Hakan Kırkoğlu – Temmuz 2021 Ay Döngüsü Raporu

Çeviren Arzu Çağlayan

Oğlak burcunda dolunay, 24 Haziran 2021

Oğlak burcunun ilk derecelerinde Jüpiter’in Balık burcunda güzel bir şekilde açı yaptığı bir dolunay var. Jüpiter bu dolunaydan birkaç gün önce geri hareketine geçmiş olacak. Neptün de bu zamanlar civarında gerilemek üzere. Bu dolunay, tutulma mevsiminden sonra faydalı ve daha sağlam incelemeler getirecek gibi görünüyor. Oğlak burcundaki dolunaylar bizi daha akıllıca ve derin düşünmeye sevk edebilir ve bu da biraz melankoli duygusu taşıyabilir; ancak Jüpiter’in yardımıyla iç dünyamıza başarılı bir şekilde uyum sağlayabilir ve hayatımızın ruhsal yönünün farkına varabiliriz.

Politik astrolojiye göre, bu dolunay yönetsel konularda ciddi ama yapıcı kararlar getirebilir. İnsani çabalar, karşılıklılık ve ekonomik iş birlikler vurgulanabilir. Merkür de doğrudan harekette olduğundan, bazı deneyimler artık sindirilmiş olabilir ve yılın ikinci bölümüne başlamaya hazır olabiliriz. Gerçekten de son tutulma, Merkür’ün Neptün ile kare açı yapması nedeniyle dağınık ve kafa karıştırıcı bir atmosfer yarattı. Karmaşık müzakereler veya belirsiz anlaşmalar, yozlaşmış algı, hüsran ve başarısızlıklarla sonuçlanmış olabilir. Şimdi, bu Oğlak dolunayı altında, gelişen sorunları çok daha gerçekçi ve doğrudan bir şekilde ele alabiliriz.

Dolunayın Astrokartografisine göre, Ay/Ufuk çizgisi Tunus, İtalya’nın güneyi, Bosna Hersek üzerinden Sırbistan, batı Ukrayna ve Moskova, Rusya’ya kadar görülüyor. Bütün bu bölgelerde, halkın, insanların durumları ve çevresel kaygılar ile ilgili konular, dış değişimlere karşı çok daha hassas olabilir ve oynaklık gösterebilir. Karşıt faktörler veya dış ilişkiler gündemin üst sıralarında yer alabilir.

Roma, İtalya için dolunay haritası, çevresel durumlar veya insan faktörlerine bağlı bir takım toplumsal konularda bu tür bir duyarlılık veya anlayış olduğunu gösteriyor. Haritaya göre, çocuklar ve göçmenlerle ilgili konuları veya güvenlik, aile, ev içi kaygıların yanı sıra kadınlarla ilgili sorunların ortaya çıkabileceği düşünülebilir. Dolunay ekseni 9. evde Yengeç burcunda Merkür’e yakın düşmekte; bu nedenle komşu ülkeleri, eğitim, iletişim, basın ve uluslararası işlemleri anlatan 3./9. ev konularını vurgulamakta. Gerçekten de, son güneş dönüşü haritası, ikili veya uluslararası ilişkilere, karşıt partilere ve iç meselelere belirli bir vurgu da getiriyor. Aşağıda Roma, İtalya için dolunay haritası bulunmaktadır:

Washington, DC, ABD için dolunay haritası, diplomasi ve iç politikalar açısından oldukça çarpıcı görünüyor. Haritada Terazi yükseliyor ve yöneticisi Venüs haritanın tepe noktasında, ayakucundaki Plüton’un karşısında görünüyor. Her iki ışık da köşe evlerde olduğu için bu oldukça dikkate değer bir tablodur. Burada hem iç hem de dış ilişkilere büyük önem verildiği görülmektedir. Terazi ve köşe evdeki Venüs, ABD yönetiminin özellikle Rusya ve Çin’e karşı daha güçlü bir Atlantik ittifakı kurma eğiliminde olduğu diplomaside dış politikaların ve yeni önceliklerin önemini güçlü bir şekilde vurgulamaktadır. Bununla birlikte, Venüs-Plüton karşıtlığı, bir güvensizlik duygusu ve artan rekabetin yanı sıra ABD çıkarlarına karşı bir tehdidi gösterebilir. Son G7 ve NATO zirvelerinde ABD, Çin’in artan etkisine karşı toplanıyor gibi görünmekteydi. Dolayısıyla bu dolunay, artan endişelerle dolu bir zaman olabilir. Bu arada, köşe evlerden birisinde yer alan Plüton, son zamanlarda daha sık görülen sinsi saldırılar ve daha şiddetli olaylar riskini de işaret ediyor olabilir. Aşağıda Washington, DC, ABD için dolunay haritası bulunmaktadır:

Bu dolunay aynı zamanda yılın başından beri ikinci Satürn-Uranüs karesini de içeriyor. Bu son derece gergin atmosfere ek olarak, Mars’ın Aslan burcunda geçişi de resme katılıyor. Satürn-Uranüs kombinasyonlarının, şiddetli doğa olaylarının yanı sıra gerilim, huzursuzluk, çatışmalar ve isyanlar getirdiği söylenir. Mars’ı bu kombinasyona eklemek, inatçı düşmanlıklar ve provokasyonlar yaratmaktan daha da tehlikeli olacaktır. Mars, Satürn ve Uranüs, Orta Doğu’da, ayrıca Azerbaycan ve Ermenistan’ın çevresinde köşe evlerde olacak. Bakü, Azerbaycan haritası bu kadar güçlü düşmanlıkları ve şiddeti yansıtıyor. Köşe evlerde  malefiklerin varlığı ve düşen evlerdeki ışıklar, bu bölgelerdeki insanlar için oldukça zor ve huzursuz zamanları gösterebilir. Aşağıda Bakü, Azerbaycan için dolunay haritası bulunmaktadır:

Yengeç burcunda yeni ay, 10 Temmuz 2021

Yengeç burcundaki yeni ay tüm dış gezegenlerle açı oluştururken, özellikle SA/NE ve UR/NE orta noktaları ile temas halinde bulunuyor. Ayrıca, bu yeni ayda, Venüs ve Mars’ın ateşli Aslan’da kavuşumuna tanık oluyoruz. Tüm bu göstergeler bize oldukça değişken zamanları göstermekte; özellikle Satürn-Uranüs karesi hala aktif ve enerjik kılan bir faktör. Yengeç burcu, politik astrolojide, insani koşulları, güvenlik ve anayurt sorunlarının yanı sıra ulusal ve yerel kaygıların hassas noktalarını yansıtır. Bazı durumlarda, dış gezegenlerin etkileri nedeniyle yaratıcı ancak yıkıcı olaylarla karşılaşabiliriz. Uranüs hariç tüm yavaş hareket eden gezegenler bu dönemde geri hareket halindedir. İlginç bir şekilde, Uranüs, Satürn ile Venüs/Mars arasındaki bağlantı gezegeni olarak görülüyor. Bu nedenle sanatsal yaratıcılık, bol libidinal enerji ve sıcaklık için güçlü bir arzu mevcut. Dolayısıyla bu dönemde sahne sanatları, sanatçılar, eğlence ve kültürel olaylar açısından heyecan verici olanaklar gündeme gelebilir.

Bununla birlikte, Satürn’ün Venüs/Mars’a karşı duruşu, belki de bazı durumlarda hala mevcut olan Covid-19 pandemi koşulları nedeniyle sınırlayıcı ve kısıtlayıcı bir faktör olarak da görülebilir. Ek olarak, Venüs-Uranüs karesi (Uranüs, Venüs tarafından yönetilen Boğa’da), artan ekonomik harcama durumlarını gösterebilir ve bu da nihayetinde finansal piyasalarda enflasyon ve oynaklıkta artışa yol açar. Hem Jüpiter hem de Satürn geri harekette olduğundan, büyük ekonomilerde artan enflasyonu frenlemek için ekonomik planlamaya ve ilgiye artan bir ihtiyaç olabilir.

Moskova, Rusya için yeni ay haritası, yeni ay ufuk çizgisi üzerinde meydana geldiğinden Yengeç hassasiyetlerini ön plana çıkarıyor. Rusya’da ekonomik nedenlerle kamuoyunun endişeleri ve kaygıları çok daha görünür olacaktır. 2./8. evlerde Mars-Satürn karşıtlığı ve 11. evde Uranüs karesine sahip olmak, artan memnuniyetsizliği ve sinirliliği gösterebilir. Ancak, yönetsel girişimler ihmalkar ya da fazlası ile hayalci olabilir (JU-MC-NE). Aşağıda Moskova, Rusya için yeni ay haritası bulunmaktadır:

Son dönemdeki geri hareketi nedeniyle uzun süredir İkizler burcunda hareket eden Merkür, Tel Aviv, İsrail’in yükseleni üzerinde görülüyor. Yeni ay haritasının eksenleri, yeni politikalara ve çok daha esnek koşullara uyum sağlamayı kolaylaştıran değişken burçlarda bulunuyor. Tepe noktasına yakın Jüpiter, uluslararası alanda çok daha fazla destek olacak ve yeni başkan için daha fazla popülerlik getirebilir. Ancak içinde bulunduğumuz dönem için yılın lordu olan Mars, komşuları için kışkırtıcı olabilecek kendi dönüşünü de tamamlıyor. Gerçekten de, Temmuz ayında Oğlak burcu (bu güneş dönüş haritasında 7. evde) aylık profeksiyonu, hükümetin karşıt/dış güçlerle oldukça meşgul olacağını, dolayısıyla daha fazla barış koşullarını yeniden müzakere etmek için yeni bir gündem olacağını gösterebilir. Aşağıda Tel Aviv, İsrail için yeni ay haritası bulunmaktadır:

 

Bu yazı 15 Haziran 2021 tarihinde tamamlanmıştır.

Categories

Recent Posts