Hakan Kırkoğlu – Şubat 2022 Ay Döngüsü Raporu

Çeviren: Ecem Kızıltoprak

Kova’da Yeni Ay, 1 Şubat 2022 GMT

Kova burcundaki Yeni Ay; Satürn ve Uranüs arasında süregelen gergin açıyı canlandırıyor. Mevcut astrolojik atmosfer, her yerde isyan çıkaran grup ve katı politikalara yansıyabilecek şiddette ve stresli görünüyor. Genellikle, Satürn ve Uranüs arasındaki gerilimli ilişkiler, uzlaşmacı olmayan davranışları, eski ve yeni kalıpların arasında artan büyümeyi ve zorlayıcı önlemleri işaret eder. Aslında Kova, insanlığın  burcudur ve Satürn’le kavuşum halinde olan Ay, bir çok kısıtlama, yeni kurallar ve depresif bir bilinci getirebilir. Satürn’ün gösterişli kare açısına rağmen, Uranüs; bu kısıtlamaları yıkma ve daha fazla özgürlük arayışı içinde olup böylece, daha fazla bölücü ve muhalif grup yaratır. Politikada bu gerilimler aşırı sağ eğilimlerin artması ve daha fazla korumacılıkla sonuçlanır.

Bu ay döngüsü, çok sayıda sabit ve öncü nitelik göstererek, bizlerin fikir birliği ve hoşgörü geliştirmesini engellemekte. Üstelik, Mars bir süredir Oğlak burcunda deklinasyon sınırının ötesinde kalarak, güncel sorunlarımızı daha çatışmacı ve savaşçı yaklaşımlarla yüzleştiriyor. Gezegenlerin çoğu Satürn’ün burçlarına yerleşmiş olduğundan, Satürn bu döneme hükmederek siyasi güçlükler ve herkes için zor koşullar getiriyor.

Çoğu Batı Avrupa ülkesinde bu ay döngüsünde yükselende Oğlak bulunuyor. Mevcut koşullar, sert ve kısıtlayıcı önlemlerin yanı sıra daralan ekonomik kaynakları da yansıtıyor. (Satürn 2. Evde) Mars doğu ufkunda göründüğünden özellikle Londra, Birleşik Krallık büyük ölçüde etkileniyor.

 

Londra için çıkarılan Yeni Ay haritasında, Mars hem MC (Tepe noktası) hem yükselenden 4. Burcu yönetiyor ve bu sıkı önemlere ve insanlara gelebilecek belirli zararlara işaret edebilmekte. Mars, MC’yi yönettiğinden, başbakan ve hükümeti çevreleyen koşullar, mevcut koşulların yükseltilmesine yönelik kaçınılmaz kavgacı ve daha iddialı, neredeyse savaşçı bir tutum gösterebilir. Ayrıca Uranüs, IC’de, ülke ve içişlerinde kırılgan, istikrarsız ve beklenmedik, isyankar koşulları gösterebilir. Bu arada, Boris Johnson’ın natal 4. evindeki mevcut Mars transiti (geçişi) de onun mücadelesini ve evdeki kritik koşullarını yansıtıyor. Londra, Birleşik Krallık için aşağıdaki ay döngüsü haritasına bakınız.

Bu esnada, Washington DC, ABD’nin ay döngüsü haritasında haritanın eksenlerinde sabit burçlardan Akrep burcu yükseliyor ve Ay ile Satürn tam IC’de görülüyor. Bu göstergeler ülkenin güvenliği ve evdeki depresyona ilişkin çözülmemiş kalıcı sorunlara işaret etmekte. Tüm dikkat içişlerine verilmekte ve potansiyel muhaliflerle ve potansiyel olarak siyasi eğilimlerle çatışanlarla ilgili öngörülemeyen koşullar olabilmesine işaret etmekte.

 

Mars aynı zamanda 6. evi de yönettiğinden, bu mücadeleler Omicron varyantının mevcut hızlı yayılımına ve sağlık sistemindeki belirli kırılganlığa işaret edebilir. Washington, ABD ay döngüsü haritası için aşağıya bakınız.

Bu ay döngüsünde İsrail, Mısır ve İran’ın başkentlerinde Balık burcu yükseliyor.  Jüpiter birinci evde ve güçlü olmasına rağmen, 12. evdeki yeniay belirsiz ve kontrol dışı durumları göstermekte. Böyle bir atmosfer, hem siyasi hem de dini alanlarda terörizmi veya sahne arkasında zararlı grup faaliyetlerini teşvik edecektir. Lütfen İsrail, Tel Aviv için aşağıdaki haritaya bakınız.

Aslan Burcunda Dolunay, 16 Şubat 2022 GMT

Bu yılki Aslan dolunay haritasında Ay kuzey bendinde, belirli bir kritik gerçekleşmeleri yansıtan bir yerde gerçekleşiyor. Çoğunuzun bildiği gibi, gezegenlerin şu anki sıralanma şekli, gezegenlerin Zodyakın bir tarafında yer aldığı çanak tipi harita türünü gösteriyor. Gerçekten de, bu zamanlarda, tüm gezegenler ay düğümlerinin arasında görülmekte. Bu gurplaşmaya Vedik kaynaklarda Kalasarpa da denir. İlginç bir şekilde, bu dolunayda Ay, gezegenlerin tam karşısında bir tekli vurgu oluşturmakta. Ayrıca, Kuzey ay düğümü, genellikle zararlı ve yıkıcı doğasıyla ve kötü şöhretiyle bilinen sabit yıldız Algol ile de kavuşumda olacak.

 

Dünya astrolojisinde Ay, diğer bir çok anlamından farklı olarak, öncelikle sivil ve kamusal hayatın koşullarını, güvenliğini ve sağlığını ifade eder. Ay, gecenin ışığı olarak, belirli otoriter güçleri yansıtan kadın figürlerdir. Dolunayın düğümlerle olan bu kritik konumunun, döngü Aslan burcunda gerçekleştiği için, hem halk, hem de liderler için idrak, tamamlanma ve sonuç zamanları ile bir araya geldiğini düşünüyorum. İlaveten, bu ay döngüsü herhangi bir gezegenle temel bir açı oluşturmuyor ancak, 27 derecede Oğlak burcundaki Plüton ile aynı derecede, aynı kısmette gerçekleşmekte.

 

Şaşırtıcı ve çarpıcı bir şekilde, ABD ilk Plüton dönüşüne (doğrudan) 20 Şubat’ta, bu dolunaya çok yakın bir tarihte şahit olacak.

 

Bu dolunayın liderlerde bir değişimi ve yüksek mevkilere sahip kişiler için kadersel bir dönüşü temsil ettiğini söyleyebiliriz.

 

Londra, İngiltere için, bu dolunay yükselen üzerinde meydana geldiği için oldukça dramatik görünüyor. Ay’ın böyle kritik bir noktada yer alması, hem halkı, hem de hükümeti ilgilendiren bir olayı, özellikle Kraliçe II. Elizabeth’i ilgilendirebilir. Haritada ayrıca Uranüs tepe noktasında, hükümet ve otorite figürleriyle ilgili ani olaylar ve beklenmedik değişiklikleri gösteriyor. Bu ay döngüsünün, enteresan şekilde, Prens Charles’ın Şans Noktası (27 Derece Kova) ile de bağlantılı olduğuna dikkat etmeli. Diğer yandan bu ay döngüsü, Corona virüsünün mevcut koşulları göz önüne alındığında, insanların genel sağlığına bir kez daha vurgu yapıyor. Londra, Birleşik Krallık için aşağıdaki dolunay haritasına bakınız.

Washington, DC için ay döngüsü haritasında, Güneş tepe noktasının çevresinde dikkat çekiyor.Bu haritada, GÜNEŞ/MC orta noktası (24 39 Kova), kontrol dışı olabilecek istikrarsız koşulları öne çıkaran direkt NE/PL orta noktasına sahip. Gerçekten de, GÜNEŞ/AY orta noktası aynı zamanda URANÜS/YÜKSELEN orta noktasıyla da kesişerek, ani gelişmelerin kapıda olduğunu düşündürtüyor.  Bu dönemde, ABD Şubat ayında Yay burcu Profeksiyonu yaşamakta (Jüpiter Yengeçte/8de) ve aylık güneş dönüşünde Akrep yükselerek, Güneş-Satürn kavuşumunu IC(dip nokta) üzerine getirmekte.  Ayrıca, bu ay döngüsü tam olarak Ay’ın Sibley haritasındaki konumuna da düşmekte. Tüm bu göstergelerin bu dönemde kamuoyuna ve hükümete karşı oldukça hassasiyeti işaret edeceğini düşünüyorum.  Washington DC, ABD için aşağıdaki dolunay haritasına bakınız.

Avrupa’da, Roma’dan başlayıp doğuya doğru uzanan başkentlerde, Başak burcu yükselmekte ve Merkür; sağlık, sosyal sistemler ve hizmetleri gösteren 6. evde yer alıyor.  Berlin için, uğursuz sabit yıldız Algol tepe noktasında olacak. Yükselen Başak ve 6. evdeki vurgu bu konularda beklenen bir meşguliyet yaratacaktır. Polonya, Varşova için, alçalandaki Jüpiter Balık ve haritanın eksenlerinin değişken burçlarda olması, yabancılarla değişiklikler ve diplomasi ile meşgul olmanın yanı sıra ilişkilerden ve pazarlıklardan kaynaklanan bazı faydalar ortaya koyabilir. Bununla birlikte, Moskova, Rusya için, Neptün’ün alçalanda bulunması, belirsiz ve karışık sınırları ve diplomasiyi yansıtacaktır.  Berlin, Almanya için aşağıdaki dolunay haritasına bakınız.

Diğer bazı değişik başkentlerin ay döngüsü haritaları da dikkat çekici. Delhi Hindistan için, Terazi yükselmekte ve Venüs 4. Evde ve Plüton, IC’de toprak sahipleri, çiftçiler ve güvenlikle ilgili sorunları işaret etmekte. Pekin, Çin için, ay düğümleri ufuk çizgisinde görülüyor (Akrep yükseliyor), komşu ülkelerle kati bir sürtüşmeyi gösteriyor (Mars 3.evde). Bu arada, Avustralya, Canberra için Oğlak Plüton ile yükselmekte ve Ay 8. evde, bu da insanların sağlığı ve moralleri açısından kolay olmayan koşullara işaret etmekte.

 

Bu metin 11 Ocak 2022’de tamamlanmıştır.

Categories

Recent Posts