Hakan Kırkoğlu – Haziran 2022 Ay Döngüsü Raporu

Çeviren Atike Uğurlu

İkizler’de Yeni Ay, 30 May 2022 GMT

Mars’ın 25 Mayıs’ta Koç burcuna geçişinden beri çok güçlü savaşçı bir enerji var. Bu eril enerji İkizler’deki yeni ayın hemen öncesinde gerçekleşen Mars-Jüpiter kavuşumu ile daha da artmış durumda.

Aşağıda Mars’ın Koç burcuna giriş haritasını incelediğimizde, Ay-Mars partil kavuşumunun bu transite daha odaklı bir vurgu getirdiğini görüyoruz. Çarpıcı bir şekilde, Mars Moskova’nın (Rusya) ASC derecesine çok yakın. Bu sırada ASC Mars-ASC hattı Doğu Karadeniz’den geçerek (Neptün-ASC hattı Azak Denizi üzerinde) güneydoğu Türkiye, Suriye ve Ortadoğu’dan aşağı iniyor. Neptün-ASC hattı Israil üzerinden geçiyor. Bu bölgeler Mars’ın Koç’taki bu transitinden yakından etkilenebilir. Yükselen burcu Yengeç’te olan Türkiye de Mars-Jüpiter kavuşumunu 10. evinde yaşayacak ve liderliğin yanı sıra bölgedeki yükselen askeri gerilimin de altı çizilecek.

İkizler yeni ayı civarında, Merkür durağan konumda görülecek ama yine durağan durumdaki Satürn’den üstten kare açı alacak. Merkür aynı zamanda 26 derece Boğa’da şiddet ve zulmü simgeleyen uğursuz Algol yıldızıyla da kavuşumda. Merkür’ün pozisyonunun önemi sadece durağan olmasından değil aynı zamanda İkizler’deki yeni ayın da yöneticisi olmasından kaynaklanıyor. Ay düğümlerinin de sahnede olması sebebiyle, bu şartlar altında Merkür-Satürn karesi iletişim ve müzakerelerde tıkanıkları gösterebilir.

Diğer taraftan; Mars-Jüpiter kavuşumunu 7. evinde ve özellikle DSC noktasına yakın derecede deneyimleyen ülkeler için yüksek enerjili, heyecanlı ancak dengesiz tutumlar ortaya çıkarabilir. Bu bakımdan Kiev (Ukrayna), Moskova (Rusya), Ankara (Türkiye), Şam (Suriye), Tel Aviv (İsrail) Mars-Jüpiter kavuşumunun tam gücü altında görülüyorlar. Bu kavuşum bol enerji ve rekabetin yanı sıra sabırsızlıkları ve birtakım önyargıları da barındırıyor. Dolayısıyla bu dönemde askeri enerji geniş alanlara yayılabilir ve istikrarı bozabilir.

Ukrayna, Rusya, Türkiye ve İsrail’in ay döngüsü haritalarının tümünde Terazi’nin yükselmesi; denge ve diplomasi mücadelesinin çok büyük olduğunu ancak tahrik ve kışkırtmanın en ufak bir olayda aniden alevlenebileceğini gösteriyor. Bunun yanında, yükselen yöneticisi Venüs Boğa burcunda ancak 8. evde olması uzlaşma ve barış girişimlerinin krizle karşılaşabileceğine ya da sorunsuz tesis edilmeyeceğine işaret edebilir. Aşağıda Moskova için çıkarılmış ay döngüsü haritası kırılgan, kolayca bozulabilecek ilişkileri gösteriyor. Bir sonraki NATO toplantısı Haziran sonunda Madrid’de gerçekleşecek ve bu şartlar altında toplantıda yeni stratejik kavramlar kabul edilecek. Moskova’nın bir sonraki dolunay haritasında yükselen yine Terazi ve Mars batı ufkuna çok yakın.

Batı Avrupa başkentlerinin çoğunda yeni ay 10. evde. Belçika, Hollanda, özellikle Cenevre’de (İsviçre) ışıklar en tepe noktadayken Varşova (Polonya) ve Helsinki (Finlandiya) ay döngüsü haritalarında Neptün DSC noktası üzerinde. Bu ülkelerin Rusya’ya sınır komşusu olmaları halihazırdaki şartlar altında diplomasideki kırılganlığı ve belirsizliği gösteriyor. Bugünlerde Kova etkisinde olan ve 9. ev yıllık profeksiyonunu yaşayan Finlandiya’nın NATO’ya olası katılma kararı çarpıcı olacak. Bir yandan komşuları gösteren 3. evindeki natal Satürn’ü Aslan’da zararlı pozisyonda. Finlandiya’nın yarı güneş dönüşü olacağı için olayların Mayıs-Haziran civarında doruk noktaya ulaşması mümkün. Aşağıda Helsinki (Finlandiya) için çıkarılmış İkizler’deki yeni ay haritasını bulabilirsiniz.

İkizler’de 9 derecedeki bu yeni ay 19. yüzyıl sonunda gerçekleşen Neptün-Pluto kavuşumunu (majör cycle) da harekete geçiriyor. Bu, medeniyetlere dair çok büyük sonuçları olan en uzun döngülerden biri. Hava elementinde olması; bu kavuşumun kültürel öneminin yanı sıra bilgi, merak, iletişim hızının artması, ulaşım ve teknolojik gelişmelerin altını çiziyor. 2024’ten itibaren Neptün-Pluton’un açılan sekstil açısı teknoloji ve medeniyete dair ilerlemelerin çok daha vurgulanacağını, tarihe şekil veren bu uzun vadeli döngünün çiçek açma dönemini gösteriyor.

Yay’da Dolunay 14 Haziran 2022 GMT

Yakın zaman önce Balık’ın 23 derecesindeki Jüpiter-Neptün kavuşumundan sonra bu dolunay Neptünyen ilkeleri büyüterek dikkatimizi kolektif bilinç, inançlarla ilgili konular ve birtakım ideolojilere çekiyor. Bu dönemde insanların acılarına ve evrensel meselelere daha fazla önem vermeliyiz. Neptün ise bu esnada belirsizlik, karmaşa dolu bir atmosfer sunarak kendi sınır ve kurallarımızı belirlememizi gerektirecek. Geri hareketteki Satürn’ün ışıklarla üçgen açıda olması ideolojilerimiz, bakış açılarımız ve görüşlerimizi bir düzene sokmamız gerekliliğinin de altını çiziyor. Yay’daki dolunay uluslararası ilişkilerde gerekli bir uzlaşmayı da vurguluyor. 28-30 Haziran’da Madrid’de gerçekleşecek NATO Zirvesi bu ay döngüsünün sonuna doğru ve Yengeç’teki yeni ay (29 Haziran) civarında gerçekleşecek. Aşağıda Madrid (İspanya) için dolunay haritasını bulabilirsiniz. Haritada Güneş tepe noktasında, iletişim ve gelişmelerin değerlendirilmesiyle ilgili baskın gündeme dikkat çekiyor.

Bu dolunaydan hemen önce, Merkür’ün sıkıntılı geri hareketini sonlandırıp 13 Haziran 2022’de İkizler’e geri dönüyor olmasına dikkat etmeliyiz. Güneş’in Yengeç’e girmesinden hemen önce, Koç’taki Jüpiter’le tam sekstil açı yapacağı için bu geçiş süregelen iletişimi ve müzakereleri kolaylaştırabilir.

Avrupa’da, Berlin’in doğusundan itibaren dolunay haritasında Terazi yükseliyor ve hareketli Mars’ı ve Jüpiter’i 7. eve taşıyor. Bu sebeple Haziran’ın ikinci yarısından itibaren Rusya’yla devam eden ilişkiler dikkat çekici ve kritik olacak diyebiliriz. Mars tam Kiev’in DSC’si üzerinde yer alırken Moskova’nınkine de oldukça yakın olacak.  Aşağıda Kiev (Ukrayna) için çıkarılmış dolunay haritasını bulabilirsiniz.

Mars ve Jüpiter’in önümüzdeki Koç transiti Fransa için oldukça hareketli ve canlandırıcı değişimler getirebilir. Fransa’nın ulusal haritasında öncü burçlarda ve köşe evlerde bir çok gezegen bulunmasının yanı sıra 22 Haziran’da Mars da yükselen derecesi üzerinden geçecek. Bu yıl Fransa Ay’ın da bulunduğu 4. ev Yengeç profeksiyonunu yaşıyor. Bu, ülkenin güvensizlik ve iç çekişmelere daha açık olduğunu ve muhalefet grupların zemin kazandığını gösteriyor. Yay’daki dolunay 9. evinde gerçekleşecek ve bu burçtaki Satürn’ü etkinleştirerek uluslararası konuları ve yönetimsel problemleri gündeme taşıyacak. İlginç şekilde, Paris’in dolunay haritası Güneş’in tepe noktasında DSC’deki Neptün’le paran ilişkide olduğunu gösteriyor. Bu konum hükümet ve Başkan Macron için kafa karışıklığı, skandallı olaylar ve karmaşık sorunlara rivayet edebilir.

Aşağıda Paris (Fransa) için çıkarılmış dolunay haritasını bulabilirsiniz.

 

Bu metin 12 Mayıs 2022’de tamamlanmıştır.

Categories

Recent Posts