İlişkiler

Çeviren Banu Kuru, Esq

Kosmos’un 10. sayısından (#3) tekrar basımdır. 1980 SWAC Konferansındaki çok uzun iki dersten bir bölümdür.

İnsanların, ilişkilerde aradıkları nelerdir; aradıkları, onları birlikte tutan görülmez bir yapışkan mıdır?

İlk önce, onların birlikte nasıl bir bağlantı içinde olabileceklerini görmek için doğum anındaki (natal) haritalarına bakmalısınız!  Kişisel gezegenlerine, 1. ve 7. eve, seksüel evlere ve haritanın tümüne bakın.

İlk önce haritanızda Güneş ve Ayın nasıl bir açı yaptığına bakınız. Uyum içinde açı yapıyorlar ise, bu muhteşem bir şeydir. Bu durum, bütün insanlarla ilişkilerine ilişkindir. Onların anne ve babaları da, kendilerine hamile kalındığında birbirlerine aşıktılar. İçsel ve dışsal yapıları birbiriyle uyum içindedir. Sizin egonuzu harekete geçiren şeyler ile duygusal yapınız çok rahattır. Mars ve Venüs uyumlu bir ilişki içinde olduğunda, arzularınız ve istekleriniz de uyum içindedir ve bu insanlarla ilişki kurarken muhteşemdir.  Hepimiz böyle bir duruma, zamanla ilerletimler (progresyonlar) sayesinde sahip olabiliriz. Ben, aynı zamanda içsel gezegenlerin Uranüs, Neptün ve Plüton ile (Satürn’de dahil olmak üzere) nasıl bir ilişki içinde olduklarına bakarım, çünkü bu gezegenler derinden ve içten bir şekilde çalışırlar.  Plüton ile bir çok içsel gezegeni açı yapan bir kimse bir sürü rekabete dayalı ilişkiye girecektir. Plüton oyun oynar. Akrep burcu ile oyun oynamayınız. Kaybedersiniz. Muhtemel güç savaşları olacaktır.  Siz, kontrol eden veyahut kontrol edilen olacaksınız.  Bu durumda, kesinlikle Plüton 7. evdedir. Gücünüzü verebilir ve daha sonra geri alırsınız ve ilişkiyi bozarsınız; kıskançlık ve rekabeti de bozarsınız. Açılardan bahsettiğimde, aslında hem kolay hem de zor açıları kastediyorum.  Ay ile üçgen açı yapan  Plüton duygusal açıdan manipulatif olabilecektir, ancak tabii ki, kare de olduğu kadar kötü olmayacaktır.

 

Uranüs, heyecan ve dramatik değişiklik, ek olarak, özgürlüğü, bağımsızlığı ve bireyselliği simgeleyen gezegendir. Dolayısıyla, Uranüs ile açı yapan  birçok içsel gezegeniniz olduğu taktirde, herhangi bir kişinin size yön vermesi, yapılandırması için hayatınızda hiç (bir zaman) izin verecek misiniz? Onlar, romantizm ve heyecandan hoşlanırlar ve ilişki siz anlardan bir şey isteyene kadar iyi gidecektir.  Bu herhangi bir şey olabilir. Bütün vericiliği siz yaptığınız ve sizin ile ilgilenmesini istemediğiniz sürece her şey iyi olacaktır.  Siz onları özgür bırakmalısınız. Eğer, siz bir erkekseniz, Güneş’i, Mars’ı ve Uranüs’ü T kare yapan bir bayan gördüğünüzde  içkinizi alıp ve barın diğer ucuna gidebilirsiniz. Eğer, bir erkeğin Güneş’i, Venüs’ü ve Uranüs’ü T kare yapıyorsa, bayanlar bu sefer aynı şeyi yapmalıdır.

 

 

Neptün, illüzyon, karışıklık, yanılgı, fantezi ve parıltılardır. Bu insan her zaman ideal olanı arar. Eğer siz güçlü bir Neptünyen kişiliğe sahipseniz veyahut Neptün transiti yaşıyorsanız sizin aşık olduğunuz İsa bilinci olandır. Demek ki, Neptün  içsel gezegenler ile açı yaptığında, ışıltıyı ve fanteziyi, mükemmeli ve ideal olanı arar.

 

Satürn farklıdır. Venüs ile üçgen açı yapsa dahi sevginin doğasını soğutur. Daha fazla korku, ikilem ve çekingenlik vardır. Dışsal gezegenler kadar Satürn süblim değildir.

 

Diğer önemli olan bir şeyde, o insanın ne kadar benim yaşamıma katkısı olduğu ve aynı şekilde benim de onun yaşamına ne kadar katkıda bulunduğumdur. Örneğin, eğer haritanızda negatif bir açıya sahipseniz, birisi sizin hayatınıza girebilir ve onu zorla uygulamaya geçirtir ve sizde ortaya çıkmasına nende olur; veyahut açılar üçgen yahut sekstil ise negatif yönleri yumuşatabilir.

 

Benim Mars ve Satürn karem var. Bu durum iş ve başarı için mükemmeldir. Benim hayatıma girip de  bu kareyi T kareye dönüştürenler   en kötüyü ortaya çıkarmaktadırlar. Çünkü kare açılar çok karizmatik ve manyetikdir, sizler onları çekmektesinizdir. Bunun gibi bir kareye sahipseniz, bu açıyı T kare yapacak kişileri davet etmeyiniz.

 

Evlerdeki gezegenler aracılığı ile diğer insanları psikolojik olarak etkilemektesiniz. Yükselen burç (ASC) aracılığı ile yapılan temaslar, her zaman iletişimin en dinamik noktalarıdır.  Benim Yükselen burcum Oğlak ve Güneşi Oğlak burcunda olan kimselere kapılmaktayım.  Oğlak yönümü daha çok ortaya koyabilmekteyim. Dolayısıyla bir oğlak yükselen, güneş oğlak burcunda gibi olmak istemekte ve oğlak burcu olan da benim aşikar bir şekilde ortaya koyduklarıma çekilmektedir. Bu çift yönlü bir çekimdir. Birinci ev etkileşimleri, çok güçlü ve dinamiktir. 12. ev gezegenleri ile irtibata geçmek çok zordur. Eğer gezegenleriniz 12. evde bulunuyorsa,  sizin kişiliğinizle açık olarak ilişkilendirilemeyecektir.  Eğer bazı alanlarda denge içinde değilsek, bir başkası bize bunu sağlayabilir ve o değeri karakterimizde inşa edebiliriz.

 

Ayın bağlantıları düzensiz bir şekilde değişmektedir.  Eğer haritalarınız arasında kare açıya sahip değilseniz, değerini kaybedecektir… çok sıkıcıdır. Ay, duygusal doğamız, karakterimiz ve iç güdüsel davranış biçimleri ile ilgilidir.  Büyüme ve eviniz ile ilgili bakış açınızı anlatmaktadır. Haritanızda T kareniz var ise ve birisi gelip de onu grand cross yapıyor ise  bu daha iyidir. Güneşiniz bulunduğu evde parlayacak, hafifçe yakıp kavuracak veyahut ışık saçacaktır.

 

Kavuşum içinde olanlar çok ilginçtir. Derinden sizi etkileyen ve hareket eden ve çözümlenmesi gereken konular gibidir. Eğer iki insanın güneşleri kavuşum içinde ise  birbirlerini özlerler. Bir kare çarpar ve farlılığı çözer,  fakat kavuşum olduğu zaman, hiçbir zaman gerçekten o insanın neden ibaret olduğunu bilemezsiniz.

 

Bir haritaya incelemeye başladığımda, ilk önce Güneşe bakarım, çünkü Güneş sizin gerçek yaşam kaynağınızdır. Sizin egonuzudur. Sizin Güneş’inizin diğer kişinin Güneş’i ile nasıl bir ilişki içinde olduğuna ve enerjilerinizin uyum içinde çalışıp çalışmayacağına bakarım. Sinastiride karşıt açılar iyidir.  Her iki  haritada yakın ilişki içinde olanlara bakarım.

 

Venüs’ü Satürn ile açı yapan haritalar insanları birlikte tutar, çünkü Satürn bir yapışkan gibidir. Bir kare, bu birlikteliği çok sıkı tutacaktır.  Satürn bağlantısı olmayan ilişkilere çok ümit vermemekteyim çünkü Satürn karşısındakine senden sorumlu olacağım, sana yemek pişireceğim ve çalışacağım ve buna benzer şeyler söylemektedir.  Satürn’ün diğer haritada Mars ile kavuşum yaptığı haritalar görebilirsiniz. Bu pek iyi değildir fakat fazlasıyla manyetiktir. Eğer bir kadının Satürn’ü bir adamın  Mars’ının üstünde ise ona olan arzusu, umutları ve tutkusu erkeği bir çok kereler psikolojik olarak zayıf, aciz bırakacaktır, çünkü eğer erkek  dış dünyada kadının istediği gibi davranmaz ise  seksüel bir manipülasyon olacaktır. Bir erkeğin Satürn’ü bir kadının Mars’ı ile birleşirse bu taktirde kadını çekingen yapacaktır. Kendini özgür hissetmeyecektir. Onunda problemleri olacaktır. Mars Plüton açıları şiddeti teşvik etmektedir, özellikle kedi haritanızda da varsa. Plüton’un yükselen burçta (ASC) olması veya köşe evlerde olması, sizin kendi gücünüzdür ve hayatınızı dönüştürmek ister. Bu tür insanların farkına varacaksınızdır.  Çok güçlü yanları vardır.  Plüton Merkür ile karşıt ise çok sert bir dile sahip olabilir.  Haritalar arasında iyi Merkür iletişimler görmekten hoşlanırım. Eğer herhangi bir temas yok ise  Ay ile Merkür size konuşmak için kabiliyet verecektir.  Kare var ise, birbirlerini yanlış anlayabilirler, fakat bunun üstesinden gelebilirler. Kinkos açı olduğunda, bir tarafın gönderdiğini diğer taraf anlamamaktadır.  Derinden sizi etkileyen ve hareket eden ve çözümlenmesi gereken konular gibidir .

 

Birinci ev girişi, sizin kim olduğunuz, 7 ev ise bir ilişkide ne aradığınızdır. 2.ev, seksüel ilişkiye sizin ne getirdiğiniz, 8. ev ise ne aradığınızdır. Eğer, sizin 8. eviniz Koç ise atak, seksüel açıdan dinamik bir eş istersiniz. 2. eviniz terazi ise, ilişki için güzel bir ortam hazırlarsınız, mum ışıkları ve müzik. 8. evi Boğa olan birisi, güzel bir vücut, iyi bir fiziki yapı arar. 2. evi akrep olan biri muhtemelen karşısındaki kişiyi seksüel deneyimler vasıtasıyla  değiştirme kabiliyetine sahiptir.  Karşı tarafın farkına vardırıldığı, bir güç ve çekim fazlasıyla vardır.  8. evi ikizler olan birisi, deneyim, komünikasyon ve yeni bilgi arar. Sizin farklı olmanızdan hoşlanır. 8. evi İkizler, Başak veya Merkür’ü 8. evde olan biri, ilk önce iletişim kurmak ister.  Sizin kafanızın içine girmek ister. Yay burcu olanlar, ilişkiye derin bir bilgelik, tecrübe, özgürlük ve dürüstlük getirecektir. 8. evi Yengeç olan birisi, güven ve duygusal açıdan beslenmek ister. 2. evi Oğlak olan  seks tecrübesine  asalet ve kontrol getirecektir. 8. evi aslan olan, dramatik olanı, ve onları bütünüyle dramatik biri haline getirecek  kişiyi ister.  Eli açıklıktan hoşlanacaktır. 2. evini kova kesenler, ilişkiye yeni teknikler, icatlar ve farklılık getirecektir. Başak çok titiz, akıl yönünden çalışkan, teknik olarak kabiliyetli olanı arayacaktır.  2. evi balık olanlar, muhteşem bir dünya ve seksüel deneyi düşüncesi sağlayacaklardır. Kendilerini, deneyimler içinde kaybedeceklerdir. Teşekkürler.

Categories

Recent Posts