Hakan Kırkoğlu – Ay Döngüsü Raporu Nisan, 2021

Çeviren Işıl Saykan

Yaralı Venüs, Terazi’de Dolunay, 28 Mart 2021

Mart sonundaki Terazi dolunayı, zararlı durumdaki Venüs’ün yanıklığına ve ek olarak Kiron ile yaptığı kavuşuma dikkatleri çekiyor. Dolunayın kendisi de Jüpiter’le yaptığı 135 derecelik açının yanı sıra iki malefik Mars ve Satürn ile de görünüm yapıyor. Günümüz koşullarında böylesine zarar görmüş Venüs, barış, müzakerelerde denge ve finans temalarıyla ilgili sorunları öne çıkarabilir. Doğrusu bu durum, kadınlarla ilgili temaları da vurgulayacak gibi görünüyor. Terazi dolunayının etkisinde, ilişkilerdeki ihtiyaçlarımız sıkı bir şekilde sorgulanabilir ve bu durum taraflar için bazı memnuniyetsizliklere ve olası gerginliklere neden olabilir. Bilindik tabirlerle, diplomatik ilişkiler, barış görüşmeleri ve belirli pazarlık süreçleri kritik bir noktaya gelebilir.

Tahran, İran’ın dolunay haritasında Akrep’in son dereceleri yükselirken yöneticisi Mars ise asaleti olmayan bir konumda, atıl bir yerde durmakta. Dahası, Mars, genişleyen tabiata sahip Kuzey Ay Düğümü ile kavuşuma çok yakın görünmekte. İran, ABD ve hem de AB arasındaki nükleer enerji mülkiyeti konusundaki mevcut durum hem Merkür hem de Neptün’ün Mars ve KAD ile yaptığı gergin açı (kare) sebebiyle kırılgan ve kritik hale gelebilir. 12. evdeki Ay ve dispozitörü Venüs’ün zarar görmesi hem İran halkının hem de ekonominin salgının artan kısıtlaması altında rahatsız edici koşullarla karşılaşabileceğini gösteriyor. Tahran için Asc/MC orta noktası 17 46 derece Terazi’ye düşmekle birlikte hem Plüton hem de Kiron ile de ilişkide. Aşağıda Tahran, İran’ın dolunay haritasını görebilirsiniz.

Nitekim, yaralı Venüs, küresel ölçekte insani koşulların kırılganlığını da simgelemektedir.

Roma, İtalya’nın dolunay haritasında Plüton, ayakucu (IC) noktasındadır. İtalya, korona virüsünden ciddi şekilde zarar gören ülkelerden biri olmuştu ve son istatistiklere göre hane halkları ve işçiler için ek destek ödemelerinin diğer Batı Avrupa ülkeleri kadar yüksek olmadığı da bilinmektedir. Yengeç burcundaki tepe noktası (MC) ve yöneticisi Ay’ın 1. eve yerleşimi, halkı bekleyen zorlu koşulların bir göstergesi olabilir. Aşağıda Roma, İtalya’nın dolunay haritasını görebilirsiniz.

İlginçtir, bu Terazi dolunayı Kraliçe II. Elizabeth’in aynı zamanda şans noktasının da yerleştiği 10. eve düşmekte. Dahası, sosyal konum ve itibarı anlatan 10. ev, Londra, İngiltere’nin dolunay haritasında yükselmekte. Bu arada, natal haritasında Yengeç’te Plüton da dolunay haritasındaki MC derecesine oldukça yakın görünüyor. Transit Venüs ve Güneş karşıt evinden geçerken 10. evde bulunan şans noktasının yaptığı açılar ve dolunayın bu evde gerçekleşmesi, açık biçimde özel bir hassasiyet  getiriyor. Aslında, Kraliçe bu yıl doğum günüyle birlikte 12. ev Yay profeksiyonunu yaşayacak. Yıl yöneticisi Jüpiter olacak ve Jüpiter natal haritasında Mars ve Satürn ile görünüm yapmakta. 2021 Güneş dönüşü haritasında ise Plüton’un transitte olduğu Oğlak burcu yükselmekte ve 7. evinin yöneticisi Ay, Plüton’la karşıtlık kurmakta. Bu arada, bu yılın Güneş dönüşü haritasının yükselen derecesi, natal yükseleniyle kavuşuma çok yakın görünüyor. Aşağıda Kraliçe II. Elizabeth’in 2021 Güneş Dönüşü haritasını görebilirsiniz.

Washington DC içinse, dolunay haritasında Aslan yükselirken Satürn’ün alçalan derecesine yakın olduğu görülüyor. 3/9. ev aksı hayli aktif olduğundan, diplomatik ilişkilere ve mevcut Biden yönetiminin gücüne önemli bir vurgu var. Hava elementlerindeki büyük üçgen, iletişim trafiğinin artacağına ve istikrara işaret ederken her iki malefiğin etkisiyle zor konuları ve müttefikler arası eşitsizlikleri de beraberinde getirme eğilimi göstermektedir. Bu durum, NATO’da özellikle Türkiye ile ilişkilerin kötüleşme riskini ortaya çıkarmaktadır. İlginç bir biçimde, Uranüs Boğa’da 8. derecede MC ile yakın temas içinde olmakla birlikte natal haritada 7. ev yerleşimine 30 derecelik açı yapmaktadır. Buna karşın, Türkiye’nin natal haritasında Akrep burcunun 5 derecesinde Güneş vardır. Aşağıda Washington DC’nin dolunay haritasını görebilirsiniz.

Kışkırtıcı yeni bir döngü ortaya çıkıyor, Koç’ta Yeniay, 12 Nisan 2021

Koç burcunda yeniay haritaları, yeni döngülerin ortaya çıkması adına her zaman iyi göstergelerdir. İlk burç olması sebebiyle, Koç yaratıcı uyarıları, ilkel enerjileri ve benliğin uyanışını sembolize eder. Bu yeni ay hem ilham verici hem de riske açık konular içermekte. İlham verici çünkü Venüs’le kavuşum ve Jüpiter’le de 60’lık yaparak benefiklerden olumlu açılar almakta ve böylece bizi koruyucu ve hayat veren enerjilerle sarmalamakta. Öte yandan bu yeni ay çok keskin bir savaşçı yanı olan Mars ile yakın ilişki içerisinde ve dahası, Mars seyrini kuzey deklinasyonlarında en üst derecede, “sınırı aşan” gezegen (out of bound) olarak sürdürmekte ve bu durumunu, baharın sonlarına yani Mayıs ortalarına kadar da devam ettirecektir. 23 Nisan’a kadar İkizler burcundaki transitine devam edecek olan Mars, özellikle sözler ve ilişkiler aracılığıyla net biçimde tansiyonu arttıran, kışkırtıcı etkiler getirmekte. Plüton’un yeni aya kare görünümü yapmasıyla Nisan’ın ikinci haftası oldukça dinamik, ateşli ve riskli zamanlara sahne olacakmış gibi görünüyor. Güç çatışmaları, karşıtlıklar, manipülasyonlar ve artan savaşçı etkiler gündemimizde yer alacaktır.

Yeniay haritasında Koç yükseldiğinden ve Mars’ın da 3. ev yerleşiminde olduğundan dolayı bu durumun, Türkiye’nin komşularıyla ilişkileri üzerinden yaşaması oldukça olası gibi duruyor. Hali hazırda hem doğu hem de batı tarafında tırmanan gerilimler var. Küçük adaların giderek daha silahlandığı Akdeniz meselesinde Yunanistan ile anlaşmazlıklar ve bununla birlikte Kuzey Suriye’deki terörist gruplarının faaliyetleri ciddi zorluklar yaratmakta. Oğlak burcunun 0 derecesindeki MC, tüm dikkatleri Ankara üzerinde toplamakta ve bu da Mars’ı MC’nin yücelim gezegeni yapmaktadır. Aşağıda Ankara, Türkiye’nin yeni ay haritasını görebilirsiniz.

Diğer yandan, Atina, Yunanistan’ın yeni ay haritasında Mars, haritanın dip noktasında dururken yükselen derecesine yakın Neptün de yükseliyor. Görünüşe bakılırsa çevre koşulları bir hayli değişken ve kafa karıştırıcı olacak çünkü her iki haritada da yükselen yöneticileri sonuçsuz ve etkisiz çözümlere işaret edebilecek düşen evlerdeler. Aşağıda Atina, Yunanistan’ın yeniay haritasını görebilirsiniz.

Londra, İngiltere için yeniay haritası da dikkat çekici. Kurumlar, kurallar ve hanedanlıkla ilgili temaları anlatan Oğlak burcu yükselirken, 4. ev Koç burcunda ise aşinalığımız olan konuları yansıtan bir gezegen toplaşması var. Bu yeni ay, İngiliz monarşisiyle ve bazı dönüşümlerle yakından ilgili olmakla birlikte Plüton’un yükselen derecesinde olmasından kaynaklı, kraliyet çevresinde ortaya çıkan yeni döngüleri anlatmaya da eğilimlidir. Londra, İngiltere’nin yeniay haritasını aşağıda görebilirsiniz.

Bu yeniayın kışkırtıcı etkisinde benzer çatışmalar İran ve İsrail ilişkilerinde de tetiklenecektir. Orta doğu ülkeleri için haritada Koç yükselirken, Tahran, İran için 0 derece Boğa yükselmektedir ve böylece Koç, bölgedeki yıkıcı ve öngörülemeyen eylemleri tehlikeye atabilecek 12. evde kalmaktadır. Son zamanlarda siber savaş sabotajları, suikastlar ve patlamalar hızla artmaktadır ve bu durum, bu tür savunulamaz koşullar altında daha da açık çatışmalara neden olabilir. Yükselen yöneticisi Venüs’ün 12. evde Koç’ta olduğunu ve 9. evdeki Plüton’dan partil kare aldığını görebilirsiniz. Bu oldukça zararlı bir konfigürasyon olarak okunabilir. Aşağıda Tahran, İran için yeniay haritasını görebilirsiniz.

Categories

Recent Posts