Hakan Kırkoğlu – Ay Döngüsü Raporu Nisan 2022

Çeviren: Zeynep Doğan

Koç’ta yeniay , 1 Nisan 2022 GMT

Nisan ayı, bizleri önümüzdeki aylarda meşgul edecek yeni beliren döngüler getiriyor. Aslında Koç yeniayları özellikle üstüste gelişen olayların rengini belli eden önemli zamanlar olmuştur, şöyle ki Koç zodyaktaki öncelikli referans noktasıdır. Ancak bu yıl, yeniaydan sadece birkaç gün sonra bir başka vurucu kavuşum gerçekleşecek, Mars ve Satürn Kova’nın 22nci derecesinde birleşecek. Eskiler bu astrolojik fenomeni kötücüllerin birleşmesi (kıran-ı nahseyn) olarak adlandırırlardı ve bu haritaya bakarak savaşları, ayaklanmaları ve zor durumları nasıl öngöreceklerini çalışıyorlardı. Osmanlı İmparatorluğu’nun saray astrologlarının yıllık tahminlerinde bu tür haritaları çalışan ayrı bir bölüm vardı.

Maalesef, yakın zamanda gerçekleşen yeniayın yorumunda , Venüs’ün hem Mars’tan hem de Plüton’dan zarar görmüş olması nedeniyle savaş çığırtkanlığı yapan eğilimlerden bahsetmiştik. Yeni döngülerin ortaya çıktığı bu anda, Mars ve Satürn’ün kavuşum haritası oldukça dikkat çekici, her iki gezegen de Kiev, Ukrayna için yükselen’de birleşmekte. Kiev, Ukrayna için Mars-Satürn kavuşum tablosu aşağıdadır.

Bu birleşme bir hava burcunda gerçekleştiği için, havadan, rüzgarlardan, fırtınalardan ve virüs gibi hava partiküllerinden kaynaklanan ters durumlar ve zararların beklenebileceğini düşünebiliriz. Kiev ve çevresinde bu, ne yazık ki, insanlara havadan/teknolojik/nükleer zararlar veya sadece hava saldırılarını gösterebilir. Geneller isek, bu kavuşum, insani sorunları ortaya dökecek ve gruplar, kitleler için zor koşulları ve çokça haklar ve özgürlük mücadelesini gösterecektir.

2022 Koç yeniayı, Merkür yeniay derecesi ile kavuşumda olduğundan dinamik ve iletişimsel enerjiler gösteriyor. Ayrıca, ME/JU orta noktası, bu güçlü iletişimsel ve aktif duruşu çoğaltan ilkbahar noktasına düşer. Öte yandan, yeniay yöneticisi Mars’ın Kova’da olması, insani konulara vurgu yaparak, özgürlüklerin ve bağımsızlığın peşinde koşulan  daha kavgacı bir tavır da yaratıyor.

Moskova/ Rusya ve Pekin/ Çin için Koç yeniay haritası, her iki kötücül gezegeni de  haritanın eksenlerine getiriyor. Moskova için Orta Nokta (MC), Rus yönetimi için çok ısrarcı ve sert olmayı gerektiren Mars/Satürn kavuşumu tarafından kuşatılıyor. Yükselen Yengeç, gelişen koşullara karşı daha savunmacı ve kırılgan bir tutumu göstermekte. Bu esnada, Mars, aynı zamanda, yükselen derecesinin kısmi asalet yöneticisi olarak halihazırda hakim olan olan ‘yap ya da öl’ atmosferini güçlendiriyor. 10. evde/Koç’taki yeniay, dünyada daha da belirgin bir hayatta kalma içgüdüsü gösterir.

Pekin/ Çin için, stresli ve problemli diplomatik ilişkileri vurgulayan, Mars, Satürn ve Venüs’ü alçalan  noktasında buluyoruz. Aslan yükselirken, yeni ay 9. eve düşüyor ve uluslararası cephede önemli konular olduğunu söylüyor. Çin’innatal Mars’ının (@14 derece Aslan), yeni ay haritasının orta noktası ile kare açı yaparken transit Mars’a a açılı bakmasıilginçtir. Tüm bu bulgular bize Çin için oldukça çekişmeli ve düşmanca koşulları gösteriyor.

Moskova ve Pekin haritalarını aşağıda görebilirsiniz.

2022 Nisanı, daha da dikkate değer döngülerin ortaya çıktığı konusunda bizi uyarmakta. 12sinde, 23 derece Balık’ta Jüpiter-Neptün kavuşumuna şahitlik edeceğiz. Bu kombinasyon, evrensel kaygılar, insani çabalar, acı ve mağduriyet yaratan olaylar, genellikle sol tandanslı sosyalist veya ütopik siyasi akımlar gibi Neptün’e özgü şeyler ve sanatta gerçeküstü yaratıcılık üzerinde büyütücü bir etkiye sahiptir. Bu kombinasyon aynı zamanda enflasyonist veya güvenilmez, istikrarsız ekonomik dönemleri gösterir ve Neptün petrol ve doğal gazla ilgilidir. Tüm dünya, halihazırda, pandemiden kaynaklanan enerji ve emtia fiyatlarında yüksek artışlar yaşıyor.

İlginç olan, bu kavuşum için aşağıdaki harita, Polonya, Varşova’nın alçalan noktası üzerinde Jüpiter-Neptün’ü göstermekte ve bu da  insani kaygıları, kolektif ahlakı, ahlaki felsefeleri ve Doğu Avrupa ülkelerinde ve çevresinde şu anda neler olup bittiğini açıklamakta.. Balık burcunda idealler, vizyonlar ve sosyal sistemlerimiz, kriz ve çöküşü de içeren yeniden doğuş aşamasındadır.

Varşova, Polonya haritası aşağıdadır.

Terazi’de Dolunay, 16 Nisan 2022 GMT

Bu dolunaydan önce gerçekleşen Jüpiter-Neptün kavuşumu (12 Nisan) bu dönem üzerinde güçlü bir şekilde söz sahibi gibi görünüyor. Hem Venüs hem de Mars Balık’ta artık daha empatik bir tutum ve insani bir duyguyu yansıtıyor. En azından, Mars şimdi Balık burcunda yücelimde olan Venüs tarafından dispoze ediliyor. Jüpiter-Neptün kombinasyonu, insan ıstırabının ve evrensel kaygıların bilincimizde açıkça yeraldığını daha da vurgular. Dolunaylar dışavurum noktaları olduğundan, Terazi’deki dolunay, gerekli düzenlemeleri, stratejik kararları ve müzakerelerin kesin olarak tamamlandığını gösteriyor. Bu fazda, daha önceki eylemlerimizin hasadını yaparak, ilişkilerimize çok dikkat sarfetmemiz bekleniyor. Ancak bu dolunayın tam zirve noktasında bulunan Plüton, zor çözümleri, vahşeti ve acımasızlığı da beraberinde getirecektir. Dolunay hem Venüs’ten (H8) hem de Satürn’den (üçgen) açı aldığından, anlaşmak ne kadar zor olursa olsun, işleri yoluna koymak için bir potansiyel olabilir. Öte yandan Satürn şimdi, zor seçimleri pekiştiren ve dünya için ekonomik ve politik olarak daha zor zamanları gösteren ay düğümleri bendinde bulunuyor.

Hem Kiev hem de Moskova için (Berlin’de ve daha doğuda bile) ve Balkanlar’da; Akrep yükseldiği için ay düğümleri aksı ve aksın Satürn ile olan gergin ilişkisi daha belirgin hale geliyor. 6. ve 12. evlerde görülen ışıklar, sıkıntılı durumları, çokça emeği ve ıstırap veya altyapı sorunlarına vurguyu gösteriyor. Romanya, Bükreş için Balık burcundaki Mars, mültecilerin süregelen sorunları ve vatan ve güvenlik konularında bozucu koşullar olarak yorumlanabilecek şekilde IC’nin hemen yanında duruyor. Dolunay, Ay’ın neredeyse yükselen ile kavuşum yaptığı İngiltere, Londra için köşede görülüyor. Bu tür bir yerleşim, halk için savunmasız zamanlar ve sağlık ve güvenlik endişelerini gösterebilir, özellikle Ay yanan yolda iken.

Kiev, Bükreş ve Londra için dolunay haritaları aşağıdadır.

Diğer yandan, Polonya’nın doğu sınırları ve üç Baltık ülkesi için ufukta Merkür/Uranüs varken, Satürn IC’nin etrafında görünüyor, dolayısıyla bu bölge için paran bir ilişki oluşturuyor. Bu dönemde çelişkili eğilimler ve gergin, çok elektrikli bir iletişim beklenebilir.

 

Bu yazı 14 Mart 2022’de tamamlanmıştır.

Categories

Recent Posts