Hakan Kırkoğlu – Temmuz 2022 Ay Döngüsü Raporu

Çeviren: Duygu Ak

Yengeç ‘te Yeniay, 29 Haziran 2022 GMT

Koç Burcu’ndaki Jüpiter’den partil kare açı (yukarıdan) alan Yengeç’te oluşan yeni ay (Yengeç’in 7 22 derecesinde) ile öncü akımı daha da belirgin hale geliyor. Yeni oluşan Yengeç giriş haritası, son çeyrek fazında olan Ay-Jüpiter kavuşumunu da içeriyor. Jüpiter hala hızlı durumda fakat bu ayın ikinci yarısında yavaşlamış olacak, 28 Haziran 2022’de de geri hareketine başlayacak. Bu gezegenlerin hızlı oluşu (Merkür’den Jüpiter’e) eylemlerimizde aceleciliği işaret ederken yaşamlarımızın temposunda da artışı zorluyor. Bu Ay döngüsünün Jüpiter ile olan yakın açısı, kendi kendimize liderlik etme vasıflarımızı, güven ve motivasyonu açığa çıkarmamızı sağlıyor. Mars hala kendi gündüz yöneticiliğinde bulunduğu için Temmuz ayının ilk günlerinin daha dinamik, cesaretlendirici ve hatta biraz da hadsiz olması bekleniyor.

Bu yeni ayın Venüs kısım asaletinde gerçekleşmesi topluluk halinde bulunmayı ve daha fazla sosyal etkileşim içinde olmayı kolaylaştırıyor. Fikir alışverişlerinde artış, kararlarda ve fikirlerde daha fazla uyum söz konusu. Ayrıca, 16 Temmuz’da oluşacak Oğlak dolunayının hemen ardından Güneş ve Merkür bir dış kavuşum gerçekleştirecek. Dolayısıyla Temmuz’un ilk yarısı, bir sonraki dolunayda daha da belirginleşecek olan bir çok yeni karar, yeni farkındalıklar ve gözden geçirmeye işaret etmekte. Jüpiter bu yeniayın yücelim yöneticisi olduğundan liderlik, itibar, askeri girişimler konularında vurgu olması beklenebilir. Buna karşılık, 5 Temmuz’da Mars’ın Boğa’ya geçişiyle savaş koşulları, insanlara zarar verici hale gelecek şekilde daha kavgacı ve çekişmeli duruma dönüşebilir. Mars ayrıca Oğlak’ta oluşacak dolunayın da yücelim yöneticisi, bu nedenle Temmuz’un ilk yarısı civarında sert ve zor koşulların oluşabileceğini söyleyebiliriz.

Avrupa’da, Batı Almanya’dan Moskova’ya (Rusya) kadar olan bölgede, aşağıdaki ACG haritasındaki 10. burcun kırmızı çizgiler arasında kalan kısma bakınız, Koç’tan Boğa’ya,  yeni ayın dinamik açılarını vurgulayan olan Yengeç yükseliyor. Berlin (Almanya) için, yeni ay tam olarak ufukta beliriyor. Savunmacı bir yaklaşım ve kırılganlık söz konusu, ayrıca ana aksların su burçlarında olması (MC Balık’ta) 10. evde Koç Burcu’nda daha harekete eğilimli ve coşkulu olabilen Jüpiter’i de önemle vurguluyor. Öte yandan, Helsinki (Finlandiya) ve Moskova (Rusya) ya baktığımızda bu bölgedeki artan gerilimi işaret eden Pluto –Dsc birleşimi çok daha dikkat çekici. Aşağıda Yengeç  yeni ayı için ACG haritası ve Berlin yeni ay haritasını inceleyebilirsiniz.

Beijing (Çin)’in  Yengeç yeni ayı haritası, tepe noktasında bulunan Merkür’ü vurguluyor. Çin 1. ev Kova profeksiyonunu (Satürn 8. evde Başak’ta) yaşıyor ve devamında Mars Temmuz ayının aylık yöneticisi olacak. Dolayısıyla Mars’ın Boğa transitiyle aktive olacak olan Çin’in 4. evinin işaret ettiği, iç meseleler, dünyayı ve kendi sınır güvenliğini ilgilendiren konulara dikkat etmemiz gerekecek.  Mars natal haritada 7. evde ve güneş dönüşü haritasında 3. evde olduğu için komşu ülkelerle çekişmeli ilişkiler, kendini özgüvenli belirgin şekilde hissettirecek hareketler ve askeri temalar özellikle bu dönemde ön planda olabilir. Bu ay döngüsünde Başak yükseliyor olduğu için üretim ile ilgili krizler olma eğilimi var. Beijing için aşağıdaki yeni ay haritasını inceleyebilirsiniz.

Oğlak’ta dolunay, 13 Temmuz 2022, GMT

Yılın ortasına geldiğimiz bu günlerde 13’ ünde oluşacak dolunay, bize bazı önemli problemlerin ve sorumlulukların üzerinde durmayı hatırlatacak. Özellikle Jüpiter’in yeni imkanlar ve yeni başlangıçlar getiren Koç transitini arkasından bu, yılın en yorucu ay döngülerinden biri olarak gerçekleşiyor.  Diğer taraftan, bu dönemde Jüpiter yavaşlamaya başladı ve 28 Temmuz’da geri hareketine başlamış olacak. Dolunayın burç  yöneticisi Satürn de ay düğümü transitlerinin arasında kalmış bir şekilde geri hareketine devam ediyor. Herşey biraz daha ağır, yavaş ve külfetli gelebilir. Oğlak dolunayları maddi dünyada, siyaset ve ekonomide tamamen kabul edilmek zorunda kalınmış problemleri gösterirken daha ağır başlı yaklaşımları gerektirir. Üstelik, bu dolunay ciddiyetle karşılanması gereken kolektif olayları gösteren tüm dış gezegenler ile majör açı görünümlerine sahip. Özellikle yükselen derecelerinde gerçekleşecek olan Ay-Pluto kavuşumu, doğal ya da insan eliyle meydana gelen ve insanlara zarar verebilecek gıda kıtlığı, temel ihtiyaçlar ve barınma konularında zorluklar gibi travmatik olayları işaret edebilir. Bu bakımdan, Afrika’nın batı bölgeleri (Gana, Nijerya, Cezayir, Tunus, Libya) Avrupa’da Roma (İtalya), Doğu Avrupa’da Arnavutluk, Sırbistan, Romanya, Ukrayna’nın Lviv ve Belarus’u içeren batı kısımları ve Finlandiya da bu ay döngüsünde etki altında olacak gibi görünüyor.  Aşağıda Lviv (Ukrayna) dolunay haritasını görebilirsiniz.

Ukrayna’daki savaş koşullarının ve etkilerinin büyük ölçüde bu bölgelerde hissedildiğini söylemek mümkün. Başak dekanı ve Başak dwadında (1/12’lik mikro Zodyak) oluşan dolunay derecesi, lojistik, organizasyonel konular, hizmet ve sağlık meselelerinin altını çiziyor.

Merkür de hızlı olduğu için ve Güneş ile bir dış kavuşum yaptığından bu ay döngüsünde önemli bir rol oynuyor. Bazı ürünlerin ulaştırılması, nakliye, iletişim, anlaşmalar ile ilgili konular gündemimizde başarılı ya da başarısız şekilde öne çıkabilir. Satürn’ün ay düğümleriyle yaptığı gergin görünüm atalet, tıkanıklıklar, sosyal yaşamda ve genel olarak  insanlar için tedarik sıkıntıları oluşturabilir.

Washington (ABD) için Oğlak dolunayında, Akrep yükselirken Dsc derecesinde bulunan Mars soğuk ve ürpertici bir görünüm sergiliyor.  Mars, bu ay döngüsünün yücelim yöneticisi ve güçten düşmüş durumda ayrıca Ağustos’un ilk günlerinde kuzey ay düğümü ve Uranüs ile birleşiyor. Dolunay haritası (aşağıda gördüğümüz) güçlükleri, denizaşırı bölgelerde çarpışmaları ve doğrudan çatışmaların içine çekilme potansiyelini kuvvetli bir şekilde vurguluyor. Açıkçası bu, aşırı boyutta bir provokasyonun oluşması anlamına gelebilir. ABD şu an yıllık 7.ev profeksiyonunda ve Sibley haritasına göre Mars da burada konumlanmış durumda.

Washington için oluşturulmuş ay döngüsü haritası uluslararası konulara vurgu getirirken, Pluto’nun yerel uzay çizgisi (Local space line) neredeyse Kiev (Ukrayna) üzerinden geçiyor. Mars 6.evi de yönettiği için askeri konular, sert anlaşmazlıklar sarsıcı ve tehdit edici olabilir. Aynı şekilde Londra’nın dolunay haritasında Satürn’ün yerel uzay çizgisi yine Kiev’in yakınından geçiyor. Satürn komşular ve iletişim ile ilgili olan 3.evde konumlanmış durumda.

Roma (İtalya) için Oğlak dolunayı aynı şekilde sarsıcı bir görünümde, Ay’ın ufuk çizgisine coğrafi yakınlığı kişilerin genel ruh halini, depresyona ve karamsarlığa yatkınlığını, savunmasız koşullarını ifade eder gibi görünüyor. Bu dönemde IC ‘deki Uranüs, Akrep’teki MC ve 4.evi yöneten Mars’ın mevcudiyeti dünya, uluslar ve iç güvenlik meseleleri ile ilgili beklenmedik sorunların göstergesi olabilir. Roma (İtalya) için ay döngüsü haritasını aşağıda görebilirsiniz.

 

Bu metin 14 Haziran 2022’de tamamlanmıştır.

Categories

Recent Posts