Holger A.L. Faβ – Bir virüs dünyayı geziyor 

Güncel Corona pandemisine ilk yaklaşım

Çeviren: Ferhan Çeçen

Astrolojik olarak bir olay nasıl ele alınır, eğer tam başlangıç zamanı bilinmiyorsa ve hiçbir yerle sınırlı değilse? Gerçi zaman aralığını biliyoruz, fakat SARS-CoV-2’nin, gündelik dildeki adıyla Corona virüsü veya Corona’nın ilk ne zaman ortaya çıktığını bilmiyoruz. Ayrıca bir pandemide tek tek her virüs için bir doğum haritası da çıkartmayız, mümkün olsaydı bile. Virüs yeryüzünün her tarafına yayılıyor, dolayısıyla onu tek bir yerle ilişkilendirmemiz imkansız. Sonuç olarak denebilir ki, bu güncel pandemiyi analiz etmeye kalktığımızda başlangıç şartlarımız hayli zor. 

HASTALIĞIN PATLAK VERMESİ 

Yine de hastalığa astrolojik açıdan yaklaşmak için birkaç imkan var. Ne de olsa ilk keşfedilişini birkaç günle ve çok spesifik bir yerle sınırlı görebiliriz. Bu solunum yolu hastalığı ilk defa Aralık 2019’un sonunda Çin’in Hubei eyaletinin Wuhan kentinde ortaya çıkmış. Li Wenliang adlı Çinli göz doktoru bu hastalığa dikkat çeken ilk kişi. Önce tıp insanlarından oluşan bir Chat grubunda paylaşmış, sonra kamuoyunu da bu yeni tehlike karşısında uyarmış. 

Öte yandan Çin hükümeti en başta bu doktoru sessiz kalma yükümlülüğü olduğuna dair bir belge imzalamaya zorlayarak susturmuş. Li’ye yazılan bir mektupta şöyle denmekte: “Sakinleşmenizi ve etraflıca düşünmenizi arzu eder ve sizi ciddi olarak uyarmak isteriz: İnatçı tutumunuzu sürdürür, hatalı hareketinizden pişmanlık duymaz ve bu yasadışı faaliyetlere devam ederseniz, cezai yaptırımlar uygulanarak hesap vermeye çağrılacaksınız- bunu anladınız mı?” (1). Li Wenliang aynı zamanda bu solunum yolu hastalığının Corona virüsü hastalığı 2019 yerine Covid-19 şeklinde kısaltılmasını talep eden ilk ölen kurbanlardan biriydi. 33 yaşında kendisi tarafından kamuoyuna duyurulan bu hastalıktan hayatını kaybetti. 

Astrolojiye geri dönelim: Şu halde elimizde iki başlangıç anı bulunmakta, ilk incelememizde bunları ele alabiliriz: Yer olarak Wuhan’la bağlantılı olarak 2019’da yaklaşık Noel günleri ve doğum günü bilinen Li Wenliang adlı doktor (2). 

Ne zaman pandemilerle uğraşsak, Plüton, Satürn ve Neptün birbirleriyle ilişki halinde gözüküyor. 

Şekil 1:
COVID-19’un ortaya çıkışı
, 25.12.2019, saat bilinmiyor, öğle sıraları, Wuhan (Hubei)/Çin, 30n35, 114e16 

Şekil 2:
Li Wenliang’ın doğum haritası
, 12.10.1986, saat bilinmiyor, öğle sıraları, Beizhen (Liaoning)/Çin, 41n36, 121e47, Kaynak: Wikipedia

KÜÇÜK MAVİ ÜÇGEN 

Yavaş hareket eden gezegenleri ele aldığımızda doğal olarak Plüton-Satürn kavuşumuna bakıyoruz ki, bu kavuşum sistemin yıkılışıyla da ilişkilendirilebilir (sistem Satürn’e, yıkım ise Plüton’a tekabül eder) (Şekil 1). Niçin bir virüs tarafından da olmasın ki bu yıkım? Öte yandan akciğer hastalığı ile ilişkiyi açıklamada önce açık bir nokta bulunuyor. Akrep’teki Mars ki, sinsi saldırganların tipik bir göstergesidir, tam da belli olmayan bu anda Plüton-Satürn birleşimine açı yapmakta ve olayı başlatan faktör olarak görülebilir. Balık burcundaki Neptün’ü de içine alarak, ki bu sınırları aşmayı ve güçsüzleşmeyi gösterir, bu dört gezegen “küçük mavi üçgen” denen bir açı kalıbı oluşturuyor (Şekil 1). Böylelikle gezegenlerin güçleri karşılıklı olarak destekleniyor ve stabilize oluyor. 

Neptün’e ait özellikleri ayrıca tekrar karantina tedbirlerinde görebiliriz. İzole olmak, dışarı çıkmamak, gündelik hayatın felce uğraması, etkinliklerin iptali vs. bunlar hep Neptün’e karşılık gelen şeylerdir. 

Ne zaman pandemilerle uğraşsak, Plüton, Satürn ve Neptün birbirleriyle ilişki halinde gözüküyor. Örneğin bu üçü 19. yüzyılın sonundaki veba salgınında da ilişki halinde bulunuyorlardı. O zamanlar Plüton Neptün’le birleşmişti, Satürn de her ikisine gerilim yüklü bir kare oluşturmaktaydı. 

1980 yılında HIV patlak verdiği zaman Neptün ve Plüton birbirlerine sekstil açı içindeydi ve Satürn Neptün’le kare, aynı zamanda Plüton’la yarı sekstil oluşturmuştu. İspanyol Gribi olarak adlandırılan ve dünya genelinde 50 milyon kişinin ölmesine yol açan 1918 yılındaki hastalıkta ise, Satürn ve Neptün biraraya gelip, ikisi birden Plüton’la yarı sekstil açı oluşturmuşlardı. Açıkca görünen o ki, bu üç kafadarı özellikle gözönünde bulundurmak gerekli. Beat Kofmehl adlı astrolog da Plüton ve Satürn’ün Oğlak’taki nadir yerleşimiyle ilgili olarak şunlara işaret etmişti: “1518 yılında Uranüs’ün de yine Boğa’da bulunduğu sırada bu durum büyük değişimlere yol açmıştı (Avrupa’da veba salgını, Osmanlı İmparatorluğu/Türkiye konusu ve daha birçok şey)….Son Plüton-Satürn döngüsü (33-37 senede bir görülür) 1982 yılında Terazi’de başlamıştı! 1986’da ise Çernobil olayı meydana gelmişti!“ (3). Kofmehl ayrıca Ocak, Haziran ve Eylül 2019’da meydana gelen Jüpiter-Neptün karesini virüslerle ilişkilendirmişti. 

ASTEROİTLER-KOZMOZUN NÜKTEDANLIĞI 

Harita çıkartılırken asteroitleri de dahil ettiğimiz zaman, iş daha da ilginç hale geliyor. Asteroitlerle çalışmak gezegenlerle çalışmaktan birazcık farklılık gösteriyor. Zaten sadece adı konulmuş asteroitlerin sayısına bile bakıldığında, daha farklı bir yol izlememiz gerektiği anlaşılıyor. Şu anda Güneş sistemimizde yaklaşık 800 000 asteroit olduğu biliniyor ve her gün yenileri keşfediliyor. Bunlardan yaklaşık 530 000 tanesi bir isim taşıyor, harita analizlerinde de bizleri sadece bunlar ilgilendiriyor. Çünkü asteroitlerin yorumu, isim eşzamanlılığına dayanıyor. (4). Dieter Koch’un da önceleri belirttiği gibi, asteroitler “…büyüleyici bir isim karman çormanlığı sergiliyorlar. Bu isimler çok somut bir biçimde yeryüzündeki olaylarla ilişkilendirilebiliyor“. (5) 

Bazı asteroitler firma veya şahıs isimleri gibi gayet belirli tanımlamalara sahip, diğerleri ise fantezi sonucu oluşmuş isimler almış. “Kozmozun içine geçmiş zeka, tuhaf bir şekilde tam da insanınkine benziyor: İsimlerle ilgileniyor!”. (6) 

Her zaman önemli olan isim eşitliği değil, bunun yerine ses benzerliği daha mühim. İki örnek vereyim: Sabine adlı asteroit (liste numarası 665) benim doğum haritamda DC’deki Güneş’le birleşim halinde bulunuyor; Sabine benim takdir ettiğim bir meslektaşımın adı (DC), onunla birlikte gruplara yüzyüze ve online astroloji eğitimi veriyorum – Güneş haritamda 11.evin yöneticisi. Ukstu asteroiti (liste numarası 4128) ki bu baş harflerden oluşmuş fantezi ürünü bir kelime, benim haritamda Mars’la tam karşıtlık halinde bulunuyor. Ben okuldayken spor dersinde iyi bir öğrenci değildim, herhalde 12. evde geri giden spor gezegeni Mars’tan da anlaşılıyor bu. Bu yüzden çoğu kez bankta oturur, arkadaşlarım idman yaparken seyrederdim. Sınıf arkadaşlarım bana alay olsun diye “Guckstdu” adını takmışlardı. (Almancada bu kelime “bakarsın sen” anlamına geliyor). Guckstu ve Ukstu ses bakımından neredeyse özdeşler. Yani kozmozun nüktedan bir yönü var. (7) 

Bu çalışma şeklini takip ettiğimizde çok sayıdaki asteroiti şu sıralardaki Coronavirüs pandemisiyle ilişkilendirilebiliriz. Koronis, Corvina ve Corvan, fakat aynı zamanda Virtus ve Wuhan var. Wuhan şehri asteroit sisteminde yer alıyor. Virtus bir yandan ses bakımından Virus’a yakınken, aynı zamanda askeri cesaretiyle bilinen Romalı bir Mars tanrısının da adı. Böylece bağışıklık direnci ve virüs enfeksiyonu ile canlılığın Latincedeki karşılığıyla (vitalis) bir bağlantı kurulmuş olunuyor. Koronis, Corvina ve Corvan ses bakımından Corona’yla aynı hizayı takip ediyor. 

ORB SORUSU 

Virüse ait haritada Virtu’nun Jüpiter’e yakın durması astrologlar açısından çok tahrik edici bir durum. Bu Virtu’nun jüpitervari bir şekilde tüm dünyayı kapsadığı şeklinde yorumlanabilirdi; öte yandan 3 derecelik orb çok geniş. Corvina’nın Merkür’le yaptığı üçgenin orbu daha müsaade edilebilir sınırlar içinde bulunuyor. Wuhan adlı asteroit de COVID-19 haritasında (Şekil 1) Yay’daki Merkür’le birleşim halinde; bu Wuhan’ın tüm dünyada (Yay) dile getirilmesinin (Merkür) bir işareti olarak yorumlanabilir. Ayrıca üç faktör birlikte ele alındığında (Corvina’nın Merkür’e üçgeni, Wuhan’ın Merkür’le birleşmesi ve Wuhan’ın Yay’da bulunması), temasla taşınan (iletişim gezegeni Merkür ve seyahat burcu Yay) bir hastalık yorumu yapılabiliyor. İlginç bir şekilde Li Wenliang adlı doktorun haritasında da (Şekil 2) Merkür ile Wuhan’ın birleştiği görülüyor; birleşim bu sefer tabuları yıkan Akrep burcunda. 

SARS 

Şu sıralarda her yerde kol gezen bu virüsün SARS ailesine ait olduğu düşünüldüğünde, doğum saati olarak SARS virüsü enfeksiyonunun ilk çıktığı zamanın da alınması kurallara uygun olur. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre yayılmanın başladığı tarih 16.11.2002 (9). Bu günde ise Virtu ve Koronis’in sağlıkla ilgili Başak burcunda bulunduğu görülüyor, Corvan neredeyse saniyesi saniyesine Mars’ın üstünde (Şekil 3). Böylelikle Corvan adlı asteroit daha da odak noktası haline geliyor. Çünkü SARS virüslerinin saldırganlığı malum. 

Şu sıralarda her yerde kol gezen bu virüsün SARS ailesine ait olduğu düşünüldüğünde, doğum saati olarak SARS virüsü enfeksiyonunun ilk çıktığı zamanın da alınması kurallara uygun olur. 

Şekil 3: SARS, 16.11.2002, saat bilinmiyor, öğle sıraları, Greenwich, Büyük Britanya’ya göre hesaplanmıştır.

Zaten asteroitler ile ilgilenirken isim eşzamanlılığı ile uğraştığımızdan, Coronavirdae virüs ailesinin nasıl bu ismi aldığını ve ne anlama geldiğini gözden geçirmeye değer. Bu tanımlama, elektron mikroskopuyla bakıldığında bu tip virüslerin görünüşüne dayanıyor. Elektron mikroskopunda virüsün kılıfını çevreleyen çok çıkıntının olduğu gözleniyor; bu çıkıntılar da ışın demetine veya yuvarlak bir partikülün etrafındaki saçaklara benziyor, aynen Güneş’teki korona katmanı gibi. Yani burada sembolik olarak kalple çağrışım yapan bir adlandırmanın olduğunu görüyoruz. Bu yüzden astrolojik açıdan Güneş’e veya Aslan burcuna göz atmaya değer. SARS ilk patlak verdiğinde genişlemeye açlık duyan Jüpiter, Aslan burcunda bulunuyordu ve bir sekstil aracılığıyla Mars-Covan birleşimiyle el ele tutuşmuştu. 

Öte yandan Güneş şu anki pandeminin ilk ortaya çıkışı sırasında Yay ile Oğlak arasındaki sınırdan geçmekteydi. Güneş, Michael Roscher adlı astroloğun yazdıklarına bakıldığında birçok kritik dereceden geçti. Bu kritik derecelerin herbirine Michael Roscher belirli nitelikler atfetmiş. Bu durumda önem taşıyan dereceler aşağıdaki gibi: 

▶ 26,5° Yay: Her türlü zayıflık hali (8)
▶ 28° ila 29° Yay: bu yaşam için yeterince dayanıklı değil
▶ 1° ila 2° Oğlak: temas sevenden mesafesiz olana kadar varabilir. 

▶ 2° ila 3° Oğlak: sürekli stres durumu yüzünden kıskançlık yapmadan başkalarına birşeyi çok görmemesi zorlaşır. 

Bunları ise tek başlarına değil, başka faktörlerle de kombinasyon halinde yorumlamak gerekir. Tabii ki Güneş’in her sene bu derecelerden bir kere geçtiğini de düşünmek lazım. 

ALMANYA’DAKİ DURUM

Şekil 4: Jens Spahn’ın doğum haritası, 16.05.1980, saat bilinmiyor, Ahaus/Almanya, 52n5, 7e0, Kaynak: Wikipedia

Şimdiye kadar adı geçen ek faktörler, Almanya’ya ait haritalarda olduğu gibi karar verici pozisyondaki önemli kişilerin haritalarında da tespit ediliyor, bu durumda örneğin Sağlık Bakanı Jens Spahn’ın haritasında olduğu gibi (Şekil 4). Bu haritada Virtus, Koronis ile sıkı bir birleşim, hastalığın ve şifalanmanın temsilcisi Kiron adlı gökcismi ile tam bir üçgen halinde bulunuyor (10). Esasında koşullar kötü değil; Jens Spahn bu sağlık krizine hazırlıklı gözüküyor, enfeksiyon uzmanları da kendisinin iyi iş çıkardığını onaylıyorlar. 

Jens Spahn’ın haritasında Virtus, Koronis ile sıkı bir birleşim, Kiron ile tam bir üçgen halinde bulunuyor. Spahn bu sağlık krizine hazırlıklı gözüküyor. 

Doğal olarak insan bu durumda Federal Almanya’nın (11), Alman İmparatorluğu’nun (12) veya Jens Spahn’ın (Şekil 4) haritasındaki asteroitleri olduğu gibi, bu haritalardaki transitleri de ele almaya itiliyor. Almanya’da ilk Corona vakası ilan edildiğinde Wuhan adlı asteroit Federal Almanya haritasının AC’si ile birleşme halinde görülüyordu. Yani astrolojik açıdan bakıldığında hastalığın çıktığı anda Almanya’nın da bundan etkileneceği doğrudan anlaşılıyordu. 

Alman İmparatorluğu haritasına bakıldığında ise transit Corvan’ın Plüton’a karşıtlık yaptığı ve Jüpiter ile quincunx (1500) oluşturduğu görülüyor, böyle bir kombinasyon büyük bir tehlikeye işaret eder. 

Jens Spahn’ın haritasında ise transit Koronis, Ay düğümleri ekseninde yerleşerek, bunlarla sıkı bir birleşim içinde gözüküyor. Politik açıdan karar verme mevkiinde bulunan bir kişi için haritadaki Ay düğümleri ekseni, çoğu kez bu kişinin kolektif bir kaderin sorumluluğunu taşıdığına işaret eder. 

KAPANIŞ-FAKAT DAHA KAPANMIŞ DA DEĞİL 

Tüm dünyayı içine alan bu pandemiyi astrolojik açıdan ele almada henüz çok başlangıç aşamasında bulunuyoruz. Bunlar üzerinde daha fazla düşünülmesi ve analiz yapılması gerek. Geçmişte ulusların sınırlarını aşmış başka hastalık dalgalarıyla da karşılaştırmaların yapılması gerek. Daha başka astrolojik analiz yöntemlerinin de uygulanması gerek. Bu bakımdan şüphesiz ki konuyla ilgili daha birçok görüş ve bakış açısı ortaya çıkacaktır. 

SARS-CoV-2 pandemisiyle ilgili astrolojik fikirleriniz varsa, bize yazınız. Bunlar hemen akla gelen fikirler ve son haline ulaşmamış düşünceler de olabilir. Gelen görüşleri toparlayıp, bunları gelecek Meridian sayısında yayınlayacağız. Bize 10.05.2020 tarihine kadar yazınız: redaktion@meridian-magazin.de 

Yazar: Holger A.L. Faβ, Meridian dergisinin baş redaktörüdür. Windeck/Köln’de kendi danışma ofisi bulunmakta ve Sabrine Bends ile Köln’deki bir astroloji okulunu yönetmektedir. 

İletişim: info@lebendige-astrologie.de Makale:sternwerstatt.de/autor/fass 

 

 

 

 

Kaynaklar 

 • 1)  de.wikipedia.org/wiki/Li_Wenliang
 • 2)  Tüm veriler önceki Meridian sayısının
  redaksiyonunun bitişine (15.03.2020) göre
  verilmiştir.
 • 3)  www.astrologischegesellschaft.ch/referenten-
  2/beat-kofmehl
 • 4)  Büyük, ilk keşfedilen Vesta, Hera veya Ceres gibi asteroitler bunların dışındadır. Bunlar gezegenlerinkine benzer güçleri sembolize eder gözükmektedirler.
 • 5)  Dieter Koch: Kritik der astrologischen Vernunft. 2. Auflage, Frankfurt am Main, 2003, S. 202.
 • 6)  ebenda, S. 204.
 • 7)  www.astro.com sayfasına giderek şu anda 22023
  adet ismi bulunan asteroiti ücretsiz olarak
  görebilirsiniz.
 • 8)  Yorumlarla ilgili kavramlarda şu kaynak referans
  alınmıştır: Michael Roscher: Kritische Grade im
  Horoskop. Tübingen, 2005, S. 126 ff.
 • 9)  de.wikipedia.org/wiki/SARS-
  Pandemie_2002%2F2003# Çin’deki patlak

10) Jens Spahn, 16.05.1980, Saat bilinmiyor, Ahaus/D, 52n5, 7e0, Kaynak: Wikipedia 

 • 11)  BRD (Federal Alman Cumhuriyeti) 24.05.1949, 00:00 MET, 22:00 UT (önceki gün),
  Bonn, 50n44, 7e05, Kaynak: Nicholas Campion: Buch der Welthoroskope
 • 12)  Dünya astrolojisi uzmanları çoğu kez Almanya’daki güncel durumları analiz etmek istediklerinde, Alman İmparatorluğu’nun kuruluş haritasını da ele alırlar: 01.01.1871, 00:00 LMT, 23:07(önceki gün), Berlin/D, 52n29, 13e21. Kaynak: Nicholas Campion: Buch der Welthoroskope

Makale aşağıdaki astroloji dergisinin 2020- Mayıs/Haziran sayısında yayınlanmıştır: 

Meridian-Fachzeitschrift für Astrologie 

https://meridian-magazin.de/203/ 

Makale dergiden izin alınarak Almancadan çevrilmiştir. Herhangi bir şekilde Internet ortamında dağıtılmasına veya ticari amaçla kullanılmasına izin verilmemektedir.

Categories

Recent Posts