R. Hakan Kırkoğlu – Ağustos 2019 Yeni Ay/Dolunay Raporu

Çeviren: Seda Arslan McKinley

Aslan Burcunda Yeni Ay: Venüs Başrolde

Tutulma mevsiminin ardından, yazın ortasında Güneş’in kendi burcundaki ikametini kutluyoruz. Bu dönemde, 1 Ağustos’taki yeni ay özellikle boş zamanlarda yapılan aktiviteler ve aşk ile ilgili konularda eğlenceli ve gösterişli olan güçlü bir Venüsyen tavrı öne çıkarıyor. Yeni ay derecesi Venüs kısmi asalet yöneticiliğinde gerçekleşiyor. Nitekim Venüs Güneş’le 14 Ağustos’ta, ilişkiler, değer verdiğimiz, sevdiğimiz şeyler ve kadın figürlerle ilgili önemli bir zaman olarak görülebilecek Kova burcundaki dolunaydan hemen önce, tam kavuşumda olacak. Aslan burcundaki yeni aylar abartılı, ışıl ışıl parladığımız kesinlikle tutkulu ve dışavurumcu olduğumuz zamanlardır. Yeni ayın Uranüs ve Jüpiter’le olan açıları günlük yaşamımıza heyecan, riskli uğraşlar ve sürprizler getiriyor. Bunun yanında Boğa burcundan gelen kare açı finansal açıdan dalgalı ve bazen de israfın artmasıyla rahatsız edici olabilir. Yine de Jüpiter’in geniş üçgen açısı yaşam sevincini, yeni keşiflerden keyif almayı ve fırsatların akmasını destekliyor. Mesela Avusturalya’nın doğu tarafları, Melbourne, Sidney ve Brisbane yakınlarında, yeni ay haritasının yükselen burcunda Jüpiter yükseliyor ve Güneşi 9. Eve, keşifler, uluslararası aktivitelerin evine yerleştiriyor ve bu durum bu bölgelere belirli bir coşku ve heyecan getiriyor. (Melbourne, Avustralya yeni ay haritasını aşağıda görebilirsiniz)

Bununla birlikte Caracas, Venezuela için koşullar, Satürn – güney ay düğümü ve Plüton kombinasyonunun gökyüzündeki haliyle şu anki hükümet için ciddi problemler ve aksaklıklar açığa çıkarıyor. Ekonomik kriz ve yönetimsel başarısızlıklar ise bu dönemde insanlar için daha yorucu ve zorlayıcı olabilir. Üstelik Koç burcunun yükselmesi ve yöneticisi Mars’ın Aslan burcunda 5. Evde olmasıyla sokak eylemleri daha yıkıcı olabilir. Bu yeni ay boyunca çok fazla sert etkiler var. (Caracas, Venezuela için yeni ay haritasını aşağıda görebilirsiniz)

Bu yeni ayın hararetli doğası gezegenlerin Aslan burcunda yükselmesiyle Doğu Avrupa boyunca Yunanistan ve Türkiye’yi de içine alacak şekilde vurgulanıyor. Genel anlamıyla, kuvvetli Aslan etkinlikleri olan oyunlar, festivaller, kutlamalar ve bunun yanında sıcaklığın artmasıyla birlikte daha yıkıcı olan yangın ve doğa olayları öne çıkabilir. (Aşağıda Doğu Avrupa, Balkanlar ve Orta Doğu için ACG hatlarını görebilirsiniz)

Artan karşıtlık ve anlaşmazlıklar

15 Ağustostaki dolunayın Kova burcunun 22. derecesinde gerçekleşmesiyle o günlerde savaşçı enerjiler öne çıkacak. Dolunaylar tekrar gözden geçirme ve değerlendirme dönemleri olduğundan ayın ikinci yarısı özellikle ilişkilerde ve diğerleriyle olan alışverişlerimizde daha fazla tepkisel tavırlar gözlemleyebiliriz. Mars hala Aslan burcunun son derecelerinde olduğundan daha keskin ve daha yıkıcı doğasını gösteriyor. Bu dönem boyunca, liderler arasında artan anlaşmazlıklar, tartışmalar ve tehditler, kamusal alandaysa artan bir huzursuzluk bekleyebiliriz. Venüs / Mars’ın dolunaya olan karşıtlığı siyasette gerginlik ve savaş yanlısı tavırlar, kamuya açık alanda belirgin bir itiş kakış anlamına geliyor.

Kova dolunayı Aslan burcunun son derecelerini gündeme getirdiğinde, Londra’da Akrep yükselirken Mars gökyüzünün ortasında duruyor. Brexit referandumundan sonra, İngiltere iç politikası ve şimdiki liderlik mücadelesi arasındaki artan uyuşmazlık uzun zamandır savrulan kamuoyunu tatmin etmekten uzak görünüyor. Londra haritasında Mars tarafından zarar gören 4. Evdeki Kova dolunayı nedeniyle İngiltere’de bu dönemde sorunların ortaya çıkması astrolojik sembolizm açısından mümkün. İngiltere’nin 1801 haritasında Boğa burcundaki natal Marsın tam olarak karşıt derecede bulunduğunu söyleyelim. (Aşağıda Londra için dolunay haritasını ve dış çemberde İngiltere’nin 1801 haritasını görebilirsiniz)

Şunu belirtmek gerekir ki Satürn’den Plüton’a, genel olarak tüm dış gezegenler Ağustos boyunca geri hareketteler ve bu da kolektif konuların daha sonra ele alınıncaya kadar aynı kalacağını gösteriyor. Özellikle Oğlak burcunda Satürn-güney ay düğümü kavuşumunun süregelen konuları yani idari yapıların bozulması ve becerikli liderlik eksikliğinin daha sonra ele alınması gerekecek.

Categories

Recent Posts