Hakan Kırkoğlu – Ay Döngüsü Raporu – Haziran 2021

Çeviren: Ezgi Eröz Gültekin

Tutulma Mevsiminde bolca Jüpiter

Yay Burcunda Ay tutulması, 26 Mayıs 2021

Yine, tutulmaların yılın bu zamanında güçlü bir şekilde tezahür ettiği, Ay düğümleri tarafından ifade edilen oldukça yüksek elektrik yüklü zamanların içinden geçmekteyiz.

İkizler-Yay aksındaki vurgu, ideolojilerle birlikte farklı fikirler, değer sistemleri, inançlar ve dinlerin iletişimi ile alakalı konuları gündeme getirmekte. Değişken burçlar, özellikle Mars da işin içerisindeyse, zaten gergin olan tarafları alevlendirerek enerjiyi belirli bir odağı olmadan dağıtmaya eğilimlidir.

26 Mayıs’taki Güney Ay düğümü yönündeki tam ay tutulması, apeksinde Jüpiter olan oldukça güçlü bir T-kare ile birlikte, Mars’ın da orta nokta üzerinde olmasıyla Ortadoğu’da çoktan kaynayan koşulları tutuşturmakta. Bu bölgede Başak burcu yükselirken, haritanın eksenlerinin (cross of matter) tüm noktalarına değişken burçlar yerleşmekte. Bununla birlikte, önümüzdeki günlerde Mars da Pluto ile karşıt açıya doğru ilerliyor. Mars deklinasyon sınırını aşan bir gezegen olmasa da hâlâ kuzey enlemlerindeki yerini koruyor. Yay’daki ay tutulmasıyla birlikte yüksek yoğunluğa sahip Jüpiter ile Mars’ın kombinasyonu, dini düşmanlıkların ve çatışan ideolojilerin hızla arttığı ve yayılacağı oldukça istikrarsız ve kolaylıkla boşalabilecek olan şartları temsil etmekte.

Tel-Aviv, İsrail’e göre Ay Tutulması haritasında, Neptün alçalana oldukça yakınken, dolunay köşe evlerde gerçekleşmekte. Yükselen burç Başak, Israil’in doğum haritasında 12. Eve denk düşmekte (Yükselen Terazi). Tüm bu göstergeler bölgede istikrarlı bir barışı sağlamak için pek hayra alamet değil.  Ay tutulmasının, yaşanan güncel olayların adil bir şekilde değerlendirilmesi anlamına geliyor olmasını diliyoruz ancak bu durum sivillere yönelik süregelen vahşet ve orantısız güç kullanımının başka bir bölümü olabilir. Aynı zamanda İsrail’in doğum haritasında Mars, 14 Mayıs’tan itibaren yıl yöneticisi oluyor ve Yengeç’ten transit geçen Mars (düşük durumda), İsrail’in Güneş dönüşü haritasının yükselenine yerleşiyor. Şuna dikkat etmeliyiz ki; profekt eden Mars, Haziran’ın ilk günlerinde (6 Haziran) Terazi’de olacak ve Temmuzun sonlarında (27 Temmuz) yıl yöneticisi olan Mars transit olarak dönüşünü gerçekleştirecek. Tüm bunlar Ortadoğu’da oldukça sıcak ve yıkıcı zamanların önümüzde olduğuna işaret etmekte. (İsrail 2021 Güneş Dönüşü Haritasını aşağıda görebilirsiniz)

Yaklaşan ay tutulması, Jüpiter Balık’ta apeks’te MC noktasına çok yakın durumdayken Amerikan Hükümetine epey yoğun koşullar getirmekte. ASC noktasındaki Merkür ile Yükselen İkizler (Sibley haritasına göre 7. Ev) ve tutulmanın kendisi 7. Evde çılgınca değiş tokuş ve pazarlık konularına işaret etmekte. Ek olarak MC’deki Jüpiter (7.ve 10. Evlerin yöneticisi) dış işleri konularında gerekli olan büyük ölçekli katılımı göstermekte. Dış ilişkiler konusunda, 7. Evdeki Yay Güney Ay düğümü, eğer gelişen koşullar akıllıca ele alınmazsa, kaçınılmaz sonuçları ve bazı abartılmış tepkileri getirecektir. (Aşağıda Washington DC için Ay Tutulması haritasını görebilirsiniz.)

Bu Ay Tutulması zamanlarına ayrıca oldukça güçlü Neptün akımları hâkim. Hem Merkür (çoktan durağan durumda) hem de Venüs Neptün’ün üstten kare açısı altında. Bununla birlikte yine Mars Neptün ile üçgen açı ile iletişim halinde. Neptün yüksek sanatı, ilham verici artistik üretkenliği temsil etse de bu açılar aynı zamanda kaotik zamanları ve kolektif güçlerin kesin bir çaresizlikle başrol aldığı durumları da beraberinde getirmekte. Merkür- Neptün karesi özellikle de Merkür gerilemek üzereyken oldukça yanlış yönlendiren ve aldatıcı etkilere sahip olabilir. Bu kare Doğu Avrupa ülkelerinde, özellikle Kiev, Ukrayna ve de Türkiye’nin batı bölgelerinde çok daha görünür olacak. Neptün’ün alçalan noktası üzerindeki varlığı sınırları bulanıklaştırıyor ve mevcut durumu çok daha görülmez ve kompleks hale getirmekte ve dolayısıyla sıcak bir karmaşaya neden olmakta. Kiev ve Ukrayna için Ay Tutulma Haritası için aşağıdaki haritaya bakabilirsiniz. Harita benzer bir biçimde Türkiye için de geçerlidir.

İkizler Halkalı Güneş Tutulması, 10 Haziran 2021

Havada Gerginlik: Saturn-Uranus karesi tekrarlıyor

İkizler burcunda, gerileyen Merkür ile çok yakın kavuşumda olacak bir halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek. Kuzey ay düğümü tarafındaki tutulmalar çok daha yapıcı sonuçlara yol vermekte ve İkizlerdeki tutulmalar dünyada artan iletişimi, anlaşmaları, ticareti ve paylaşımları ve önemli yaratıcı değişimleri ve gelişmeleri müjdeliyor olabilir. Şöyle ki, bu durum yoğun aşı çalışmalarından sonraki yeni normalleşme koşullarının çok yerinde bir sembolü olabilir. Ancak, Tutulma derecesi İkizler’deki Mars’ın kısmi asaleti üzerinde gerçekleşeceği için bu durum çok düzenli ve pürüzsüz bir geçiş olmayacak gibi görünmekte. Gerçekten de Merkür retrosu gelecek dönemde birçok değişimi, tekrarı, belirli denemeleri ve yanlışları işaret etmekte. Ek olarak, tutulma derecesi ortanoktasında  UR/PL ve SA/PL ile dünyadaki tüm bu durumu acı veren tecrübelerle tahmin edilemez derecede stresli ve dönüştürücü hale getirmekte.

Neptün’den gelen kare açı, gelecek altı ayın, kolektif çabalar, hümanist planlar ve kırılganlıklarla renkleneceğini göstermekte. Aynı zamanda, 15 Haziran’da Satürn-Uranüs’ün ikinci kez gerçekleşen karesi oldukça etkili olacak. Bu ikili durum genellikle sert şartları, artan sismik aktiviteyi, politik durumdaki ani değişimleri ve tüm dünyada olacak yıkıcı olabilecek sonuçları beraberinde getirebilir.

Tutulmanın gölge çizgisi (aşağıda görebilirsiniz) doğuda Rusya, Kazakistan ve Moğolistan dahil olmak üzere kuzey ve doğu Avrupa ülkelerinde kısmi olarak görülebilecek.

Avrupa kıtasında, Başak yükseliyor ve dolayısıyla haritanın eksenlerine (cross of matter) değişken burçlar yerleşmiş durumda ki bu durum oldukça değişken koşulları ve artan iletişim ve hareketliliği göstermekte. Ortadoğu’da, Avrupa’nın Ukrayna ve Rusya’yı da içine alan doğu kesimlerinde Terazi burcu yükselmekte. Bu bölgelerde, diplomasinin, ve güvenlikle ilgili milli kaygıların daha fazla telaffuz edileceği görülmekte. Gerçekten de Yengeç’in son derecesindeki (29 derece) köşedeki Mars bu bölgelerde daha riskli çabalar ve düşmanca aksiyonlara yatkınlık üretebilir. Özellikle Tahran ve İran haritasında Mars MC noktasına oldukça yakın. Aynı zamanda ASC yanan yol üzerinde gerçekleşmekte. (Tahran ve İran için tutulma haritasını aşağıda görebilirsiniz)

Diğer yandan, Washington D için güneş tutulmasında Yengeç yükselmekte ve dolayısıyla ışıklar 12. Eve düşmekte ki bu durum tüm süreç boyunca oldukça rahatsız edici şartlar meydana getirebilir. Belli gizli kalmış düşmanlar, kontrol edilemeyen olaylar ve güvenlik açıkları yükselen ve MC noktası su burçlarında olanlar için oldukça belirgin olabilir. 12. evdeki yanık Merkür gizli anlaşma ve aktivitelerle birlikte milli güvenliği tehlikeye atabilecek yıkıcı terörist aktiviteleri de işaret edebilir. Ek olarak, Mars’ın köşede olması ve Pluton’a karşıtlığı açıkça düşmanca bir ortamı ve tehditleri daha da vurgulamakta. (Washington, DC için güneş tutulması haritasını aşağıda görebilirsiniz)

 

Bu yazı 15 Mayıs 2021’de tamamlanmıştır.

Categories

Recent Posts