Hakan Kırkoğlu – Ay Döngüsü Raporu Şubat 2021

İnatçı ve gergin bir dolunay

Çeviren Seda Arslan

Aslan Burcunda Dolunay, 28 Ocak 2021

Sabit burçlarda artan bir yığılma var ve bu kritik dolunay böylesine inatçı ve güçlü bir enerjiyle başa çıkabilmek için önemli bir vurgu getiriyor. Aslında dolunaylar olayların tamamen görüldüğü, kabul edildiği ve anlaşıldığı sonuçlanma ve doruğa ulaşma zamanlarıdır. Aslan burcundaki dolunay genellikle güçlü kişilikleri, sanatçıları, merkezdeki insanları ve öne çıkmak, mutlu ve başarılı olmak için olan ihtiyacımızı vurgular. Tabi, bu abartılı tavır dolunayın Jüpiter’e partil karşıt açı yapmasıyla nedeni ile oldukça hissedilir olacaktır fakat aynı zamanda Mars Ay’a zarar verdiğinden rahatsız edici bir tansiyon da söz konusu. Aslında Jüpiter’in destekleyici rolüne rağmen ışıklar malefiklerden zarar görüyor. Ayrıca Uranüs bu dönem boyunca olaylarda ortaya çıkabilecek büyük bir tahmin edilemezlik ve asi bir doğa ekliyor. Ani, patlayıcı koşullar ve benzeri olaylarda artış yaratacak büyük ve dengesiz sonuçlar var. Bu olanlar insanlar için oldukça tehlikeli ve zararlı olabilir çünkü Ay hem Mars hem de Satürn’den zarar görüyor.

Dodekatemoria’nın, dolunay derecesinin on iki parçaya bölünmesinin Akrep burcuna düşmesi de olayların şiddetli ve çalkantılı doğasını arttırıyor. Ayın 30’unda Merkür’ün geri harekete dönmesi ve 1 Şubat’ta Güneş ve Mars’ın kare açısı bu tarihlerin oldukça istikrarsız ve yüksek risklere, huzursuzluklara yatkın olduğuna işaret ediyor.

Her ne kadar Washington, DC’nin dolunay haritası eksenleri, suya ait ve daha edilgen burçlarda olsa da (aşağıdaki haritada görebilirsiniz), Yükselen burç ve Tepe noktalarının orta noktasında Satürn, Uranüs ve Neptün’ün olması oldukça baskıcı ve sarsıcı durumlar yaratan karşıt faktörlerle sonuçlanabilir. Ufukta belirmiş olan öncü derece (Yengeç burcunun 0 derecesi) büyük etkinliği olan özellikleri olan olayları öne çıkarıyor ve bu dolunay finansal sistem, Amerikan dolarının değeri ve dış borçlarla ilgili çok fazla baskı yaratıyor. Venüs ve Plüton’un birleşmesi potansiyel finansal ve ekonomik karışıklıklara daha da derinlik ve diplomatik hassasiyet katıyor.

Bu oldukça gergin dolunay Hindistan için belirli sonuçlar doğurabilecek gelişmelere sebep olabilir. Delhi, Hindistan’ın haritasında, (aşağıdaki haritaya bakınız) ışıklar meridyen eksenine rastlarken, inatçı Mars-Uranüs kavuşumu ise çatışma evi olan 7. evde duruyor. Mars yükseleni, Akrep burcunu yönetiyor. Potansiyel olarak bu görünüm, diğer ülkelerle, örneğin Pakistan’la provokasyon ve çatışmalarla sonuçlanabileceği gibi insanlara ve toprağa zarar verecek olayları gösteriyor olabilir. İç işleri, toprak kaynakları ve güvenlik konularıyla ilgili artan meşguliyetler ve sorumluluklar olabilir.

Dünyanın bir diğer köşesinde Doğu Avustralya, dolunayın köşe evde olduğu başka bir yer. Sidney için dolunay haritasında (aşağıda görebilirsiniz) Güneş, Jüpiter ve Ay kombinasyonu köşelerde, yine iki kötücül de yakınlarda görünüyor. Kova yükselen, toplumsal konular ve yeni fikirler doğrultusunda uğraşlar kadar adalet ve eğitimle ilgili politikaları da temsil ediyor. Bununla birlikte, Mars/Uranüs’ün köşede olması ve yükselen burç derecesine olan kare açısı, toprak kaynaklarına zarar verecek yangınlara ve patlamalara işaret ediyor olabilir. İç işleriyle ilgili tartışmalar gündemdeyken, boğa burcu olan başbakan Scott Morisson şimdiki koalisyon hükümetinde gelecek sene için planlarını tekrardan gözden geçirip son haline getirecektir.

Saka burcunda büyük stelyum, Saka burcu yeniay, 11 Şubat 2021

Saka burcundaki yeniay, ayın ikinci yarısında sosyal konular ve tartışmalar açısından dinamik bir dönem getiriyor. Venüs ve Jüpiter’in kavuşumuyla güçlü bir gelişim, umut faktörü ve yararlı gelişmeler var. Ancak hem Mars hem de Uranüs gelişen koşullarda fazla acelecilik ve öngörülemezliği temsil ediyor. Bu dönemde Haziran ve Aralık 2021’de tekrar edecek olan Satürn-Uranüs karesinin ilk dalgasını deneyimleyeceğiz. Bu bağlamda, Mars ve Satürn’ün sert hizalanmaları ayın ikinci yarısında hala aktif. Satürn-Uranüs karesi ayaklanmalar ve toplumsal huzursuzluğa neden olabilecek özgürlük ve kısıtlamalar arasında çıkar çatışmaları, anlaşmazlıklar ve depremler gibi beklenmedik doğa olaylarını içeriyor. Bu dönemde, kendimizi yeni sosyal koşullara veya Koronavirüs’e karşı savaşa paralel olarak artan değişikliklere alıştırma konusunda artan bir zorluk içinde bulabiliriz. Bu arada, bu kare açı hakikaten teknoloji & bilimde, sosyal medyada, siyasette ve kurallara, özgürlüklere ve sınırlamalara bağlı yaygın uyuşmazlıklarda daha fazla değişiklik ve tartışmalara yol açacak. Gerçekten de Saka burcundaki bu kadar büyük bir stelyum ile, insani konular, sosyal politikalar ve yeni kurallar gündeme gelecektir.

Washington DC, ABD için Saka burcu yeniay haritası (aşağıya bakınız) bir kez daha Yengeç burcunu yükselene getiriyor, bunun sonucu olarak büyük stelyum krizler evi olan 8. eve düşüyor. Bu ev genellikle değişim ve hareket gerektiren kontrol dışı bir duruma işaret eder fakat bu ev atıl durumda olduğundan (Yükselen burcu göremiyor) hüküm süren durumlar korku ve endişe yaratabilir. Bu olaylar sosyal, finansal ve belki de toplum sağlığıyla ilgili olabilir. Mars’ın 11. Evdeki zayıf hali, ekonomik istikrara ve finansal piyasalara zararlı gibi görünüyor. Dahası, Neptün Tepe noktasının üstünde olduğundan, yönetimde bazı karışıklıklar ve ihmaller olabilir.

Paris, Fransa’ya göre yeniay haritasında (aşağıda görebilirsiniz.) Başak burcu yükselirken, 6. evin konuları vurgulanmakta. Akslar değişken burçlarda olduğundan güncel koşullar kaçınılmaz değişim ve Neptün’ün alçalan noktasında durmasıyla dağılma gösteriyor. 6. evdeki ağırlık sağlık konularını, işçi sınıfının koşullarını ve protestocuları (mouvement des gilets jaunes) veya devlet bakanlıklarını ya da uyanık ve hareketlilik içinde olan memurları aklımıza getiriyor. Yükselen burç yöneticisi Merkür hem geri harekette hem de Mars tarafından zarar görüyor. Bu yıl Fransa, natal Mars’ının da içinde bulunduğu 3. Ev İkizler Burcu profeksiyonunu yaşıyor. Ayrıca Güneş Dönüşü haritasında Mars 12. Evde Koç burcunda geri harekette ve yine Satürn tarafından zarar görüyor. Fransa’nın şimdiki güneş dönüşü haritasında yükselen burçta olan Uranüs, Merkür’e (2020-21, yıl yöneticisi) karşıt duruyor.

İlginç şekilde, Wellington, Yeni Zelanda’nın yeni ay haritasında (aşağıda görebilirsiniz) Saka stelyumu 12. evde bulunuyor, yükselen Balık burcunun yöneticisinin de 12. Evde bulunmasıyla bu fazlasıyla belirsizlik ve kolektif temalar getiriyor. Muhtemelen dünyanın bu bölgesinin dolaylarında, denizleri ve okyanusları ilgilendiren doğa olayları gündeme gelecek.

 

13 Ocak 2021’de yazıldı.

Categories

Recent Posts