Boğa’da geri giden Mars: İçeride Hapsolmuş Ateş

Çeviren: Murat Sağlam

Boğa burcunda geri harekette olan Mars, sonbahar mevsiminin en önemli gök olayıdır. Dış gezegenler Güneş ile karşıt açıdayken her zaman geri harekettedir; Mars söz konusu olduğunda bu fenomen yaklaşık 75 gün sürer ve kızıl gezegenin Güneş’e yaptığı iki 150’lik açısını içerir. Bununla birlikte tüm karşıt açılar aynı şekilde gerçekleşmezler ve bu yıl Mars’ın görünümü özeldir. Mars’ın Yeryüzüne en yakın olduğu tarih 30 Ekim olsa da, Güneş’e karşıt açısı, Boğa burcunun 15 derecesinde 16 derecelik bir kuzey deklinasyonuyla, 7 Kasım sabahının erken saatlerinde gerçekleşmiştir.  1926-27 yılının sonbahar ve kış mevsiminden beri Mars’ın Boğa’da kaldığı en uzun süre olacaktır bu. Mars (bir veya iki gün içinde) aynı burcun aynı derecesine geldiği 79 yıllık bir döngüye sahiptir. Bu kendi düğüm ekseni üzerine yaklaşarak döndüğü için uzun vadeli bir transittir.

Bu transitin önemli olmasının başka bir sebebi daha vardır. Bir gezegen geri hareketteyken sembolize ettiği enerji içe dönüp özümsenir ve daha derin bir psikolojik ve bilinçaltı düzeyde sorgulanmadan kabul edilir. Doğum haritasında Mars’ı geri harekette olan bir kişi bu gezegenin işaret ettiği deneyim türünü kendi dışında aramayıp, onu kendi derinliklerinde bulacaktır. Çok şahsi bir anlamda kişi, bizzat söz konusu gezegene ‘dönüşecektir.’ Mars geri harekette olduğunda bu kişi kızgınlık ve saldırganlığı içselleştirecektir; başka insanlarla doğrudan karşı karşıya kalmaktan kaçınmasına rağmen, kendini acımasızca işe koşabilir ve fiziksel sınırları görmeyi reddedebilir. Geri harekette Mars’ın en kutsal kullanımı onu cesaret ve eylemcilik olarak ifade etmektir. Bu insanlardan iyi haçlı askerleri ve öncüler çıkar. Bu insanlar sporda, müzikte, aktörlükte ve yaratıcı yazında ortaya çıkmaya ihtiyaç duyan tutkulu bir yoğunluğa sahiptir. Örnek isimlerin listesi Beethoven, Mozart, Giocchino Rossini, Lord Byron, James Joyce, Virginia Woolf, Joan of Arc, Papa John Paul II, Sigmund Freud, Martin Luther King, Enver Sedat, Nostradamus diye uzayıp gider.

Boğa veya Terazi’deki Mars’ı Venüsyen, Düşük veya Zararlı konumda yorumlayan astrologlar ciddi bir hata yapmaktadır. Gerçekte bu iki burç, tarihte, geri hareketteki Mars’ın en göze çarpan örneklerini sunmuştur. Roma imparatorluğu tarihinin belki en önemli şahsiyeti olan Caesar Augustus’un doğum haritasında Mars Boğa’da geri harekettedir. Octavius, Julius Caesar’ın kız kardeşi Julia Caesar’ın torunudur. İ.Ö. 51’de büyükannesi Julia’nın ölümünden sonraki konuşmayı yaptığında dikkatleri üzerine çekmiş ve dayısı Julius tarafından evlat edinilmiştir. Augustus’un doğum haritasında baktığımızda Boğa’nın 2. derecesinde geri harekette olan Mars’ın hem Boğa’nın ilk derecesindeki Satürn’le hem de Boğa’nın 2. derecesindeki Kuzey Ay Düğümü ile kavuşum halinde olduğunu görürüz. Fagan ve tarihçi Suetonius’a göre bu güçlü yerleşim 8. evdedir. Bu yerleşim tepenoktasındaki yengeçte kavuşum halinde olan Uranüs-Neptün’e atmışlık açıyla bakmaktadır. Ayrıca 5. evinde, Oğlak burcunda deklinasyon sınırının ötesine çıkmış (out of bounds durumu) Ay’ı bulunmaktadır. Daha etkileyici bir harita, herhalde bulunamaz. Haritayı bizzat çıkarmak isteyen astrologlar için doğum bilgilerini veriyorum: İ.Ö. 21 Eylül 62, saat 5:53 a.m, Roma. Başak’ın son derecelerinde olan Güneş doğu ufkundan yükselmektedir. Julius Caesar 15 Mart İ.Ö. 44’de öldürüldüğünde Ceasar taraftarı partinin lideri sağ kolu Mark Anthony idi. Julius Caesar’ın vasiyeti bir bomba gibi patladı, çünkü yeğeni ve evlatlığını baş mirasçısı olarak gösteriyordu. Octavius, Julius Caesar Ovtavianus ismini şimdi iki nedenle alıyordu evlat edinildiği için ve vasiyetnameden dolayı. Mark Anthony ilk başta, Octavian’ın hükümeti kontrolünü almaya yönelik hareketini engellemeye çalıştı. Octavian Boğa’da geri Mars’ına uygun bir biçimde kararlılık ve etkileyici bir cesaretle hareket edip halkın desteğini kazandı. Octavian’ın zaferi tamamlandığında Mark Antony ve Cleopatra İ.Ö. 31 yılında Mısır’a kaçtı. Antony ve Cleopatra bir yıl sonra intihar etti ve Octavian Roma İmparatorluğunun tek efendisi oldu. İ.Ö.  2 yılında “Ülkenin Babası” unvanını aldı. Caesar Augustus’un başarıları koca bir kitabı doldursa da, onun Boğa’da retro Mars ile doğanlara en iyi örneği teşkil ettiğini söylemek yeterli olacaktır.

Mars Boğa’da geri hareketteyken doğan diğer göze çarpan şahsiyetler içinde,  15 yaşından itibaren ailesine destek olan feminist yazar Lousia May Alcott, çok sevilen filozof-kovboy, yazar ve aktör Will Rogers, Watergate’in Harry Haldeman vardır. Haldeman Nixon yönetiminin Demir Sanşölye’si olarak bilinir ve komplo, adaletin engellenmesi ve yalancı tanıklıktan yargılanmıştır.

Terazi’de geri harekette olan Mars da dikkate değer şahsiyetler üretmiştir. Almanya, Freiburg, 6:30 pm, 6 Mayıs 1856’da doğan Sigmund Freud bu şahsiyetlerden biridir. Mars doğru harekete geçmeden 7 gün önce Terazi’nin 3. derecesinde geri harekette Mars’la doğmuştur Freud. Burada yine elimizde Terazi’de geri bir Mars ve Boğa’da bir Güneş var.  Eğer bir astrolog bunu Freud’un geri Mars’ıyla özdeşleşemeyecek kadar Venüsyen olduğuna dair bir işaret olarak düşünme yanlışına düşerse, yorumda çok ciddi bir hata yapacaktır. Evangeline Adams Terazi’deki Mars’ın, tıpkı barutun kovan engeliyle daha yüksek bir patlayıcılık edinmesi gibi, kontrollü olması sebebiyle daha etkili hale geldiğine çekmiştir dikkatimizi. Freud psikanalizin temelini atmış ve hastaların bastırılmış deneyimlerini ve onlara eşlik eden duygularını hatırlamasını sağlayarak arınmacı (cathartic) tedavi yöntemine öncülük etmiştir. Cinsellik ve saldırganlık içgüdüsel itkilerinin bastırılması Ferud’un ana konusuydu.

Mars’ın Terazi’de geri harekette olduğu diğer bir göze çarpan şahsiyet, Freud gibi bir Boğa olan merhum II. John Poul’dur. Papa, demir perdenin, 20. asrın ikinci yarısının temel tehdidi nükleer savaş olmadan inmesini sağlayanlar arasında en fazla katkısı olan kişidir.  Etkin, atletik yapıda bir insan olarak fiziksel anlamda hep hareket halindeydi. Kendini bekar bir hayata adadı ve  Mars enerjisini adaletin, barışın ve insan haklarının cesur bir savaşçısı olmaya harcadı. Komünizme karşı gençliğinden itibaren etkin bir şekilde savaştı. Gençliğinde Polanya’da Nazilere karşı yeraltı direnişinin bir parçasıydı. Dünyanın en tehlikeli yerlerini ziyaret etmekten onu, bir suikastçının kurşunu bile alıkoyamadı.

Terazi’de geri olan Mars’a yine bir başka örnek, 37 yaşından önce yılda beş tane kadar bir sıklıkla 40 kadar opera bestelemiş olan Giacchino Rossini’dir. Mars geri hareketteyken yoğun bir alıkonmuş enerji vardır, bu enerji dışarı patlayarak fışkırır ve en iyi ifadesini müzikte, yazıda veya sahnede bulur. Rossini 40 yaşına vardığında kendini tüketmişti. Geri kalan yıllarını kısa piano şarkıları ve dini eserler besteleyerek geçirdi. Terazi’de geri Mars’ı Kuzey Ay Düğümü ile kavuşumdaydı.

Wolfgang Mozart, Gustav Mahler, Simon and Garfunkle, hatta Ludwig Beethoven ile Rossini, hepsi de devasa ürünleri ve üretkenlikleriyle göze çarparlar. Mozart bugüne kadar yaşamış en üretken müzisyendir ve eserlerinin çoğu ateşli bir acelecikle yaratılmıştır. Linz senfonisinin bestesini, kopyalanmasını, provasını ve sahnelenmeye hazır hale getirilmesini dört günde tamamlamıştır. Aynı hafta başka bir senfoninin girişi olan kısa bir adagio bestelemiştir. Güneş Kova’da, doğduktan bir hafta sonra doğru harekete geçecek, Yengeç’de durmak üzere, fakat hala geri harekette olan bir Mars’la doğmuştur.

Ludwig Beethoven İkizler’deki geri Mars’ı Yay’daki Güneş’ine karşıt açı içindeyken doğdu. 32 yayında sağır olmasına rağmen fırtınalı, kahramansı, ısrarcı müzikler besteledi. Goethe Beethoven için, “[ondan] daha şiddetli, daha dinamik ve daha samimi bir sanatçıyla karşılaşmadım. Yeteneği beni hayrete düşürmüştü. Ne yazık ki o, dünyayı kendisi ve başkaları için daha hoş hale getirmek için hiçbir şey yapmayan yabani insanlardan biriydi,” diye yazmıştır. Beethoven sevdikleri ve sevmedikleri konusundaki şiddetli tutumundan taviz vermeyi reddetti. Uzlaşma isteksizliği, genellikle geri hareketteki Mars’ın bir işaretidir, özellikle zıt açı içinde olanının.

Şarkı yazarı, gitarist ve şarkıcı James Taylor on ikinci evde Aslan’da geri harekette ve Balık’taki Güneş’e 150’lik açı yapan  (inconjunct) bir Mars’la doğdu. Mars’ın Güneş’e 150’lik (inconjunct) açı yapması ihtimali karşıt açı yapması ihtimalinin iki katıdır. Çünkü Mars her iki inconjuct’ta da geri harekettedir. Taylor sinirli bir adam değildi ve dinleyicileriyle çok iyi empati kurardı.

Joan of Arc ve Matin Luther King Mars’ı geri harekette idealist savaşçılar listesinin en başındadır ve içsel itkilerinin ve iradelerinin çıplak gücüyle tarihte silinmesi zor bir iz bırakmışlardır. Joan, Fransa Kralı’nı ülkesini işgal eden İngiliz’lere karşı savaşacak bir ordunun başına geçmek için ikna ettiğinde, Fransa’nın küçük bir köyünden on yaşında, basit ve cahil bir genç kızdı. Orduya Orleans’taki unutulmaz zaferinde öncülük etti ve hemen ardından Kral Charles taç giydi. Doğumunda Mars Güney Ay Düğümü üzerinde yeni durmuş ve geri harekete geçmişti. Bu ona aşırı doz Şehitlik enerjisi verdi. Askeri bir dehaya sahipti;  dini aşkı ve ona Tanrı tarafından bir görev verildiğine olan inancını inkar etmemesi yüzünden yanarak öldü. Güney Ay Düğümü’ndeki herhangi bir gezgen aşırılaşabilir, üstelik bir de geri hareketteyse kişinin sonu olabilir. Martin Luther King Jr.’ın yoğun enerjisi ve güdüsü medeni haklar hareketinde kendi zamanının bütün siyah liderlerinden daha fazla şey yaptı. Sloganı “Üstesinden geleceğiz!” Mars’ı geri harekette olan insanlarda bulunan yılmaz kararlılığın mükemmel bir ifadesidir. Bu insanlar sorunlara doğrudan hücum etmek yerine, dolaylı, stratejik bir yaklaşımı tercih ederler.

Savanarola’nın kaderi Joan of Arc’ınkine benziyordu.  Onun geri Mars’ı Koç’ta yükseliyordu. Katı bir şekilde ahlaki bir adam olarak, Platon Akrep’teyken, Rönesans döneminde ve bilhassa Papa VI. Alexander Borgia’nin yönetiminde Kilisenin yozlaşmasına karşı savaş açtı. Kilise liderlerinin günahkarlığı ve Floransa’nın hümanist paganizmine karşı vaazda bulunmaya yönelik bir ilahi misyonu üstlendi. Dominiken bir rahip olmasına rağmen Medici’lerin düşüşünün ardından Floranca’yı yönetti.  Papa Borgia’nın özel hayatını eleştirdi ve 1497’de yoz olduğuna hükmettiği kitapları ve sanat eserlerini, ‘günahları’ yaktı. Savonarola işkence gördü, asıldı ve yakıldı. Jesse Jackson, tıpkı Savonarola gibi Koç’taki geri Mars’ı Terazi’deki Güneş’ine karşıt açı yapan biriydi. Savonarola gibi kızgın bir adamdı, fakat kızgınlığını kendi halkı için haçlı seferi yapmakta kullanabildi. Matin Luther King’in Mars’ı Güneş ile 150’lik açı yapıyordu ve İkizler’de geri hareketteydi, dolayısıyla daha az kişisel kızgınlığı vardı. O daha ziyade kendi insanlarının müşterek kızgınlığını ifade etti.

Franklin Delano Roosevelt’in İkizler’de geri harekette bir Mars’ı vardı ve ülkesini hem 1930’ların buhranında hem de İkinci Dünya Savaşı’nda ülkesine liderlik eden ince bir insandı. Mars’ı Kova’daki Merkür’e üçgen açı yapıyordu ve doğumundan kısa bir süre sonra doğru harekete geçmişti. Yazar Virginia Woolf da Mars’ı İkizler’de geri harekette olan bir kovaydı ve yirminci asrın en büyük edebi yeteneklerinden biriydi. Mars’ı geri harekette olan diğer yazarlar arasında şu isimler vardır: James Joyce, Thomas Mann, Philip Roth, Pearl Buck, Lilian Hellman, Harriet Beecher Stowe, A.A. Milne, Nikolai Gogol ve Anais Nin. James Joyce Roosevelt ve Woolf ile aynı hafta doğdu ve onlar gibi Mars’ı İkizler’de geri harekette olan bir kovaydı. Hepsinin de çok zarif bir kelime kullanış tarzı vardı. Hem Woolf hem Joyce yazılarında “bilinç akışı” tekniğini kullandı.

Spor, Mars geri hareketteyken doğanlar için enerjinin önemli bir çıkış yoludur.  Bununla birlikte genellikle takım sporlarından uzak durup başka insanlarla işbirliği içinde çalışmak zorunda olmadıkları bireysel sporları tercih ederler. Örneğin Knute Rockne, Rocky Marciano, Eddie Arcaro, Billie Jean King, Gordon Pirie ve Dorothy Hamil. Lance Armstrong Kova’da doğru harekete yönelmiş durağan bir Mars’la doğdu, çünkü Mars’ı doğumundan yalnızca bir hafta önce doğru harekete geçmişti. Tıpkı müzik ve siyasi aktivizmde olduğu gibi sporda da tehlike, olağan fiziksel sınırları kabul etmedikleri için kendilerini tüketme noktasında zorlamaktır.

Yazmak geri Mars’ın çıkış noktalarından biridir ve Lord Byron Kova’daki Güneş’e 150’lik açı yapan Yengeç’te geri bir Mars’la doğmuştu. En önemli eseri Don Juan otobiyografikti ve kuşkucu, alaycı duygularını ve büyüyen bir otorite karşıtlığını dışa vuruyordu.  Mars enerjisiyle uyum içinde yazısı ritmik bir üsluba sahipti. Mars’ı tutkulu aşık, insan deneyiminin Don Juan ve Casanova’sı olarak ifade edebildi. Mars’ı geri harekette olan başka bir yazar da şair Henry Wadsworth Longfellow’dur. Onun da şiirinde ritmik bir vuruş vardı ve Hiawtha dahil olmak üzere Amerikan Tarihi hakkında lirik şiirler yazdı.

Doğumunda Mars’ın geri harekette olduğu tarihsel şahsiyetler hakkında yazarken İspanya’nın II. Philip’ini de dahil etmek gerekiyor. Philip İspanyol donanmasını Elizabeth’in İngiltere’sini işgale gönderdi ve sonucunda İspanya’nın meşhur donanma gücünü, Avrupa ve Yeni Dünya’daki hakimiyetini yitirdi. Philip’in Mars’ı Akrep’te geri hareketteydi ve Koç’ta yükseleninde bulunan Satürn’le 150’lik açı içindeydi. Avrupa ve Yeni Dünya’nın Katolikliğini korumak ve Elizabeth’in Protestanlığını kovmak için Tanrı’dan kendisine bir görev verildiği kanaatindeydi. Sonuç Protestanlığın daha sonra Birleşik Devletler haline gelecek olan Amerikan kolonilerinde egemen inanç olacak, İspanya ve Katoliklik Orta ve Güney Amerika ile sınırlı kalacaktı.

Plüton geri harekette Mars’la kavuşum halindeyken saldırgan eylemin şiddeti artar. Mikhail Gorbachev her ikisi de 9. evde, Yengeç’te geri harekette olan bir Mars ve Plüton ile doğmuştu; Jüpiter, Ay ve Neptün de geri hareketteydi. Rusya ile Almanya arasındaki demir perdeyi savaş olmadan indirmek için Papa II. Joan Paul ile bilikte savaşan stratejik biriydi. Fakat Rusya’daki birçok kişi onu Sovyetler Birliği’nin gücünü elinden almakla suçladı. Çok etkileyici bir adam olan Gorbachev için Ronald Reagan bir defasında şöyle demişti: “Bazen kim olduğunu hatırlamakta güçlük çeken çok hoş bir adam.”

Mars’ın ateşi Kasım’da solacak ve gezegen 10 Aralık gece geç saatlerde, Boğa’nın 8. derecesinde doğru harekete geçecektir. Aslan’da 11. derecedeki Satürn’e yakın kare, Noel’den sonra tam kare olacaktır. Jüpiter sabit bir T haçı tamamlamak için Noel’den bir hafta önce Akrep’in 10. derecesine ilerleyecektir. Kasım ortası, 7 Kasım’da Akrep’in 15. derecesindeki Güneş’in Mars’a karşıt açısıyla ve ertesi gün Kova’daki Ay’ın hem Mars’a hem Güneş’e kare açısıyla gergin geçecektir. Bütün Kasım ayı boyunca Mars gökyüzünde 15 derece kuzey deklinasyonu civarında büyük ve parlak görünecektir. 16’’lik bir çapla görünecek ve ocak sonuna kadar 10’’’ın altına düşmeyecektir. Cadılar Bayramında 20,2 arcsaniyelik çap ile rekor kırmaya yakın bir büyüklükte maksimum görünürlüğe ulaşacaktır. Şubat ayında 20’’’den 17’’ye düşecektir. Mars Kasım ve Aralık ayında boyunca kuzey deklinasyonu 15 derecede olacaktır

Categories

Recent Posts