve toplumda daha güçsüz olan kimselere karşı daha merhametli tavırların oluşması gibi durumları beraberinde getirecektir. Siyasi boyutta ise toplu göçler ve ihtiyaç sahibi kişilerle ilgili mevzular ön planda olacaktır.

Venüs-Neptün partil karesi ve Jüpiter- Mars üçgeninden dolayı astrolojik göstergelerin bu dönemde iz bırakacağı diğer alanlar ise güzel sanatlar, mistik veya dini konular ve yaratıcı çalışmalar. Her ne kadar Venüs/Jüpiter,  ilişkiler, birliktelikler ve bol yaratıcılık anlamında mutluluğun bariz bir göstergesi olsa da Neptün eğilimlerde uyuşukluğa ve hatalı davranışlara yol açarak resmin tonlarını bir miktar değiştirecektir.

İlginç bir şekilde, Seul/Güney Kore Ay tutulması haritasında Jüpiter/Venüs köşe evde ve bu durum iki Kore arasındaki uzlaşmaya işaret ediyor; ancak yine de Neptün’ün bu noktada kaçamaklı bir tabiatı olduğunu dikkate almak gerekiyor.

Bu arada Ankara’nın Ay tutulması/dolunay haritasında ise Işıklar tam da ufuk çizgisinin üzerine denk geliyor. Bu durum cumhurbaşkanı ve halk arasındaki ilişkileri çok daha hassas kılmakla birlikte spekülasyon, kontrolsüzlük ve kavram kargaşalarına neden olabilir. Moskova ve Bükreş tutulma haritalarında ise Pluto köşe evde olacak. Son olarak da Mars, IC noktasında Kuzey İrlanda ve İrlanda arasındaki sınır civarında yer alarak Brexit ile ilgili mevzuları tetikleyecek.

 

Categories

Recent Posts